Štyri a pol mesiaca ležal v nemocniciach s kovidom. Na JIS-ke v Žiline, na pľúcnom v Martine či neskôr v rehabilitačnom centre v Zázrivej. S kyslíkovou maskou na tvári a väčšinu času s plienkou, ktorú mu za deň museli meniť aj dvadsať ráz. Schudol 25 kíl, no ani na chvíľu neprestal bojovať. Dnes je 62-ročný rodák z Vranova a bývalý futbalový tréner slovenskej reprezentácie do 21 rokov Vladimír Goffa už späť vo svojom žilinskom byte a teší sa z návratu do života. Jeho príbeh je jedným z tých najinšpiratívnejších v uplynulom roku. Aj tie kilá dokázal nabrať späť.

Najväčší problém?

Postaviť sa na nohy

Kovidom sa nakazil v marci 2021. Domov sa na vlastnú žiadosť vypýtal koncom júla. Keď sa znovu sám dokázal postaviť na nohy. Prvý raz od prepuknutia choroby sa mu to podarilo v rehabilitačnom centre v Zázrivej s pomocou štyroch zamestnancov. Celý sa triasol, no po lícach mu tiekli slzy. „S odstupom času zisťujem, že som mal veľkú odvahu ísť domov. Desil som sa, ako pôjdem na toaletu, ako si doma poradím. Či vôbec dokážem fungovať. Našťastie sa mi to asi po dvoch mesiacoch podarilo,“ rozrozprával sa bývalý kouč Dubnice, Petržalky, Šale či Rimavskej Soboty, keď sme sa ho pýtali, ako sa dnes má.

„Iní rozprávajú o dýchavičnosti, vypadávaní vlasov, no môj najväčší problém je postaviť sa na nohy. Bývam v staršej bytovke bez výťahu, na štvrtom poschodí. Aj cesta po schodoch mi dá zabrať. Paradoxne, oveľa horšie sa mi ide dolu ako hore,“ pokračuje.

Turistika už nie, koncerty áno

Na turistiku, ktorú v minulosti tak obľuboval, musel zabudnúť. Aj prechádzka do mesta je pre neho ťažká úloha. No ďalších dvoch vášní, návštevy futbalových zápasov a rockových koncertov, sa nechce vzdať. „Ozzy Osbourne, Foo Fighters, Iron Maiden - to je moja krvná skupina. Milujem ro­ckové koncerty pod šírym nebom. Ale už dva roky som nikde nebol. Len sa mi doma hromadia vstupenky,“ povzdychol si.

Vianoce prežil Goffa u sestry a mamy v rodnom Vranove, šťastný, že môže byť znovu so svojimi najbližšími. Tento rok musel byť pre neho nočnou morou. „Keď som ležal na JIS-ke v Žiline, zomierali vedľa mňa ľudia. Meter odo mňa, len na mojej izbe ich umrelo šesť. Išlo ma rozhodiť od zlosti. To ticho, ktoré sa rozhostí, keď ich prístroje prestanú pípať, bolo hrozné,“ priznáva.

Napriek hrozným skúsenostiam je dnes Goffa vďačný za každý deň a pre zdravotníkov má len slová chvály. „Ležal som dohromady asi na desiatich izbách a počas môjho pobytu som zistil, akí sú ľudia úžasní. A ako sa zdravotníci obetavo, srdečne a vždy s úsmevom o nás starali. Nabral som od nich aj od pacientov veľa inšpirácie. Som nadšený, koľko máme na Slovensku krásnych ľudí,“ vraví Goffa.

Nechcite dopadnúť ako ja

Na sociálnych sieťach narazil aj na silných antivaxerov. Ba aj takých, ktorí mu písali, že všetko len zveličuje. Pre tých má jasný odkaz. „Ľudí s najradikálnejšími názormi som zo svojho okolia odstránil. S takými, ktorí sa síce nechcú dať zaočkovať, no s ktorými sa dá normálne porozprávať, však komunikujem ďalej. A niektorým hovorím - hádam nechcete dopadnúť ako ja.“

Goffa je dva razy zaočkovaný, v čase nášho rozhovoru čakal na tretiu dávku. Naďalej sa však, ak sa niekam vydá, pravidelne testuje. „Treba sa správať zodpovedne, aj keď opatrenia vlády sú, žiaľ, biedne, chaotické a nejednoznačné,“ konštatuje.

Z bývalého trénera, ktorý okrem iného ako tretí Slovák (po Vincúrovi a Jankechovi) doviedol na Maldivách tamojší futbalový klub k ligovému titulu, je dnes dôchodca.

Žiadne veľké osobné plány do nového roka si už nedáva. „Úplne mi postačí, keď sa nájde nejaký spôsob, aby sa pandémia konečne zastavila. A aby ľudia, ktorí si myslia, že im sa nič nemôže stať, že to prekonajú, pochopili, že nejde len o nich, ale zbytočne vystavujú riziku rodičov a starých rodičov. Je to veľmi riziková skupina. Jasné, niekto môže namietnuť, že nie som zdravotník, nepracujem s dátami. Ani preto sa do žiadnych odborných diskusií radšej nepúšťam. Ale koronu som zažil na vlastnej koži,“ vraví.

FOTO V GALÉRII ►►►

A pritom si dobre uvedomuje, že následky si zrejme ponesie do konca života. Pravidelné lekárske kontroly v Žiline či Martine sú tou najmenšou nepríjemnosťou. Aj počas nášho rozhovoru prerušovali Goffove odpovede krátkodobé záchvaty kašľa.