Už od konca vlaňajška bolo známe, že deficit financií v slovenskom zdravotníctve dosiahne minimálne 100 miliónov eur. Prvou vládou Petra Pellegriniho prijatý štátny rozpočet na rok 2020 totiž nepočítal so zákonom prikázaným zvyšovaním platov zdravotníkov. Problém s chýbajúcimi financiami v systéme zdravotného poistenia navyše podčiarkla pandémia koronavírusu. Tá spôsobila veľké diery vo výbere zdravotného poistenia u všetkých troch hráčov na trhu – teda štátnej Všeobecej zdravotnej poisťovni (VšZP) a súkromných poisťovní Dôvera i Union. Predseda koaličnej strany SaS a minister hospodárstva Richard Sulík (52) odhaduje výpadok príjmov všetkých troch zdravotných poisťovní na trhu v dôsledku COVID-19 na 70 miliónov eur.

Je to veľa peňazí

Ministerstvo zdravotníctva pôvodne navrhovalo na vláde pomoc iba pre VšZP vo výške 300 miliónov eur, s čím nesúhlasila celá koalícia. Návrh stopol práve Richard Sulík zo SaS a partnerov vo vláde požiadal, aby s k tomu stretla koaličná rada. Tá zasadla tento týždeň v pondelok. Postoj vládnej strany OĽaNO sa síce nezmenil, ale suma pre štátnu poisťovňu výrazne klesla a to na tretinu – teda na 100 miliónov eur. Pri hlasovaní o tomto návrhu z dielne Matovičovho OĽaNO sa SaS-kári napriek tomu zdržali. „Nemáme vnútornú silu hlasovať za, je to veľa peňazí,“ povedal Sulík s tým, že s návrhom nesúhlasí a nebude ho viac komentovať. O tom, že štát napokon naleje do VšZP 100 miliónov eur, informoval v stredu na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič spoločne s ministrom financií Eduardom Hegerom a štátnou tajomníčkou ministerstva zdravotníctva Janou Ježíkovou.

Premiér zvýšenie poistného odmieta

Peniaze do štátnej poisťovne pritečú ešte v tomto roku. Tá ich použije na zaplatenie zdravotnej starostlivosti a jej zlepšenie. Odborníci pritom varujú, že VšZP hospodári neefektívne a na jej dofinancovanie sa zložia všetci daňoví poplatníci, teda aj poistenci súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union. Vláda má pritom po ruke spravodlivé a férové riešenie. „Dá sa to spraviť úplne jednoducho tak ako po minulé roky, pretože to nie je prvýkrát, čo štát schválil pre zdravotníctvo zlý a deficitný rozpočet. Najelegantnejšie riešenie je cez zvýšenie odvodov poistencov štátu, tým pádom tieto peniaze prichádzajú do systému pre všetky tri poisťovne a tie cez svoj podiel na trhu adekvátne financie posúvajú pre zazmluvnených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Toto je jediné spravodlivé riešenie,“ vysvetlil pre Plus7Dní šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Túto možnosť ale Igor Matovič odmieta. Podľa premiéra sa súkromné poisťovne nemôžu tváriť, že sú privátni podnikatelia iba v prípade, ak dosahujú zisk, a keď majú straty, tak naťahujú ruku k štátu.

Súboj v ringu

Jaroslava Haščáka - spolumajiteľa finančnej skupiny Penta, ktorá vlastní poisťovňu Dôvera, Matovič “pozval do ringu”. „Sme pripravení vstúpiť do ringu, do ktorého nás dnes volá premiér. V tom ringu by sa však mal odohrať férový zápas o čo najlepšie služby pre poistencov. Takýto zápas by sme privítali a budeme radi, ak sa kroky súčasnej vlády uberú týmto smerom,“ reaguje na výzvu finančná skupina Penta s tým, že očakáva férový súboj o čo najlepšie služby pre poistencov. „Od roku 2010 prispela len zdravotná poisťovňa Dôvera sumou viac ako 1,1 miliardy eur v prospech VšZP. To, že štátna zdravotná poisťovňa napriek tomu dosahuje záporný výsledok medzi svojimi príjmami a výdavkami, je skôr dôkazom chýb pri jej riadení. Svedčí to skôr o jej nedostatkoch pri revíznej činnosti, pri nákupe zdravotnej starostlivosti a vnútornej neefektivite aj v podobe prezamestnanosti,“ dodáva v tlačovej správe Penta. Súčasný prerozdeľovací mechanizmus zdravotného poistenia na Slovensku bol navrhnutý renomovanými zahraničnými poradcami podľa holandského vzoru, ktorý patrí k svetovej špičke v oblasti zdravotníctva. Podporili ho všetky zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku - teda okrem Unionu, Dôvery aj Všeobecná zdravotná poisťovňa.