Niekdajší prvý námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek a Kočnerov dôverný známy Peter Šufliarsky musel nedávno okúsiť pár dúškov z kalichu horkosti. Vyšetrovateľ a následne prokurátor rozniesli jeho trestné oznámenie smerujúce k Igorovi Matovičovi na kopytách.
Vyhrážky
Všetko sa to začalo po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V mobile Mariana Kočnera, ktorý je z objednávky vraždy obžalovaný, sa našla aj siahodlhá komunikácia mafiána s vplyvným prokurátorom Petrom Šufliarskym.
Matovič preto Šufliarskeho minulý rok v marci vyzval, aby z postu námestníka generálnej prokuratúry odstúpil. Povedal, že ak tak Šufliarsky neurobí, správy medzi ním a Kočnerom zverejní.
Následne Matovič dostal niekoľko výhražných esemesiek, aby správy nezverejňoval.
Na druhý deň zvolal tlačovú besedu, kde Šufliarskeho podozrieval z účasti na výhražnej komunikácii. Označil ho za „škodnú“ v prokuratúre a človeka Roberta Fica.
Žiadne ohováranie
Šufliarskemu sa Matovičove výroky nepáčili, podal trestné oznámenie pre krivé obvinenie a ohováranie. To v septembri tohto roku vyšetrovateľ odmietol. Šufliarsky podal proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, no neuspel. Prokurátor ju s prehľadom zamietol.
Pri spájaní Šufliarskeho s výhražnými správami prokurátor uviedol, že išlo len o Matovičovu domnienku či podozrenie, ktoré nie sú totožné s vedomým klamstvom. K vyhrážkam Matovičovi totiž reálne došlo.
„Z kontextu týchto SMS, takpovediac medzi riadkami, badať ich výhražný charakter. Podozrivý teda, čo sa týka údajného krivého obvinenia, nevyslovil žiadne nepravdivé skutkové tvrdenia, a to už vôbec vo forme lživého obvinenia konkrétnej osoby. Z vykonaného dokazovania vyplýva pravý opak, a to, že SMS s výhražným podtónom boli podozrivému zaslané a že menovaný nevedel od počiatku o pôvodcovi týchto výhražných správ...“ uvádza v rozhodnutí dozorujúci prokurátor.
Minimálne päť ráz inicioval kontakt
Uznesenie prokuratúry konštatuje, že po vražde novinára a jeho partnerky vznikol verejný záujem a verejná objednávka na uverejňovanie nových informácií o kontaktoch Mariana Kočnera s osobami verejného záujmu. Šufliarsky do tohto vzorca ukážkovo zapadol. Keď sa už jeho komunikácia s Kočnerom dostala do vyšetrovacieho spisu a začal dostávať nepríjemné otázky, rozhodol sa pre obranu útokom.
Na akejsi preventívnej tlačovej konferencii sa Šufliarsky snažil svoje kontakty s Kočnerom zľahčovať. Hovoril, že po tom, ako „rozmýšľal nad tým, či vôbec sme sa mohli kontaktovať, pripustil som, že mohlo dôjsť ku kontaktu, ale vylučujem, že by som tento kontakt inicioval ja“.
Toľko Šufliarskeho výhovorky a teraz sa pozrime na fakty, ktoré predostrel prokurátor: „Oznamovateľ (Šufliarsky) a osoba Marian Kočner si vzájomne zaslali 424 správ prostredníctvom mobilnej aplikácie WhatsApp. Najmenej v piatich prípadoch konverzáciu inicioval oznamovateľ.“
Z uvedeného vyplýva, že Peter Šufliarsky nehovoril pravdu, keď tvrdil, že on kontakt s Kočnerom neinicioval.
Rady Kočnerovi
Na ilustráciu prokurátor prikladá aj dialóg, kde Šufliarsky Kočnerovi radí, ako odpovedať na novinársku otázku, či si spolu tykajú.
„Odpoveď: netykáme a radšej ho nestretnúť, lebo to smrdí stíhaním a basou… dobrá reklama… stres je zo zákernosti niektorých ľudí… yes,“ napísal Šufliarsky Kočnerovi formuláciu odpovede, ktorou mal Kočner balamutiť verejnosť predstieraným strachom zo Šufliarskeho a tak mu spraviť reklamu nekompromisného bojovníka proti mafii.
Z pozície nadriadeného
„Šufliarsky je človek Roberta Fica,“ tvrdil Matovič a narážal pritom na kauzu Belize, kde podľa jeho informácií mal Fico účet s mastnou sumou v tejto karibskej krajine.
Vtedajším vyšetrovacím orgánom stačilo, že sám Fico predložil papier z belizských úradov, a viac prípad nevyšetrovali. Pred súdom skončil, naopak, Matovič. V celej záležitosti sa vtedy z pozície 1. námestníka generálnej prokuratúry Šufliarsky výrazne angažoval. Zhodnotil to aj Okresný súd Bratislava I: „Naznačený prípadný nesprávny postup nie je možné pripísať na vrub dozorujúcemu prokurátorovi, keďže tento postupoval v intenciách zrušujúceho uznesenia námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek.“
Viac FOTO prokurátora Petra Šufliarskeho v GALÉRII>>
Stále prokurátorom
Peter Šufliarsky už dávno nie je námestníkom generálneho prokurátora, no prokurátorom ostáva. Jeho snaha vylízať sa z toxických kontaktov trestným oznámením vyšla nielen navnivoč, ale ešte viac naštrbila jeho povesť. Navyše, teraz aj Etická komisia prokurátorov oficiálne konštatovala, že komunikáciou s Kočnerom a rovnako jej zavádzajúcim vysvetľovaním Šufliarsky porušil Etický kódex prokurátora.
Mohlo by vás zaujímať:
-
Pellegrini kritikou nešetril: Vláda leto premrhala, nepripravila sa ani na druhú vlnu pandémie
-
Pobúrená Jana Žitňanská: Táto správa je pre mňa horšia ako Covid! Čo ju tak znepokojilo?
-
Hlavný hygienik Mikas: Mnohé nemocnice smerujú ku kolapsu, veľký tlak pociťujú aj RÚVZ