Vlastným zamestnancom platí štát niekedy menej, ako je minimum, ktoré musí dodržiavať súkromný sektor. Nejde len o kuričov a kuchárky na školách, na 500 eurách sa začínajú aj tabuľky mnohých iných kvalifikovaných pozícií, bez ktorých by sa naša republika nezaobišla. Nové platové tabuľky mali byť zverejnené už na jar. Čaká sa na ne doteraz. Úrad vlády tvrdí, že rokovania o návrhu platových taríf zamestnancov vo verejnej správe s ministerstvom financií a odborármi stále prebiehajú. Dohoda by vraj mala vzniknúť do konca júna. Avšak legislatívny proces potrvá, a tak uvidíme, či ľudia, ktorí pre štát makajú za pár drobných, budú môcť od januára vyležať chrípku doma bez toho, aby ich to zruinovalo.

Liberálny ekonóm inštitútu

INESS Róbert Chovanculiak vraví, že nízke platy sú naozaj problém, na druhej strane štát by mal okrem zvyšovania miezd ľuďom, bez ktorých by fungovať nemohol, splniť iný sľub. Znížiť počet svojich úradníkov. Stretli sme desiatku ľudí rôznych povolaní verejnej správy, ktorí nám nabúrali predstavu o neochotnom, zachmúrenom a nie veľmi schopnom zamestnancovi štátu.

Sudcovia a tí druhí

Keby mi mama neposielala stovku mesačne, tak seba a svoju dcéru z tejto výplaty neuživím, - vraví nám na stretnutí justičných odborárov mladá štátna úradníčka. Pracuje v podateľni jedného z bratislavských súdov.

Čistého 488

Marta zarába mesačne 600 eur v hrubom a toto číslo je už aj s osobným príplatkom. Prax? Sedem rokov. Martina kolegyňa Mariana robí na rovnakej pozícii v Košiciach. Má odrobených 20 rokov, ale tieto roky na výplatnej páske nevidí. Dostáva 610 eur.

„Prídem do práce o 6.30, otvorím správy Ústredného portálu verejnej správy (ÚPVS), maily, e-žaloby, potvrdenky k elektronickým podpisom. Všetko sa musí vytlačiť. Predtým sme minuli jeden toner za pol roka, teraz minieme dva tonery za mesiac. Na jedno podanie ÚPVS minieme aj jeden a pol balíka papiera. Pravdupovediac, s elektronizáciou nám práca pribúda, nie odbúda. Musíme fičať, lebo pojednávania sa začínajú o 8.00. Ak niečo zmeškáme, je to obrovský problém,“ opisuje náplň svojej práce.

Bomby aj výstrely

„Stane sa, že presne o ôsmej príde mail, ale na počítače je taký nápor, že aj keď stále obnovujeme, neprejde to. Keď nápor ustane, vidím, že nabehnú maily spred ôsmej hodiny. Ako dokážem sudcovi, že mail s ospravedlnením z pojednávania som naozaj nedostala? Sudcov zaujíma len to, aby všetko dostali načas, ale či to stíhame, už nie. Netušia, ako to prebieha, ako sa to spracúva. Samozrejme, ľudia prichádzajú s podaniami aj osobne a vybavujeme pomedzi to ešte telefonáty,“ vraví.

Na kávičku nie je čas, zhodnú sa ženy, keď im predostrieme vžitú predstavu o štátnych úradníkoch. Veď okrem lietania od telefónu k papierom treba „dozerať“ na ľudí, ktorí prišli osobne nahliadnuť do spisov. Treba ustrážiť, aby z nich náhodou nejaký špekulant papier nevybral. Párovanie platieb je tiež na zodpovednosti podateľne. Počítače, ktoré mrznú, občania, ktorí prejavujú nespokojnosť svojsky, elektronizácia, výmena tonerov, ale aj čudné udalosti ako nahlásené bomby či nedávne konanie muža, ktorý vystrelil pred pojednávaním do stropu. Počúvame problémy, ktoré zvonku vždy nevidno.

