Slúžiť mali na zahmlievanie skutočného významu komunikácie. Nemožno ju preto interpretovať len doslovne. Vyplýva to z analýzy vypracovanej Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú v stredu prečítali na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS).

Dvojica Alena Zsuzsová a Marian Kočner čelia obžalobe v kauze novinárovej vraždy, tiež pre prípravu vrážd prokurátorov. Jazykovedci v analýze podotkli, že komunikácia cez aplikáciu Threema obsahovala okrem šifrovaných výrazov aj emotikony.

Obžalovaní si okrem iného písali o kožných chorobách, ktoré podľa analýzy poukazujú na politický kontext. Šifry hovoriace o tretích osobách sa vyskytujú najmä vo februári 2018. Slová o "vypadnutých zuboch" mali odkazovať na smrť inej osoby.

Marian Kočner argumentoval, že slová o kožných a iných ochoreniach sa zakladali na reálnej situácii. Tvrdí, že trpí alergiou a mal by držať diétu. Denník N píše, že súdu dokonca ponúkal, že sa vyzlečie na dôkaz, že svrbenie a alergia nesúviseli s Kuciakom. "Mám špeciálnu diétu, intolerancia reaguje nielen na stravu, ale aj na psychiku. Nebol som v psychickej pohode,“ povedal Kočner.

"Súd nespochybňuje obsah predloženej listiny ako takej," vyhlásila predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová. Senát však vyhodnotil analýzu ako odbornú prácu, nie ako znalecký posudok. Dôkaz navrhol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. V odvolacom konaní ho Špecializovanému trestnému súdu prikázal vykonať Najvyšší súd SR.

Splnomocnenec poškodených rodičov zavraždeného novinára Roman Kvasnica považuje analýzu za mimoriadne silný a podstatný dôkaz. "Takýto dôkaz sa na Slovensku ešte nevykonával," zdôraznil. Na vypracovaní tohto dokumentu sa podieľal sedemčlenný tím. "Ukázalo sa nám, že niektoré výrazy sa veľmi významne vyskytujú práve v týždňoch, ktoré boli okolo dátumu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej," uviedol novinárom jeden z autorov analýzy Matej Karásek z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

FOTO k téme v GALÉRII.

"Takú kvalifikovanú a zrozumiteľnú výpoveď odborníka na súde som dlho nezažil," podotkol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus. Dôkaz vyhodnotí v záverečnej reči. Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia okrem Tomáša Szabóa, ktorý bol vylúčený na samostatné konanie, obžalobe štyri osoby - Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. ŠTS zároveň opätovne rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice.