Tip na článok
Ján Krajčík: Kľúčový svedok polície priznáva, že bol pri viacerých vraždách. Vľavo auto, po ktorom mal niekto strieľať.

Strieľali mi po aute, tvrdí svedok proti zvučným menám v slovenskom podsvetí

Na auto kľúčového svedka vypovedajúceho proti veľkým menám slovenského podsvetia niekto strieľal. Bol to pokus o vraždu alebo kamufláž?

Galéria k článku (5 fotografií )
Karol Mello: Krajčík proti nemu svedčí.
Viliam Mišenka: Takto ho priviezli z Venezuely.
Ľuboš Ferus: Je považovaný za bosa nitrianskeho podsvetia, podľa Krajčíka sa podieľal na vražde Čongrádyho.

Muži z Národnej kriminálnej agentúry lietali ako špinavá bielizeň.

Do pozoru ich postavila streľba na korunného svedka Jána Krajčíka. Muža, ktorý sa roky pohyboval v podsvetí, aby napokon svedčil proti exprokurátorovi Jozefovi Mamrákovi, Viliamovi Mišenkovi, Ľubošovi Ferusovi či Karolovi Mellovi. Zvučným menám v slovenskom podsvetí.

Supersvedok v ohrození?

Na auto muža, ktorý o sebe tvrdí, že bol pravou rukou Mišenku, obvineného z piatich vrážd, a vie takmer o všetkom, čo sa šuchlo v podsvetí za posledných dvadsať rokov, niekto strieľal. Aspoň tak to tvrdí samotný cieľ streľby Ján Krajčík, korunný svedok v korupčnej kauze bývalého nitrianskeho prokurátora Mamráka a v šiestich prípadoch vraždy.

Útok na Krajčíka sa mal odohrať počas jazdy, na ceste, ktorá spája Piešťany s Topoľčanmi. Keď v nedeľu 22. septembra policajti z Národnej kriminálnej agentúry dostali informáciu o streľbe, do terénu okamžite vyštartovali desiatky ozbrojených mužov. Krajčíkovo terénne auto zasiahlo niekoľko výstrelov, jemu samému sa, našťastie, nič nestalo.

Vzápätí sa rozbehla jedna z najväčších policajných akcií za posledné obdobie. „Vec bola kvalifikovaná ako pokus o úkladnú vraždu,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Policajti zatiaľ nikoho nezadržali a na ďalšie informácie sú skúpi. „V prípade doposiaľ nebola zadržaná ani obvinená žiadna osoba,“ dodal Slivka.

Aj keď policajti začali prípad vyšetrovať ako pokus o úkladnú vraždu, podľa informácií z policajného prostredia to tak nemusí byť. „Nie je jednoznačné, či sa všetko stalo tak, ako hovorí Krajčík. Je to päťdesiat na päťdesiat,“ povedal náš zdroj.

Na otázku, či si auto mohol rozstrieľať sám, sme dostali nasledovnú odpoveď: „Nedokážeme to vylúčiť. Robila sa aj rekonštrukcia udalosti na mieste, ale ani po nej nie sme múdrejší.“

Viliam Mišenka: Takto ho priviezli z Venezuely. Foto: TASR

Kto je Krajčík

Fakt je, že Krajčík nie je len taký hocijaký svedok. Vďaka jeho výpovedi policajti naháňajú muža považovaného za bosa hornonitrianskeho podsvetia Karola Mella, momentálne žijúceho v stredoamerickom Belize.

Krajčíkovo svedectvo je tiež za zadržaním Mišenku, ktorého na Slovensko priviezli z Venezuely a obvinili z piatich vrážd. Svedok, ktorý skončil v nedeľu s rozstrieľaným autom, vypovedá aj proti mužovi považovanému za bosa nitrianskeho podsvetia, Ľubošovi Ferusovi. Stojí tiež za obvinením exprokurátora Jozefa Mamráka.

A kto je Krajčík? V rozhovore, ktorý poskytol v januári tohto roka médiám, o sebe hovorí ako o vagabundovi a netají sa tým, že začal rozprávať preto, aby si zachránil kožu.

Na otázku, prečo sa rozhodol svedčiť, odpovedal, že mu hrozilo doživotie a že sa musí chrániť. Zároveň nepoprel, že sa zúčastnil na viacerých vraždách. Práve pre svedectvo nie je zo žiadnej obvinený a behá po slobode.

Svojrázny koníček: Ján Krajčík chová na ranči v Bojnej levy. Foto: Robo Homola

Vystúpil spod ochrany

Prípady, kde je pre políciu kľúčovým svedkom, sú pritom z kategórie najbrutálnejších. Prstom ukázal na ilegálny hrob Jozefa Gudábu v Bojnej, ktorého popravili dvoma výstrelmi. Policajtov upozornil na vraždu mäsiara Františka Marka, starú pätnásť rokov, o ktorej nikto netušil. Marka strelili do srdca a chatu, kde žil, zapálili spolu s jeho telom.

