Ak nemajú noví politici psychopatické črty, utečú rýchlo z ringu? Klinický psychológ Martin Chylík, ktorý sa venuje aj posudkom osobnosti pre súdne účely, odpovedá, že to záleží na tom, ako človek dokáže zostať v kontakte sám so sebou. "Je to individuálne, závisí to na kontakte toho-ktorého človeka so svojimi vlastnými hodnotami, so svojou morálkou a do akej miery zostane v kontakte so svetom, z ktorého pochádza. Ak silná osobnosť príde po nejakú hranicu a je vnímavá, vie povedať dosť, odísť. To sú ľudia, ktorí nestratia pocit sebahodnoty, keď z nejakej funkcie odídu. Tých je však menej. Systém je obyčajne silnejší ako jedinec,"komentuje.

CELÝ rozhovor s klinickým psychológom Martinom Chylíkom, jeho návod na to, čo robiť, aby si človek zachoval zdravie vo vysokej funkcii, si prečítajte v najnovšom čísle týždenníka Plus 7 dní.

Na fotkách je Martin Chýlik, psychoterapeut a psychológ.
Na fotkách je Martin Chýlik, psychoterapeut a psychológ.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Najviditeľnejší príklad osobnosti, ktorá sa nechala zomlieť mocou, by mohol byť Robert Fico. Súhlasíte?

Nerád by som komentoval konkrétne mená. Indície, o ktorých hovoríte, však naznačujú, že skutočne mohol odísť skôr, ako mu zotrvanie vo funkciách začalo poškodzovať možno už aj zdravie. Politik vždy môže odísť z funkcie so cťou. Spomeniem si na britského premiéra medzi rokmi 1997 - 2007 Tonyho Blaira. Odišiel na vrchole moci. Bol to labourista, občas až populistický, ale bol schopný povedať dovidenia, navyše v dobrej fyzickej kondícii, a potom bol ešte prospešný aj v Európskej únii. Keď sa teraz dozvedáme o našom expremiérovi, že má možno vážne psychosomatické ťažkosti, občas je chorý, občas hospitalizovaný, tak je to zvláštne.

Prečo?

Ak človek prepáli istú hranicu psychickej odolnosti, začne reagovať telo. Dáva signály v podobe poruchy spánku, bolestí hlavy, žalúdka. Ak má človek sebareflexiu, povie si, že to za to nestojí. Človek opantaný túžbou po moci akoby vypol poistky. Začne zneužívať psychofarmaká či alkohol a ide až do úplnej fyzickej vyčerpanosti. Ak idete za hranicu, je to deštruktívne nielen pre vás samých, ale aj pre vaše okolie. Typické pre ľudí, ktorí sú dlho vo funkcii, je, že začínajú byť paranoidní. Všade vidia nepriateľa, či medzi blízkymi, opozíciou, ale aj v zahraničí. Vzťahovačnosť, teda že si myslia, že sa niekto snaží zničiť „mňa a štát“, s ktorým sa často identifikujú, je jasný signál, že začínajú mať patologické črty.

Mohlo by vás zaujímať: