Je to takmer práca snov. Len 69 rokovacích dní pobudli poslanci minulý rok v parlamente. Oproti bežnému človeku, ktorý musel odrobiť až 250 pracovných dní, je to poriadny rozdiel. Najmä keď berieme do úvahy fakt, koľko takí zákonodarcovia zarábajú. Základný plat poslanca pochádzajúceho z Bratislavy je 4 863 eur, mimobratislavský zarobí zhruba o tristo eur viac. Napriek tomu sa medzi nimi nájdu takí, ktorí sa neunúvali podať jediný návrh zákona či aspoň pozmeňovací návrh. Ako sa vyhovárajú?

Nič nenapísali

Stránka parlamentu je síce nabitá informáciami, no údaje o tom, koľko ktorý poslanec robil, na nej treba zdĺhavo hľadať. Napokon sa z nej dá zistiť napríklad to, že zopár poslancov má miesto bilancie výsledkov v parlamente jednu veľkú nulu. Dlhoročnými členmi zákonodarného zboru, ktorí nenavrhli ani jeden zákon či dokonca pozmeňovací návrh, sú napríklad Stanislav Kubánek, Augustín Hambálek, Ladislav Andreánsky i Darina Gabániová. Všetci zo Smeru. Ale aj taký Rastislav Holúbek, ktorý sa do parlamentu dostal cez Sme rodina a teraz nie je členom žiadneho klubu.

Robili vraj iné

Poslancov, ktorí sa s navrhovaním zákonov práve nekamarátia, sme sa snažili aj osloviť. Aké boli ich vysvetlenia? „Som lekár, to hádam stačí ako odpoveď,“ reagoval napríklad poslanec Andreánsky. Potom dodal, že ako lekár nemôže navrhovať zákony, ale robí to, čo vie. „Už som to viackrát vysvetľoval médiám a spravili zo mňa čudného tvora,“ začal zas s vysvetľovaním Augustín Hambálek. „Venoval som sa inej práci. Pri tvorbe návrhov v klube, pri pripomienkovaní zákonov. Pracoval som s ľuďmi a prinášal som tie informácie,“ hovorí.

PARLAMENT Nie všetci poslanci navrhovali zákony.
PARLAMENT Nie všetci poslanci navrhovali zákony.
Zdroj: MATEJ KALINA

„Keby na každú schôdzu priniesol každý poslanec návrh zákona, bolo by tam 150 mimovládnych zákonov. Keď ste v koalícii, tak napĺňate nejaký vládny program, tomu je prispôsobená aj legislatíva. To znamená, že gro zákonov je vládnych, ku ktorým sa vyjadrujem, a ktoré pripomienkujem. A dávať ešte v koalícii vlastné návrhy zákonov, k tomu som sa naozaj nedostal,“ dodal Hambálek.

Keď sme chceli vedieť, pri ktorom zákone najviac pomáhal, len stručne odvetil: „To je všetko, čo vám môžem povedať, ďakujem.“ Zaujímavé však je, že napríklad Erik Tomáš, tiež poslanec za Smer, predložil len vlani deväť návrhov zákonov. Za štyri roky sa podpísal pod jedenásť právnych noriem a predložil spolu dvanásť pozmeňovacích návrhov. Jeho stranícky šéf Robert Fico, ktorý opustil stoličku premiéra predvlani, ich má na konte za rok 2019 sedem. Spolu, odkedy je v parlamente, deväť.

Hodnotiť aj minulosť?

S ročnou prestávkou, teda nie celé volebné obdobie, bola v parlamente Darina Gabániová. Ani ona však nepredložila jediný návrh zákona či pozmeňovák. „Som poslankyňa za stranu Smer-SD, teraz politologicky ‚stranu moci‘, to znamená, že náš volebný program je čiastočne premietnutý do programového vyhlásenia vlády, a teda do legislatívneho plánu vlády, ktorý sa postupne realizoval. Bola som v ústavnoprávnom výbore a druhýkrát vo výbore pre ľudské práva a národnosti. Tam sa poslanec môže realizovať. Vo výbore pre európske záležitosti som bola teraz od mája,“vysvetľuje.

Na margo nulového skóre dodáva, že si môžeme pohľadať jej vystúpenia k Zajacovej reforme, „keď sa ustanovili na spravovanie peňazí súkromné poisťovne, ktoré si odvádzajú nezrealizované verejné prostriedky ako svoj zisk, čo je sprenevera“,k pokusom spoplatniť školstvo, vtedy podané ministrom Froncom, či jej vystúpenie po privatizácii SPP.

Samému mu to nejde

Nula svieti aj pri aktivite poslanca Holúbka, ktorý odišiel z klubu Sme rodina. „Som nezávislý. Mal som síce nejaké návrhy zákonov, ktoré som s koalíciou chcel riešiť, ale povedali mi, že to nepodporia. Nechcel som im dávať návody na použitie. Tam je národným športom kradnúť návrhy. Najmä keď má opozícia nejaké dobré, tak im ich nepodporia, ale neskôr vezmú nápad a prerobia si ho. Preto som to nepodával. Nechal som si to na ďalšie volebné obdobie,“ vysvetľuje Holúbek, ktorému nerobilo problém priblížiť, akým oblastiam sa venoval. „Boli to návrhy k doprave, sociálnym veciam a daňové návrhy,“ konštatuje.

PARLAMENT Nie všetci poslanci navrhovali zákony.
PARLAMENT Nie všetci poslanci navrhovali zákony.
Zdroj: TASR

Tento rok nič

Nájdu sa aj takí poslanci, ktorí, ako sa hovorí v športovom žargóne, vypustili poslednú etapu v parlamente. A kým nejakú bilanciu z minulosti majú, za rok 2019 nenavrhli jediný zákon či pozmeňovák. Je medzi nimi aj bývalý futbalista Dušan Galis, ktorý sa od roku 2016 do roku 2018 podieľal na dvoch návrhoch zákona a dvoch zmenách. Prečo však vlani nezabral? „Nemáte o čom písať?“ reagoval podráždene. „Ale postavili sme dvesto ihrísk, opravovali sme telocvične. Robili sme takéto veci pre šport. Čiže sme viac cestovali, ako rozmýšľali nad návrhmi zákonov, tak­že asi tak. Kde sa dalo, tam sme pomáhali školám, robili sme všetko pre to, aby starostovia a deti boli spokojní,“odpovedal nakoniec. Nie je však sám, kto v roku 2019 nepísal v zákonodarnom zbore zákony.

Radšej Facebook

Podobné skóre ako Galis má Ficov facebookový propagandista Ľuboš Blaha. Marxistický poslanec má síce dosť času na svoje siahodlhé statusy, no za celé štyri roky ukazuje stránka Národnej rady SR pri jeho legislatívnych návrhoch len dva a jeden jediný pozmeňovací návrh. Lepšie skóre má dokonca aj ľudák Stanislav Mizík, ktorý vraj nevie pracovať s počítačom. Ten v roku 2019 síce legislatívne nepohol prstom, ale predtým sa podieľal na štyroch návrhoch zákona a jednom pozmeňovacom návrhu. A nehovoriac ešte o mlčiacom Petrovi Krupovi, jeho straníckom kolegovi, ktorý sa preslávil len tým, že do parlamentu si doniesol pištoľ a potom nechal za seba hovoriť radšej Mariana Kotlebu. Ešte aj ten strčil Blahu počtom návrhov do vrecka. Tento rok sa podieľal na dvoch a spolu za štyri roky na deviatich zákonoch.

Mohlo by vás zaujímať: