Iba chybička

Sudcovia sú tí, ktorí trestajú nespratníkov porušujúcich zákony. Keď však sami spravia chybu a porušia právnu normu, hľadajú absurdné výhovorky na to, ako svoj omyl zbagatelizovať.

Podpredsedníčka jedného z bratislavských súdov zabudla, že má mladíka prepustiť z väzby.
Podpredsedníčka jedného z bratislavských súdov zabudla, že má mladíka prepustiť z väzby.
Zdroj: TASR

Foto: TASR

Zdá sa, že rovnako sa postupuje aj v prípade doktorky Eriky Némethovej Stiffelovej, ktorá vlani v decembri rozhodovala vo veci štvorice mužov obžalovaných z drogovej trestnej činnosti. Bol medzi nimi aj 22-ročný Jakub.

Toho nakoniec pani sudkyňa pre nedostatok dôkazov oslobodila. V takomto prípade slovenské právne normy, konkrétne Trestný poriadok, hovoria jasnou rečou. Oslobodeného musí sudca bezodkladne prepustiť na slobodu. Na to ale sudkyňa Némethová Stiffelová akosi pozabudla. Jakub tak sedel za mrežami ešte ďalšie takmer tri mesiace, kým si chybu nevšimol krajský súd, ktorý ho následne prepustil.

Slovo pána predsedu

Zarážajúci v tomto prípade však nie je len postup menovanej sudkyne, ale aj jej priameho nadriadeného. Je ním predseda Okresného súdu Bratislava V Igor Srogončík.

Šéf Okresného súdu Bratislava V tvrdí, že jeho podriadená urobila chybu, lebo robila.
Šéf Okresného súdu Bratislava V tvrdí, že jeho podriadená urobila chybu, lebo robila.
Zdroj: Emil Vaško

Foto: Emil Vaško

Napokon, slová, ktorým jej konanie ospravedlňuje hovoria za všetko. „Okresný súd Bratislava V v tejto chvíli nedisponuje písomným rozhodnutím odvolacieho súdu v tejto trestnej veci, t. j. nie je mu známe, či konštatoval pochybenie okresného súdu. Je však pravdou, že zákonná sudkyňa nevydala príkaz na prepustenie obžalovaného z väzby, ktorý bol dňa 20.decembra 2016 oslobodený spod obžaloby. Postupovala v zmysle už toho času starej neplatnej zákonnej úpravy. Ide čisto o ľudské zlyhanie v zmysle: „Kto robí, robí aj chyby,“ nechal sa počuť pán predseda súdu.

Neplatná úprava

Čiže tak. Mladík zostal nezákonne vo väzbe, lebo sudkyňa robila. A urobila chybu.

Mimochodom, za povšimnutie stojí aj zmienka, že postupovala v zmysle už neplatnej zákonnej úpravy. Len aby sa vedelo, tá úprava neplatí už viac ako osem rokov. Neplatila už ani v čase, kedy sa Erika Némethová Stiffelová stala sudkyňou, čo bolo v júni 2010.

Čítajte viac