Predseda Súdnej rady Ján Mazák dnes, vo štvrtok, dostane list. Napísala mu ho členka súdnej rady, sudkyňa bratislavského Krajského súdu Marcela Kosová. Vieme, čo v liste je...

Kosová reaguje na vystúpenie Mazáka v TA3, kde vyčítal sudcom, sudcovským radám a predsedom súdov, že sa nezastali kolegov sudcov, na ktorých verejne činné osoby hrubo zaútočili. Zároveň ale povedal, že je akceptovateľné, aby bol sudca verejne označený za idiota. 
Nerozumiete tomu? Viacerí nie. A Kosovej sa to osobne dotklo, je to vraj lož, že by sa sudcovia nechceli zastať kolegov.
"Ešte na jeseň 2021 som navrhla, aby súdna rada prijala uznesenie, že Súdna rada Slovenskej republiky so znepokojením sleduje viaceré neprimerané verejné zásahy do rozhodnutí súdov, ako aj vyhlásenia voči konkrétnym sudcom, a to tak zo strany politikov, ako aj niektorých predstaviteľov orgánov verejnej moci, " pripomína Kosová Mazákovi v liste. Súdnou radou to vraj bolo odignorované s tým, že Mazák osobne uviedol, že je “to príliš silné”

Mazák tiež vyhlásil, že pri zásahu NAKA na Okresnom súde Bratislava III nemalo chovanie predsedu súdu Fitta oporu v realite. Išlo vraj o právoplatne skončenú vec, v ktorej NAKA žiadala vydať spis. Kosová opäť napáda jeho tvrdenie pred verejnosťou. "Musím pripomenúť, že žiadali o vydanie spisu a jeho utajovanej prílohy vo veci, ktorá nebola právoplatne skončená. Právoplatne bolo rozhodnuté iba o návrhu na vzatie obvinených do väzby. A policajti nevyužili „bežne používaný“ paragraf 3 Trestného poriadku," objasňuje Mazákovi realitu Kosová.

V závere listu sudkyňa predsedu Súdnej rady žiada, aby nezamlčiaval a nedezinterpretoval fakty, pretože to prehlbuje nedôveru v justíciu. Úloha predsedu súdnej rady je podľa Kosovej celkom opačná. 

Celý list zverejňujeme na ďalšej strane.