Poslanci prelomili veto prezidentky pri tzv. Matovičovom protiinflačnom balíčku vďaka podpore kotlebovcov.

„Veľká vec sa podarila“

„Ďakujem všetkým vám, ktorým na rodinách záleží,“ pridal minister financií Igor Matovič (OĽANO) aj srdiečko. „Ďakujem, že ste sa modlili, prosili, palce držali, lobovali. Veľká vec sa podarila,“ odfajkoval si Matovič na Facebooku a pridal fotku bilbordu o sľube 200 eur na dieťa. Z OĽANO hlasovali všetci za, okrem Vladimíra Zajačika, ktorý nehlasoval a Juraja Krúpu, ktorý sa zdržal.

„Schválené: Od 1.7. sa trvalo zvýšia prídavky na deti. Poslanci prelomili veto prezidentky! Od prvého júla sa zdvihnú prídavky na 30 €, tak isto dochádza k zvýšeniu daňového bonusu až do 70 €! Ďalšie zdvihnutie príde už od nového roka, kedy prídavok narastie na 40 € a daňový bonus až do 100 €,“ teší sa na Facebooku minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Strana Borisa Kollára zahlasovala celá za.

„Zvíťazila politika“

Koaličný partner Za ľudí sa hlasovania zdržal. Podľa podpredsedu strany Juraja Šeligu „žiaľ, zvíťazila politika“. „Veto prezidentky bolo prelomené a inflačná pomoc je tak ohrozená,“ skonštatoval na sociálnej sieti. Podľa neho je to hazard s pomocou pre ľudí, ktorí je potrebujú. „Situácia sa pritom dala vyriešiť úplne bezpečne tak, aby sa peniaze k ľuďom dostali a bez pomoci fašistov. Tieto riešenia sme partnerom ponúkali, ale zvolili si hazard,“ uviedol Šeliga. Podľa neho teraz zostáva všetko v rukách ústavného súdu. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž avizovala, že po prehlasovaní veta, zákon predloží na posúdenie jeho ústavnosti.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) pred hlasovaním varoval poslancov na svojom Facebooku, že ak prelomia veto prezidentky, spustia likvidačný proces našich miest, obcí a krajov. „Znamená to totiž o pol miliardy menej pre nich. Pre školy, domovy dôchodcov, investičné plány a čerpanie eurofondov. Táto „skratka“ bude pre nás všetkých sakramentsky drahá a doplatíme na ňu,“ uviedol Sulík. Po hlasovaní zavesil status: „Obeťou nechutného spojenia OĽANO s fašistami na prelomenie veta pani prezidentky sú spoločné verejné financie nás všetkých. Smutné.“ SaS hlasovala proti, traja poslanci neboli prítomný.

Jana Bittó Cigániková (SaS) po hlasovaní poslancom cez Facebook ironicky zagratulovala a odfajkovala tieto body. „Pomoc rodinám, ktoré to nepotrebujú . Deťom z chudobných rodín balet miesto kvalitného jedla. Z peňazí ktoré nemáme a musíme si požičať. Zruinované obce, mestá a kraje. Zvýšenie inflácie. Zrada zdravotníkov a učiteľov. Bagrom proti všetkým pravidlám. V rozpore s názormi všetkých ekonómov. S fašistami.“

Temná koalícia

Opozičný Hlas, ktorý sa hlasovania zdržal zvolal tlačovku na tému „temná koalícia s fašistami je realitou“. Predseda strany Peter Pellegrini to zhrnul do troch bodov: „Matovičov bager je definitívne hnedý. SaS by mala aj formálne odísť z vlády. Hlas žiada okamžitú pomoc seniorom a pracujúcim.“

FOTO z hlasovania o prelomení veta prezidentky v GALÉRII

Matovičov balíček by pri prvom hlasovaní prešiel aj bez hlasov ĽSNS, veto by však bez kotlebovcov už neprelomili. Martin Beluský, s ktorým Matovič riešil návrh kotlebovcov, na hlasovaní nakoniec nebol.

Mohlo by vás zaujímať: