Politika sprevádzala asistentka, ktorá horlivo prikyvovala, keď hovoril, že „od rána do večera“ rieši len politiku. V Bratislave býva tento pôvodne komunálny politik z Prievidze v poslaneckej ubytovni, dlhoročný vzťah sa mu už dávnejšie rozpadol. Hlavu si však pravidelne prečisťuje športom, je vášnivý cyklista, skialpinista a keď sa nemôže hýbať vonku, navštevuje posilňovňu. Aktuálne má ambíciu zmeniť nešťastné stropovanie cien potravín.

Ľudia s nádejou očakávali zastropovanie cien potravín, hlavne chleba, zeleniny, možno nejakého mäsa, vajec. Namiesto toho sa stropuje alkohol či mrazená pizza. Ste silným kritikom tohto stropovania.
Nikde tam nie je záujem o človeka. Občan toto zastropovanie nepocíti. Lebo reťazce si vybrali štyristo druhov potravín podľa seba. Maslo má jeden reťazec zastropované na 3,29 eura a inde ho kúpite za dve eurá. Zvolené potraviny nepatria k základným. Nie sú tam pekárenské alebo mliekarenské výrobky, ovocie, zelenina. Načo je zastropované pivo alebo losos? Veď na Slovensku chováme aj afrického sumčeka a iné ryby.

Od konca roku 2021 žiadala vaša strana stropovanie obchodnej prirážky, toto je výsledok.
Toto nie sú bežné potraviny nutné pre zdravý vývoj. Bolo treba vytvoriť zoznam sto základných potravín, ktoré každý občan, či už mladé rodiny, alebo seniori, nakupujú denne a ľudia sa z nich dokážu mesiac prestravovať. Preto organizujeme okrúhly stôl - odbornú diskusiu so zástupcami reťazcov, Slovenskou potravinárskou komorou, s dodávateľmi…

Vidíte v tom nejakú reálnu možnosť zmeny?
Ak by sme sa všetci dohodli a podali v parlamente návrh do 15. apríla, stihlo by sa to prerokovať ešte v tomto volebnom období a ľudia by sa cítili istejšie. Určitú nádej mi dáva, že účasť prisľúbil aj predseda parlamentného výboru za koaličnú stranu Sme rodina.

Reťazce, ktoré zoznam potravín vytvorili, argumentujú, že slovenskí pekári a potravinári majú vysoké ceny vstupov, teda že od nich už draho nakupujú, a preto nestropovali ich produkty. Aký je váš názor na toto tvrdenie?
Z hľadiska nákladov sú pre slovenských potravinárov najdrahšie dva vstupy, ktoré musia platiť: energie a odvodové zaťaženie zamestnancov. Čo sa týka cien elektrickej energie, mali sme už dávno, keď sme zistili, že systém padol, využiť vlastné zdroje. Keď vyrobím za 50 až 60 eur megawatt, tak nemôžem zo zahraničia nakupovať elektrinu v sume 500 eur za megawattt, ale zoštátnim elektrickú energiu, aby som ju vedel pre ľudí zabezpečiť. Čo sa týka odvodov, mal by ich v tejto situácii za nich platiť štát. Potom by si mohli dovoliť ponúkať reťazcom lacnejšie svoje výrobky.

Je však podľa vás normálne, že v čase krízy si diktujú podmienky a stropovanie potravín reťazce?
Reťazce pozerajú na svoje zisky. Sú to súkromné firmy a stropujú potraviny, ktoré sa im hodia.

Ako riešenie vidia niektorí ekonómovia aj možnosť znížiť maržu, teda obchodnú prirážku pre reťazce. O tom neuvažujete?
Situácia je výnimočná, takáto inflácia tu nebola dvadsaťpäť rokov. Reťazec, hoci je súkromná firma, musí byť solidárny a vytypovať základné potraviny, nie pivo, víno, čokoládu, ale to, čo potrebujú ľudia jesť dennodenne a tam ísť cenou nižšej obchodnej prirážky. Obchodné reťazce majú na Slovensku neprimerané zisky a jednou z ciest je aj zastropovanie nie cien, ale presne, obchodnej prirážky.

