Asistent poslanca NR SR Jozefa Rajtára za stranu Sloboda a Solidarita Filip Rybanič, ktorý si podľa obvinení pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka, stojí aktuálne pred súdom. Na deviatu bol ako svedok a zároveň poškodený predvolaný aj samotný Kaliňák, ten sa ale nedostavil. Sudkyňa z pojednávania vylúčila verejnosť, kvôli ochrane bankového tajomstva. Požiadala o to Tatrabanka, pre ktorú Rybanič pracoval. Rybaniča prišlo pred súd podporiť viacero občanov.

Súd s Rybaničom: Kaliňák, na ktorého prevody na účte asistent poukázal, neprišiel

Filip Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva, pretože médiám poskytol údaje z účtov ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. Rybanič tým poukázal na údajné prepojenie Kaliňáka a podnikateľa Ladislava Bašternáka.

Podľa prokuratúry sa Rybanič dopustil skutku závažnejším spôsobom konania, tým sa v tomto prípade rozumie „porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona“. Rybanič vtedy pracoval v banke. Hrozí mu tri až osem rokov väzenia. Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od tých, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci.

Poslanec Jozef Rajtár (SaS) o pojednávaní s jeho asistentom Rybaničom:

V ďalšom priebehu pojednávania obžalovaný odmietol vypovedať. Pre médiá to uviedla jeho advokátka Eva Mišíková. „Nakoľko sa necítim byť vinný,“ zareagoval Rybanič na otázku, z akého dôvodu sa takto rozhodol.

Jeho obhajkyňa doplnila, že jeden z dôvodov, prečo jej klient odmietol vypovedať, je aj ten, že úkony vykonané v prípravnom konaní považujú za nezákonné.