Záznamy, ktoré zverejnili hackeri, sú autentické. Nabúrali sa totiž do databázy Medzinárodnej antidopingovej agentúry (WADA), čo priznala samotná organizácia. O terapeutických výnimkách (TUE) hovoria ako o odsúhlasenom dopingu. Slovenskí odborníci na antidoping s týmto tvrdením nesúhlasia. „V prvom rade si treba vysvetliť, čo sú terapeutické výnimky a prečo sa udeľujú,“ začal Tomáš Pagáč.

Tomáš Pagáč a lekár Ľubomír Gulán z Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky.Foto: autor

„Väčšina z látok, ktoré sú uvedené v zozname zakázaných, sa nachádza v liekoch. Aj športovec je len človek a je logické, že môže byť chorý. Občas teda potrebuje užiť liek, ktorý obsahuje zakázanú látku. Práve na to situácie slúžia TUE. Najlepším príkladom je inzulín. Zdravému jedincovi by vedel zvýšiť výkon, no nemôžeme zakázať športovať ľuďom s cukrovkou,“ vysvetlil.

Zložitá cesta k výnimke

Odsúhlasenie takejto výnimky nie je pritom jednoduché ani pri omnoho bežnejších ochoreniach. „Keď športovec zistí, že má ochorenie vyžadujúce podať zakázanú látku, na základe vyšetrení si podá žiadosť o TUE. Ak súťaží len v rámci krajiny (napríklad ligoví futbalisti, hokejisti, atď. – pozn. red.), dá si žiadosť na národnú antidopingovú agentúru. Na oddelení pre TUE ju vyhodnotia a posunú lekárskej komisii, ktorá ju na základe dokumentácie prehodnotí,“ opísal Pagáč, ktorý má na Slovensku na starosti práve prešetrovanie výnimiek.

Doba platnosti terapeutickej výnimky môže trvať pár dní aj niekoľko rokov. Foto: Matej Kalina

Doktor Gulán podotkol, že športovci musia rovnako ako bežní ľudia prejsť procesom od všeobecného lekára k špecialistovi, čím sa zmenšuje priestor na prípadné podvody. „Pri vážnejších problémoch, ako je cukrovka či astmatické ochorenie, sa im musí nastaviť liečba, na čo je potrebná hospitalizácia,“ pokračoval.

Platnosť trvá deň i roky

Terapeutická komisia musí podľa lekára zvážiť aj to, či je daná liečba pomocou zakázanej látky jediná možná. „Veľa ochorení sa dá liečiť rôzne a nie všetky lieky obsahujú látky z čiernej listiny. Pretekár musí najprv vyskúšať tie povolené. Samozrejme, ak na ne nemá alergiu,“ zdôraznil. Dĺžka platnosti TUE závisí od diagnózy a môže ísť o jednorazové užitie, ale aj o niekoľkoročné v prípade dlhodobých ochorení. „Pri jednotlivých diagnózach sa držíme manuálov, napríklad pri inhalačných ochoreniach je maximálna možná doba na udelenie TUE dvojročná,“ spresnil Gulán.

Komisie majú veľkú moc

Diera v systéme môže podľa Pagáča spočívať v tom, že športovec síce zašle skutočné lekárske výsledky, no nie sú jeho. „Medzinárodné komisie však môžu po športovcovi žiadať vyšetrenie ich lekárskym tímom,“ doplnil Gulán. Podľa zamestnancov ADA SR treba zdôrazniť, že výnimky sa neudeľujú športovcom preto, aby mali nad zdravými súpermi navrch, ale aby sa indisponovaní pretekári dostali na rovnakú štartovaciu čiaru.

„Keď niekto nemôže dýchať, asi nepodá kvalitný výkon,“ poznamenal Pagáč.

Boli Nadal či Serena na hrane?

