Je vyššia ako jej mama, ale rovnako štíhla a usmievavá. Jej povolanie má však na míle ďaleko od divadelných dosiek a šoubiznisu. Sarah Hubinská vyštudovala medzinárodný obchod, politický marketing a dátový manažment. Keď sa jej opýtate na tituly, povie vám tri: MSc, MBA, MA. Pracuje ako asistentka europoslanca za stranu Smer Miroslava Číža.

Kariérny postup

Ešte v roku 2010 médiá písali o trochu inej práci, ktorej sa upísala dcéra úspešnej slovenskej herečky. Bola vtedy študentkou na Louvainskej univerzite v Bruseli a keďže mladým je dobrá každá koruna a skúsenosť, Sarah zarábala tým, že sprevádzala turistov hovoriacich po anglicky po bratislavských atrakciách a vychytených podnikoch. Odvtedy kariérne postúpila.

Známa mama svojmu jedináčikovi dopriala štúdium v zahraničí ešte počas strednej školy. Dcéru vyslala do Ameriky, kde aj maturovala. Ešte na univerzite sa Sarah prihlásila na stáž do kancelárie vtedajšieho europoslanca a zakladateľa Smeru Borisa Zalu. Možnosti stáže ponúkajú mnohí slovenskí europoslanci pravidelne aj dnes. „Moja šéfka kabinetu Sarah vybrala a počas polročnej stáže sa osvedčila, tak sme jej navrhli, či by nechcela robiť asistentku. Ponuku prijala,“ zreferoval Zala nástup Hubinskej dcéry do zákulisia politiky.

Na starosti podľa neho nemala odbornú agendu, zveril jej organizáciu. „Zariaďovala všetko, čo bolo spojené s mojimi zahraničnými cestami ako člena zahraničného výboru Európskeho parlamentu. Materiály, dokumenty, prípravu,“ povedal. S Janou Hubinskou sa Boris Zala pozná „veľmi dobre“, ale - ako vraví - prijatie Sarah do práce k nemu vraj nemalo nič spoločné s kamarátskym vzťahom s bývalou porotkyňou SuperStar. „Dokonca si myslím, že jej mama mala obavy, aby nezostala vonku, túžila, aby prišla domov,“ myslí si Zala.

Sarah vraví, že už 14 rokov žije v zahraničí a Brusel považuje za dynamické, zaujímavé mesto s množstvom kultúry. Čím dlhšie pracuje v europarlamente, tým viac si uvedomuje, aká zložitá je práca v tejto inštitúcii. Na návrat do rodnej Bratislavy zatiaľ nemyslí.

Pri roztržitom Čížovi

Zala si myslí, že nálepky „pracuje pre smerákov“ sa nik, kto robí v europarlamente, neobáva. „Nie je to tak ako na Slovensku, že ste spájaný so straníckou bázou. Napríklad ja som mal ako asistenta osem rokov terajšieho poslanca Európskeho parlamentu Michala Šimečku. Našiel som si ho, keď študoval na Oxforde, a on na moju ponuku kývol. Robil mi čisto odbornú prácu, ktorá sa týkala medzinárodných zmlúv,“ opísal. Zala nepripúšťa debaty o tom, kto koho volí a krúžkuje. „To je každého súkromná vec. Dokonca neviem ani, koho volí moja dcéra.“

Po tom, ako sa v roku 2019 vystriedali po voľbách politici v Bruseli, Boris Zala skončil, ale jeho asistentka Sarah len zmenila vizitku. Zostala v službách iného politika, ale v tých istých politických farbách. Dnes asistuje Miroslavovi Čížovi zo Smeru.

FOTO V GALÉRII

„V tom prsty nemám. S pánom doktorom Čížom sa takmer desať rokov vôbec nestýkam,“ povedal Boris Zala. V septembri 2016 sa so slovenskými sociálnymi demokratmi rozkmotril a Smeru vrátil členskú kartičku. „Nie sme v kontakte a myslím si, že ona si sama našla kontinuitu. Doktor Číž je trochu roztržitejší človek, tak potrebuje mať pri sebe niekoho organizačne zdatného, ale to je už len môj dohad,“ doplnil.