Máte k tomu analýzy?
Áno. Prirážka obchodníkov, nie cena potravín, by sa mohla stropovať na úrovni okolo štyridsať percent. Podľa výpočtov takáto prirážka zabezpečí pokrytie nákladov reťazca, aj jeho primeraný zisk. A spotrebitelia by to okamžite pocítili v peňaženkách.

Prečo k tomu teda nedošlo? Aký má význam pre politika, že vytvorí riešenie, ktoré vlastne žiadnym riešením nie je?

Je to neschopnosť a nekompetentnosť ľudí vo vedení štátu. Dôsledok toho, že polovička z nich má tituly, ktoré získali za opísanie, ukradnutie iných prác a tak ďalej. Oni nedokážu reálne vládnuť, lebo všetko sú to amatéri. Ja sa úprimne čudujem, že sa minister pôdohospodárstva Vlčan postaví na tlačovku so zástupcami reťazcov a odprezentujú spolu tých štyristo potravín. To si každý reťazec mohol spraviť svoj letáčik. Je to chaos a vláda sa len vyhovára.

Asi vám to prospieva. Preferencie vašej strany stúpli, podľa troch marcových prieskumov agentúr ste dokonca prví.
Nekomentujeme prieskumy, nikdy sa nevyjadrujeme k číslam. Pre nás je prieskum, keď chodíme po Slovensku. Vnímame reakcie a nálady ľudí. Musím povedať, že cítime podporu.

To môže byť však aj vaša voličská bublina. Mimochodom, ako vy vidíte svojich voličov, aké sú to typy?
Najmä ich je dosť veľa. Videli sme to počas turné po Slovensku v rámci osláv MDŽ. Ľudia stáli pred halami, lebo sa nezmestili dovnútra. A nie sú to len dôchodcovia, hoci seniori majú prevahu. Sú tam aj mladí ľudia, dokonca prvovoliči, aj stredná generácia. Ľudia oceňujú, že nemeníme názor každý týždeň a máme ho jasný.

Napriek tomu, že podľa prieskumov by ste aktuálne zostavovali vládu, realita, hlavne čo sa týka spolupráce s inými stranami, nevyzerá pozitívne. Je otázne, či by ste ju vôbec zostavili. Aké sú vaše predstavy, okrem toho, že ste vylúčili kotlebovcov?
V každej diskusii sa každý len pýta, kto s kým ako pôjde do volieb a s kým bude zostavovať vládu. Pripadá mi to zbytočné a nepodstatné. Ľudia majú problém prežiť, toto ich nezaujíma. A spomeňme si na rok 2016, keď sa v koalícii ocitli pekne spolu maďarský Most-Híd a Slovenská národná strana, čo nikto pred voľbami neplánoval. Od nás išla teraz jednoznačná výzva Petrovi Pellegrinimu. Vyzvali sme ho na vytvorenie povolebnej spolupráce pri vytvorení mierovej vlády. Nereagoval.

Pre Ukrajinu by sa vláda roztrhala. Tam je pripravená dvadsaťštyri hodín nonstop. Preto jej ľudia na Slovensku neveria.

Richard Takáč

Horúcou témou je Ukrajina. Ste proti jej vyzbrojovaniu. Ale napríklad český prezident, bývalý armádny generál Petr Pavel tvrdí, že je to nutné, lebo rozhodujúci pre konflikt bude tento rok, potom už ani jedna strana nebude mať kapacitu na ďalšiu ofenzívu. Rýchle poskytnutie zbraní je podľa neho dôležité aj pre Európu.
Európska únia, ktorá bola založená na princípe vytvorenia mieru, schválila nákup vojenskej techniky pre Ukrajinu za dve miliardy eur. To je nonsens.

Tak to vidíte?
Áno, a zoberte si tie nezmyselné sankcie, ktoré prijala Európska únia proti Ruskej federácii. To nie sú sankcie voči nim, ale voči Európanom. Platíme viacej za plyn, pohonné látky, od toho sa to potom odvíja. Všetko sa začalo tým, že obmedzili ruskú ropu, plyn a odvtedy začalo všetko rapídne rásť. Preto, že Európska únia tu nekonala racionálne, platíme my za všetko viac.

