Upozornil na to denník Sme, ktorému to potvrdila šéfka Aliancie Fair Play Zuzana Wienk. "Budúci týždeň zverejníme naše definitívne stanovisko na tlačovej konferencii," uviedla pre Plus 7 dní Wienk. Dôvodom má byť konanie Suchánka pri výbere CT prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2012. Chirurg a člen výberovej komisie vtedy presadzoval prístroj od spoločnosti Siemens napriek tomu, že komisia rozhodla o vylúčení tejto firmy zo súťaže.

Čítajte viac:

Bielu vranu z kauzy CT preveria: Lekár Suchánek má čo vysvetľovať

Plus 7 dní informoval o celom prípade ako prvý už pred mesiacom.

Klamlivý údaj

Elektronickú aukciu na výber dodávateľa CT prístroja vyhrala spoločnosť Siemens. Komisia však následne zistila, že firma neposkytla pravdivé údaje o prístroji, ktorý v súťaži ponúkala. Nemocnica chcela zakúpiť Ctčko do 800 tisíc eur so 128-vrstvovým pokrytím. Siemens ponúkol prístroj za viac ako milión eur.

Suchánek sa v roku 2012 údajne pokúšal ovplyvniť výber dodávateľa CT prístroja. Foto: Martin Domok

V e-aukcii firma navyše tvrdila, že dodá prístroj s počtom vrstiev na jednu plnú rotáciu RTG lampy 384. Taký stroj neexistuje. Komisia rozhodla, že Siemens uviedol v súťaže klamlivý a nepravdivý údaj a firmu nechcela pripustiť ďalej. Suchánek po separátnom rokovaní s vtedajším riaditeľom Róbertom Mamrillom vyhlásil, že nemocnica zakúpi prístroj od Siemensu.

Čítajte viac:

Biela vrana v kauze CT lekár Suchánek mal manipulovať so súťažou: PLUS 7 DNÍ má dôkazy!

Trval na zmluve

Krátko pred podpisom zmluvy sa na priebeh súťaže pozrela aj vtedajšia Dozorná rada nemocnice a vzhľadom na zistené skutočnosti odporučila súťaž zrušiť a zmluvu nepodpísať. Suchánek aj vtedy trval na kúpe prístroja od spoločnosti Siemens. Vedenie nemocnice napokon súťaž zrušila a vyhlásila novú.

Výsledkom bolo obstarávanie v roku 2014, na ktoré Suchánek upozornil a vybudoval si na ňom kariéru politika. Aliancia Fair Play udelila v roku 2015 Suchánkovi ocenenie Biela vrana za prínos v kauze CT z roku 2014. Premiér Robert Fico po medializovaní informácií prípadu z roku 2012 alianciu vyzval, aby Suchánkovi cenu odobrala. Tá si od nemocnice vyžiadala všetky podklady, na základe ktorých sa rozhodla konať.