Jedna pozícia, dva zákony

Keď sa žien pýtame, ako ich povolanie vníma spoločnosť, názory sa rôznia. Bratislavčanky sa skôr prikláňajú k tomu, že sa k nim ľudia správajú ako k handrám, Košičanka vraví, že sa stretáva s uznaním. „Moje okolie si myslí - Fíha, ty robíš na súde,“ smeje sa, ale dodáva, že keď známym vysvetlí, aká je realita, vyrazí im dych. „Majú predstavu, že zarábam vyše 800 eur,“ hovorí stredoškolsky vzdelaná štyridsiatnička Mariana.

Platové tarify asistentiek a referentiek na súdoch sa začínajú pri sume 497,50 eura, hoci podľa rezortu spravodlivosti majú funkčné platy okolo 700 eur v hrubom. Nuž, možno po trid­siatich odpracovaných rokoch. Personalistka Zlata vraví, že chaos je aj v tom, či vás zamestnajú podľa zákona o štátnej službe, alebo o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. „Plat závisí aj od sympatií vedenia,“ dodávajú jej kolegyne.

Zodpovednosť

„Keď som v 90. rokoch začínala v podateľni, rozdiely medzi najnižšou a najvyššou platovou triedou neboli také výrazné, ako sú dnes. Ja som z toho platu uživila štvorčlennú rodinu. Teraz, s vyštudovanou vysokou školou v odbore právo a 30-ročnou praxou, z toho platu slušne nevyžijem, aj keby som bola sama,“ hovorí Marta Božková. Ako vyššia súdna úradníčka pripravuje podklady pred pojednávaním, tvorí rozhodnutia pre sudcu, ale niektoré podpisuje vo svojom mene. Hodnotí a posudzuje dôkazy. Ide o pozíciu, nad ktorou je už len sudca. Rozdiel medzi jeho platom a Martiným je viac ako dvetisíc eur.

Zlata je šéfka personálneho oddelenia jedného z veľkých súdov v Bratislave. Vraví, že miesto asistentky sudcu, zamestnankyne informačného centra alebo referenta podateľne nevedia aj dlhšie obsadiť. „Je to problém. Dôvod je plat, bohužiaľ, je to tak. Sme na úrovni minimálnej mzdy. Naša šéfka sa rozhodla garantovať osobný príplatok 50 eur, čím ide už trochu do rizika, čo sa prostriedkov týka. Väčšinou sa to dáva až po skúšobnej lehote, ale ani to nie je motivačné,“ hovorí. „Nie je to tak, že by sme nevedeli vybrať, ale nikto sa neprihlási,“ doplnila.

Sudca, pán

Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že problém s obsadzovaním miest na súdoch registruje. „Z dlhodobého hľadiska je uvedený problém najviac viditeľný na súdoch v obvode Krajského súdu v Bratislave, predovšetkým Okresný súd Bratislava I. Na ostatných súdoch po Slovensku je to individuálne,“ napísali nám.

„Pravidelne premýšľame o štrajku. Od väčšiny sudcov, predsedov súdov, Súdnej rady aj Združenia sudcov máme podporu. Aj oni upozorňujú na alarmujúci stav v justícii, nedostatok personálu a také nízke platy, že k nám odmietajú nastúpiť noví ľudia. Brigádnici pri vykladaní zeleniny zarobia 3,50 eura na hodinu, naše asistentky 3 eurá na hodinu,“ vraví Marta. Na ilustráciu treba uviesť, že priemerný plat sudcu je bezmála toľko, čo dostáva premiér - vyše 3 700 eur. „Je to nepomer, ale peniaze sudcom nezávidím. Len keby sa aspoň slušne správali,“ svorne vravia. Zhodujú sa tiež v tom, že práca ich baví, len podmienky by sa mohli o kus zlepšiť.