V januári poklesli oproti vlaňajšku príjmy Ruska z predaja ropy a plynu o 46 percent, čo je skoro 6 miliárd eur. Tento rok by sa vraj mali sankcie prejaviť výraznejšie.
Sankcie sú úplný nezmysel. Počul niekto, že by predstavitelia Európskej únie aj komisie začali vytvárať nejaké aktívne tlaky jednak na Ukrajinu, ale aj na Ruskú federáciu z hľadiska mierových rokovaní? Ja som nič také nezachytil. Je naivná predstava, že ak budeme dávať viacej zbraní na Ukrajinu, že zvíťazia. Predbiehame sa, kto dá viac stíhačiek, nábojov. Ale veď Rusko je jadrová veľmoc. Dodávanie zbraní Ukrajine spôsobí akurát to, že bude viac mŕtvych, bude to dlhšie trvať a bude to drahšie.

Čo ďalej, máme sa len prizerať?
V konečnom dôsledku príde ten čas, keď si budú musieť sadnúť za stôl a rokovať o mieri. Je otázne, či to bude o týždeň alebo o rok. O týždeň by bolo určite menej škôd. A bolo by to lepšie pre celý svet. Ak to bude o rok, bude oveľa viac mŕtvych.

Podali ste už na generálnu prokuratúru avizovaný podnet, či pri stíhačkách nedošlo k zneužitiu právomocí verejného činiteľa?
Áno. Ide o trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v jednočinnom súbehu so zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinom sabotáže spolupáchateľstvom.

A prečo ste nepodali podnet na Ústavný súd SR, keďže sa verejne dosť často pýtate, či dodávanie zbraní nie je aj protiústavné?
Kedy rozhodne Ústavný súd? Všetci vieme, že to môže byť o pol roka, o trištvrte roka, o rok. Takže by to nemalo význam, ak súd rozhodne o rok a stíhačky už budú dávno zničené na Ukrajine. Osobne si myslím, že letuschopné stíhačky sú už dávno tam. Je to priame zapájanie do vojnového konfliktu. A nerozumiem stále, prečo nám Američania idú dať miliardu za vraj šroty, ktoré sme tam poslali. Nemá to logiku. Je citeľné, že Spojené štáty tlačia z ich strany tento konflikt. Stačí si pozrieť vystúpenie bývalého amerického prezidenta Trumpa. Ten povedal, že keby on bol prezidentom, tak do dvadsaťštyri hodín sa skončí táto vojna. Sú tu citeľné prepojenia.

Ľudia na Slovensku majú strach pred mobilizáciou. Oprávnene podľa vás?
Všimol som si, že ľudia majú fakt reálne obavy. Vidia, ako vláda nekontrolovateľne posiela všetku vojenskú techniku. Veď my sme si vybrakovali pre Ukrajinu vojenské sklady a na všetko týkajúce sa Ukrajiny bezhlavo prikyvujeme. Ľudia majú strach, že sú schopní aj vojakov poslať do konfliktu. Osobne si myslím, že keďže sme členmi Severoatlantickej aliancie a toto členstvo si ctíme, bolo by v prípade napadnutia našej krajiny napadnuté celé NATO. To Ruská federácia nikdy nespraví.

Takže obavy sú zbytočné?
Ľudia majú strach v súvislosti s vládou. Politici ich nevedia uistiť svojimi postojmi. My hovoríme jasne - pomoc áno, ale humanitárna, žiadne zbrane. Je smutné, že vláda nevie pomôcť vlastným ľuďom pri cenách potravín, ale vie pomôcť stíhačkami a dodávkami zbraní Ukrajine. Pre Ukrajinu by sa vláda roztrhala. Tam je pripravená dvadsaťštyri hodín nonstop. Preto jej ľudia na Slovensku neveria.

Videli sme to počas turné po Slovensku v rámci osláv MDŽ. Ľudia stáli pred halami, lebo sa nezmestili dovnútra. 

Richard Takáč