V Krajčíkovom zozname svedectiev nechýbajú ani mafiánske popravy Jána Krišku, Jozefa Mišenku a Petra Čongrádyho, ani výbuch v topoľčianskej firme, pri ktorom zahynul jeden muž. Jeho hlas tiež počuť na nahrávke, ktorá má usvedčovať exprokurátora Mamráka z korupcie. Kauza otriasla Slovenskom minulý mesiac.

Zoznam možných motívov na Krajčíkovu likvidáciu sa tým ani zďaleka nekončí. V rozhovore šokoval vyjadreniami o kompromitujúcich fotografiách, na ktorých má byť spomínaný Mišenka s vplyvnými ľuďmi.

„Fotografie mám na svoju ochranu a má ich aj Vilo. Boli to veľmi vplyvní ľudia, politici, prokurátori aj vysokopostavení policajti,“ prezradil pred časom Krajčík. Kompromitujúce fotky by podľa jeho slov zničili veľa ľudí.

Nejednému čitateľovi zrejme napadne, prečo nebol takýto svedok pod policajnou ochranou. Pravda je, že Krajčík bol istý čas chránený svedok. Policajti ho ukrývali mimo Slovenska, spod ochrany však sám vystúpil. „Policajnú ochranu nemám. Som pripravený brániť sa,“ vyhlásil v januári.

Rozstrieľané auto pritom nie je jedinou Krajčíkovou skúsenosťou nesúcou znaky mafiánskych praktík. „Bol som postrelený, zasiahli ma siedmimi ranami do brucha a nôh, operoval ma zverolekár, zhoreli mi tri autá a pod dvoma som si našiel bombu,“ prezradil.

Nedôveryhodný?

Hoci Krajčík je pre políciu kľúčovým svedkom, niektoré jeho svedectvá pred súdom neobstáli. Súd jeho svedectvo zmietol zo stola ako nedôveryhodné napríklad v prípade vraždy Jozefa Mišenku.

Podľa Krajčíka František Uharek údajne poskytol na likvidáciu finančnú hotovosť päťdesiattisíc eur. Súd ho však spod obžaloby oslobodil. Neskôr v tom istom prípade oslobodili aj Viliama Mišenku. Obvinenie zrušili aj mužovi, ktorý mal podľa Krajčíkových slov zastreliť Jána Krišku.

Vyšetrovanie preukázalo, že bol v čase vraždy na operácii kolena mimo Slovenska. A len pred pár týždňami námestník topoľčianskeho okresného prokurátora zrušil Mišenkovi obvinenie z lúpeže. Dôvodom bolo, že obvinenie stálo len na výpovedi svedka, ktorý sa na lúpeži nezúčastnil a o skutočnostiach sa dozvedel len z počutia.

Svedkom, ktorého má prokurátor na mysli, nie je nikto iný ako Krajčík. Ten zrejme dnes opäť užíva policajnú ochranu. A či sa streľbu na jeho auto podarí objasniť, ukáže až čas.

Ochrana svedkov

Do inštitútu ochrany svedkov sú zaradení ľudia svedčiaci vo vážnych kauzách, za ktorými zväčša stojí organizovaná skupina. Inštitút umožňuje zmenu identity chránenej osoby, ktorá vypovedá.

Okrem zmeny identity chránených ľudí presťahujú na utajované miesto, často aj ďaleko za hranice štátu. Ochrana sa týka aj rodinných príslušníkov. O tom, či bude niekto zaradený do ochrany, rozhoduje komisia zložená zo zástupcov ministerstiev vnútra a spravodlivosti a Generálnej prokuratúry.

Od roku 2012 spolupracuje Slovensko s viacerými krajinami. Zmluvu má uzavretú s deviatimi krajinami - s Rakúskom, Bulharskom, Chorvátskom, Českom, Maďarskom, Poľskom, Rumunskom a so Slovinskom. Spolupráca zahŕňa predovšetkým premiestňovanie a ochranu osôb, výmenu informácií, administratívnu, technickú a logistickú podporu a výcvik personálu útvarov ochrany svedka.

Náklady na ubytovanie chránených svedkov a podobné výdavky hradí slovenská strana, ochranu zas zabezpečuje druhá strana. V prípade závažných dôvodov môže požiadaná strana spoluprácu ukončiť alebo odmietnuť.

Čítajte viac:

Čo má Mišenka s kauzou bývalého prokurátora Mamráka?

Vražda Petra Čongrádyho: Prehovoril ďalší kľúčový svedok

VIDEO Plus 7 Dní