Krátko pred rokovaním vlády predstúpil zjavne unavený predseda vlády Igor Matovič s kruhmi pod očami pred novinárov, aby ostro skritizoval nielen ich samotných, ale už klasicky ministra hospodárstva Richarda Sulíka a všetkých odborníkov, ktorí nie sú zástancami celoplošného testovania.

Hlupák odborník

„Keď nejaký odborník teraz povie, že Slovensko potrebuje masívne očkovanie a nie masívne testovanie, tak to je pre mňa hlupák a nie odborník, keď veľmi dobre vie, že máme k dispozícii očkovacie látky pre pár percent ľudí. My budeme mať jednu tretinu ľudí zaočkovanú, keď všetko dobre klapne a dodajú nám očkovacie látky možno niekedy v júni. Ako môžeme takto klamať ľudí, že môžeme spustiť teraz cez víkend v nejakých odberových miestach masívne očkovanie? To je tak nechutné tancovanie na hroboch ľudí,“ ohradil sa premiér.

Podľa Matoviča sme tak ako celá Európa v pasci firiem, ktoré vyrábajú vakcíny. „My budeme stíhať očkovať bez problémov všetko, čo nám dodajú, ale klamať ľudí, že my tu dnes môžeme ísť masívne očkovať a nemusíme sa masívne testovať, to nie je hodné človeka, ktorý študoval vysokú školu a hrdí sa titulom pred menom aj za menom,“ povedal Matovič.

„Svoje múdrosti takto rozprávajú, povedia poďme masívne očkovať, nech nám teda tí vedci, tí odborníci, nech nám vyrobia tie vakcíny, keď sú teda takí odborníci, keď ich vo svete vedia vyrobiť, prečo ich oni neurobia? My budeme masívne očkovať, spravíme tak, že za 3 dni zaočkujeme celé Slovensko, nech teda tí všetci múdri ľudia, nech ich vyrobia, tie vakcíny,“ vyzval odborníkov Matovič.

Podľa predsedu vlády je súčasná situácia ako „cez kopirák“ tej v novembri, „keď sme s celoplošným testovaním prišli a nie, najhorší je Matovič, antigénový test nefunguje, nakazí sa viacej ľudí… Čuduj sa svete, z najhoršej Oravy sme systematickým masívnym testovaním spravili najlepšiu.“

Matovič kritikom, že by sa malo testovať len v ohniskách nákazy odkázal, že „Slovensko je jedno veľké ohnisko.“ „Sme najhorší na svete v počte úmrtí, prosím vás, spamätajme sa. My tu nežijme v ilúzii, že my tu máme ešte na výber. My nemáme na výber.“

Podľa Matoviča nie je možné identifikovať najhoršie zasiahnuté okresy koronavírusom, keďže z PCR testov vyjdú iné okresy, z antigénových testov iné okresy a pri spojení oboch systémov testovania tiež iné okresy, preto podľa premiéra potrebujeme prvé plošné testovanie na skríning situácie.

„Sulíkova pravda“

Podľa slov premiéra Sulík narába s pravdou svojským spôsobom a na rokovaní vlády hovorí jedno a médiám predostiera následne opačné stanovisko. „Budeme sa o tom rozprávať na vláde, treba to raz a navždy rozseknúť. Takto sa fungovať nedá,“ priznal Matovič, že Sulík „pôjde na koberček“.

Matovič pritom odporučil novinárom, aby nevyrábali pravdu, ale aby ju hľadali. Podľa neho Ústredný krízový štáb schválil testovanie firiem nad 500 zamestnancov, ale touto zodpovednosťou poveril ministra hospodárstva.

„Máte tu zodpovedného ministra, ktorý mal zabezpečiť od 28.12. pravidelné testovanie vo všetkých firmách nad 500 zamestnancov. Boli by sme v úplne inej situácii, ak by to fungovalo. Pýtajte sa konečne tých ľudí, ktorí dostávajú regulárne úlohy od Ústredného krízového štábu, od vlády, ale kašlú na to, miesto toho idú radšej na 2 týždne do Dubaja a sa vyhovárajú, že pomaly v najrozvinutejšom meste na svete nie je mobilný signál, prosím vás, trošku skúste hľadať pravdu,“ uviedol Matovič.

Podľa Matoviča chcela vláda na zhoršujúca sa pandemickú situáciu reagovať ráznejšie, lenže Sulík z týždňa na týždeň naťahoval kúpu antigénových testov až k avizovanému predvianočnému plošnému testovaniu ani nedošlo.

FOTO strhaného Matoviča v GALÉRII

Čo sa týka vianočného lockdownu, podľa Matoviča sa horko-ťažko dohodli, aby platil od 19. decembra, strana Za ľudí pritom chcela, aby lockdown platil od 17.12., ale SaS sa podľa Matoviča „hádzala o zem, že sprísniť opatrenia môžeme najskôr od 21.12. a maximálne v takej podobe, ako sme ich prijali. Prepáčte, ja nebudem zodpovedný za to, že tu je koaličný partner, ktorý sa zasekne a povie si nie, že tu je koaličný partner ktorý hovorí v polke decembra, že poďme otvoriť reštaurácie, keď nám celé Slovensko horelo, rástli sme hore a oni tú blúznili, Cigániková a spol., že by sme mali otvoriť reštaurácie. Viete si predstaviť ten armagedon, ktorý by sme tu mali? Viete si predstaviť, čo nám to dá roboty týchto ľudí aspoň trochu zabrzdiť, aby tu nerealizovali tie svoje obludné idey? Teraz všetci znášame dôsledky,“ dodal emotívne Matovič.