Tip na článok
Jozef Majský: Ako o jedinom v kauze tunelovania nebankoviek o ňom súd nerozhodol. Kvôli péenkám preveria jeho zdravotný stav.

Pacient alebo simulant: Súdu sa konečne uráči preveriť Majského zdravotný stav

Najvyšší súd nechá znalcov preveriť Majského zdravotný stav. Kvôli péenkám o ňom totiž ešte nerozhodli.

Galéria k článku (12 fotografií )
Dlhé roky: Majského prípad stále nie je uzavretý. Kvôli jeho péenkám.
Dlhé roky: Majského prípad stále nie je uzavretý. Kvôli jeho péenkám.
Dávid Brtva: Dostal trest v prípade tunelovania nebankoviek. Je však na úteku.

Prípad tunelovania nebankoviek ešte stále nie je ukončený. Jediným obžalovaným, o ktorého vine či nevine ešte Najvyšší súd nerozhodol je Jozef Majský. Na súd neustále doručuje péenky. Jeho spoluobžalovaní Patrik Pachinger a Dávid Brtva už boli 28. marca odsúdení.

Chemoterapia?

Majský sa vtedy na pojednávaní opäť nezúčastnil. Dodal súdu potvrdenie o práceneschopnosti a zdravotné správy, ktoré predsedníčka senátu nečítala celé. Prezradila len, že vyzerajú veľmi zle a, okrem iného, je v nich aj liečba chemoterapiou. Majského prípad preto oddelili na samostatné konanie.

Preskúmajú ho

„V trestnej veci obžalovaného Jozefa M. Najvyšší súd pribral do konania znaleckú organizáciu za účelom zistenia aktuálneho zdravotného stavu obžalovaného. Dôvodom je preverenie, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí. Najvyšší súd pribral znaleckú organizáciu vzhľadom na to, že je potrebné posúdiť zdravotný stav obžalovaného vo viacerých lekárskych odboroch. Lehota na podanie posudku bola stanovená na dobu 1 mesiaca. Podľa výsledku znaleckého dokazovania bude súd postupovať ďalej v zmysle trestného poriadku,“ vraví hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

Celé roky

Kauza Majský sa začala písať na jeseň v roku 2002. Vtedy polícia zadržala veľkopodnikateľa Majského pri pokuse vycestovať z krajiny na hraničnom priechode Bratislava-Berg. Viezla ho manželka Diana Dubovská v kufri auta cez diplomatický koridor. Polícia ho obvinila z tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, ktoré v minulosti ovládal Vladimír Fruni. Veľkopodnikateľ Majský strávil vo väzbe takmer dva roky, až v auguste 2004 ho na návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku prepustili z väzby. Trvalo dlhé tri roky, kým padol v kauze prvý rozsudok. Dôvodom, prečo sa súd nedal ukončiť, boli neustále choroby Majského, tu chrípka, tam srdcová slabosť. Jeho večné maródky a vyhýbanie sa súdu napokon ukončila ďalšia väzba. Zatvorili ho do nej v decembri 2006 a za mrežami zotrval až do vynesenia rozsudku v apríli 2007. Majský dostal dvanásť rokov natvrdo, Brtva jedenásť a Pachinger desať. Všetci sa odvolali a v októbri 2007 Najvyšší súd rozsudky zrušil. Prípad sa vrátil na začiatok a rozsudok padol až po ďalších ôsmich rokoch. Prečo to trvalo tak dlho? Opäť choroby obžalovaných aj obhajcov, boľavé zuby, pôrody, výmeny advokátov. Voči tomuto rozsudku sa trojica odvolala na Najvyšší súd, ktorý, aspoň v prípade Pachingera a Brtvu kauzu ukončil. Pachinger si má odsedieť sedem a Brtva deväť rokov. Brtva do výkonu trestu nenastúpil a ušiel.

VIDEO Plus 7 Dní