Marek Filo, ktorému ako sudcovi okresného súdu Bratislava I. pripadla rola sudcu pre prípravné konanie, nevzal do väzby Dušana Dědečka. Ide o šoféra, ktorý ožratý na aute vyletel z cesty a zabil päť študentov čakajúcich na autobus na zastávke Zochova. Hoci išlo o neúmyselný trestný čin, Filo márne verejnosti vysvetľoval, že nevidel dôvody na preventívnu ani útekovú väzbu. „Doposiaľ nebol trestaný, na základe čoho som skonštatoval, že ak bude uznaný za vinného, bude to exces v jeho živote,“ povedal vtedy.

Vlna nenávisti

Aj kvôli tomu, že väčšina ľudí netuší, že väzba nie je trest, ale preventívne opatrenie, ktoré má zabrániť úteku obvineného, tomu, aby ovplyvňoval svedkov alebo aby pokračoval v trestnej činnosti, vyslúžil si sudca obrovskú vlnu nenávisti.

"Vyzeralo to tak, že mi drvivá väčšina spoločnosti želá to najhoršie. Nechápali, že som nerozhodoval o vine, len o väzbe. Svoje rozhodnutie som sa písomne snažil odôvodniť tak, aby tomu každý porozumel. Nepomohlo to. Dehonestovali ma, pripisovali mi nejakú fiktívnu korupčnú aktivitu. Po internete kolovala moja fotka, ľudia mi na ulici dávali najavo, že ma spoznávajú," opísal v októbri pre PLUS 7 DNÍ sudca Filo. Podporu mu vtedy vyjadril aj prokurátor, ktorý dozoruje Dědečkov prípad a žiadal pre neho väzbu.

  • O vyhrážkach Filovi a reakcii jeho kolegov si prečítajte viac tu:

Krajský súd v Bratislave neskôr jeho rozhodnutie zrušil a Dědečka zobral do väzby. Rozhodnutie však nebolo jednohlasné.

Premlčaný Trnka

Sudca Filo však bol pod paľbou kritiky aj za oslobodenie Dobroslava Trnku v kauze Gorila, hoci prípad bol už premlčaný. V kauze motáky zas oslobodil Mariana Kočnera.

O jeho úspechu vo výberovom konaní informoval Denník N.