Tip na článok

Sudcovia hýrili: Za večierok minuli tisícky eur

Na zlú finančnú situáciu sa slovenskí sudcovia sťažujú dlhodobo. Zdá sa však, že keď treba, peňazí dokážu nájsť toľko, akoby zo somárika samovoľne padali.

Galéria k článku (6 fotografií )
Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová zorganizovaním večierku len vyslyšala hlas podriadených.
Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová zorganizovaním večierku len vyslyšala hlas podriadených.
Počas takmer siedmich hodín sa zamestnanci najvyššieho súdu spoločensky a kultúrne vyžili v reprezentačných priestoroch Primaciálneho paláca, konkrétne v jeho častiach nazvaných Mezanín, na snímke, a Zrkadlová sieň.

Minimálne na tak podstatnú vec ako je spoločenský večierok. Jeden taký si koncom minulého roka zorganizoval Najvyšší súd SR. Nuž a celková suma, ktorú zaň organizácia vedená Danielou Švecovou zaplatila je vskutku zaujímavá. Za približne sedem hodín spoločenského vyžitia totiž najvyšší súd zacvakal vyše 15 000 eur.

Služby si objednali

Večierok, zrejme pri príležitosti vianočných sviatkov, si najvyšší súd zorganizoval 15. decembra. Presnejšie povedané, celý mu ho pripravila súkromná firma, ktorá za to zinkasovala takmer 14 300 eur. Zmluvu zverejnenú v centrálnom registri by ste však hľadali márne. Súd si totiž jej služby objednal.

„Spoločnosť VIA FACTI, s.r.o. sme vybrali na základe ich najnižšej cenovej ponuky z troch cenových ponúk od troch firiem. So spoločnosťou VIA FACTI, s.r.o. sa nepodpísala zmluva, ale objednávka na dodanie služieb a tovaru v zmysle zákona," vysvetlil hovorca súdu Boris Urbančík.

V tejto súvislosti dodal, že do uvedenej sumy je zahrnutý kultúrny program, občerstvenie a organizačné zabezpečenie podujatia. Upozornil tiež, že uhradená bola z dvoch zdrojov, väčšia časť, vyše 9100 eur, zo sociálneho fondu a zvyšok zo štátneho rozpočtu.

Nechali sa strážiť

V sume takmer 14 300 eur však nie sú zarátané ďalšie položky vynaložené na „Spoločenské stretnutie sudcov a zamestnancov NS SR," ako sa akcia oficiálne volala. Ďalších 800 eur zaplatil najvyšší súd za prenájom reprezentačných priestorov.

Keďže podujatie sa konalo v Primaciálnom paláci, tieto peniaze putovali do kasy bratislavského magistrátu. Nuž, a nejaké drobné, konkrétne 138 eur, dostala súkromná bezpečnostná služba, ktorá ctených sudcov a samozrejme iných zamestnancov súdu počas hýrenia strážila.

Bolo to potrebné

Vedenie súdu dôvodí potrebu organizácie takéhoto večierku slovami, že išlo len o reakciu na dlhoročné požiadavky sudcov a zamestnancov stretnúť sa. „Hlavnou motiváciou bolo ocenenie emeritných sudcov vôbec po prvýkrát v histórii NS SR za ich celoživotnú prácu," vysvetľuje Urbančík s tým, že podujatie odsúhlasila Sudcovská rada a vedenie súdu, pričom z 235 pozvaných sa ho zúčastnilo takmer 200 ľudí.

VIDEO Plus 7 Dní