Hackeri z Fancy Bears zverejnili cez víkend už piatu sériu záznamov o terapeutických výnimkách. Boli niektoré z nich na hrane? "Nedá sa to posúdiť, pretože tam nie je uvedená diagnóza, na základe ktorej športovec danú TUE dostal. Je tam len doba platnosti a názov predmetnej látky,“ skonštatoval Tomáš Pagáč. Väčšinou však šlo o beta-agonisty na astmu alebo o glukokortikoidy.

V tieni podozrenia? Serena Williamsová vyhrala turnaj v Ríme aj za pomoci glukokortikoidu. Foto: Getty Images

„Sú to látky, ktoré tlmia zápal v organizme a nasadzujú sa pod dozorom lekára v prípade, že nezaberú bežné lieky (ibalgin, paralen – pozn. red.),“ doplnil ho Gulán. Výnimku podať túto zakázanú látku priamo do svalu dostal napríklad tenista Rafael Nadal. V júli 2012 to však bolo po vypadnutí z Wimbledonu a v danej sezóne už nenastúpil. V septembri 2009 mu pomohli taktiež mimo súťaž. Serena Williamsová užívala glukokortikoidy aj počas turnajov. V máji 2014 jej protizápalové lieky dopomohli k víťazstvu na turnaji WTA v Ríme, dva mesiace predtým zas na veľkom podujatí v Miami.

Prečo majú vytrvalci astmu

Medzi športovcami je podľa svetových štúdií množstvo astmatikov, patria tam najmä vytrvalostní bežci, cyklisti a plavci. Prečo je tomu tak? „Stačí sa pozrieť, kde trénujú. Ak beháte alebo bicyklujete popri cestách s výrazne zvýšeným množstvom exhalátov, extrémne si tým zaťažíte pľúca. Prejdú vám cez ne stovky litrov vzduchu s prachovými čiastočkami. Tie majú na sebe rôzne alergény, ktoré môžu spôsobiť astmu,“ vysvetlil Dr. Gulán. Plavci sú zas vystavení výparom z chlórovanej vody, čo má podľa neho podobný efekt.

Medzi uniknutými terapeutickými výnimkami sú aj tie o cyklistovi Chrisovi Floomovi. Foto: Fancy bears

„Veľa TUE, ktoré zverejnili Fancy Bears, sa týkalo liekov proti astme, ktoré sú už v súčasnosti povolené, no pred rokom 2013 neboli,“ upozornil Pagáč. Testy stoja desiatky miliónov Testovanie športovcov je poriadne nákladné. Zahŕňa prácu komisára spolu s výjazdom, transport naspäť a prepravu vzorky, ktorá putuje do laboratória.

Samotná analýza stojí od 60 do 900 eur vzhľadom na to, čo všetko sa testuje. Štandardná analýza moču je za 180 eur. Priemerná suma za testovanie jednej vzorky športovca vyjde na 300 – 400 eur. Na dopingové kontroly počas olympiády sa vyčlenilo 100 miliónov dolárov. „Musí sa vybudovať laboratórium podľa prísnych medzinárodných štandardov a musí prejsť akreditáciou. WADA ich navyše testuje slepými vzorkami. Nachádzajú sa tam stroje, ľudia, ktorí s nimi vedia robiť a všetko je dôkladne zabezpečené. Preto je výsledná suma taká vysoká,“ dôvodil Gulán.

Rozpočet na antidopingové kontroly počas Olympiády v Riu bol 100 miliónov dolárov. Foto: Getty Images

Cena odráža realitu. Túžba športovcov po víťazstvách je to, čo ich ženie vpred. Akurát nie všetci sú ochotní dodržiavať pri tom zásady fair-play. Zarábajú obrovské peniaze, môžu si dovoliť celé lekárske tímy.

Ak chcú s nimi antidopingové agentúry držať krok, musia tiež investovať nemalé prostriedky. Aby sa k olympijskému heslu: „Rýchlejšie, vyššie, silnejšie“ mohlo dodať aj – čistejšie.