Vo svojej výpovedi pred Najvyšším súdom (NS) SR v rámci odvolacieho konania vo štvrtok spochybnil objektívnosť procesu, výhrady mal aj k sudkyni ŠTS Pamele Záleskej. Hovorí o trestnom stíhaní založenom na "kajúcnikoch". Na otázky prokurátora odmietol odpovedať.

"Tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli, týchto skutkov som sa nedopustil," vyhlásil obžalovaný. Svoju činnosť pre zločineckú skupinu takáčovcov označil za číry výmysel, ktorý nevychádza z akéhokoľvek dokazovania. Zarazil ho výrok sudkyne, že nie je povinnosťou súdu, aby zisťoval benefity kajúcnikov a či vôbec nejaké dostali. Tvrdí, že obhajobe nebolo umožnené odstraňovať zásadné rozpory vo výpovediach kajúcnikov. Namietal, že sa rozsudok významne opiera o výpoveď exšéfa kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Viac foto v GALÉRII

Dušan Kováčik poprel kontakty s údajným bosom takáčovcov Ľubomírom Kudličkom, ktorému mal za úplatok pomôcť dostať sa z väzby. Argumentoval tým, že takáčovci boli takmer rok a pol monitorovaní políciou a stretnutia okrem jedného svedka nikto nepotvrdil. Upozornil, že dosiaľ nedostal ani vysvetlenie, aké informácie o prebiehajúcich trestných konaniach mal zo špeciálnej prokuratúry poskytovať. Spochybnil aj profesionalitu policajného vyšetrovateľa Pavla Ďurku.

Ako zdôvodnil Kováčik, na hlavnom pojednávaní na ŠTS odmietol vypovedať, pretože cítil, že konanie voči nemu je "neobjektívne, ba až zaujaté". Zároveň upozornil, že v senáte odvolacieho súdu je Peter Hatala, ktorý sa vo veci pôvodne namietol a bol vylúčený, no nakoniec na základe sťažnosti bolo dané rozhodnutie zrušené a vylúčený tak nie je.

Dušan Kováčik šéfoval Úradu špeciálnej prokuratúry od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Odvolací proces na Najvyššom súde SR sa začal vo štvrtok. Manželka Dušana Kováčika Iveta, ktorá taktiež podávala odvolanie, na pojednávanie neprišla.