Od dnes do 26. januára prebieha na Slovenku celoplošný skríning. Po ňom sa bude treba na ceste do práce a prírody preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom vynímajúc mládež do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Uznesenie vlády nepodporila Veronika Remišová za stranu Za ľudí a strana SaS bojovala proti celoplošnému testovaniu, ktoré sme zažili v novembri, nakoniec pri hlasovaní zaťala zuby.

Mohli byť takí aj hentakí

„Plošné testovanie sme podporili poslednýkrát,“ deklaruje SaS. Strana nemala takú politickú silu vo vláde, aby plošné testovanie zrušila, tak aspoň presadila nejaké vylepšováky.

„Mohli sme byť principiálni a byť a priori proti testovaniu. Alebo sme mohli byť racionálni a niečo tým aj dosiahnuť,“ vysvetlil svoje pohnútky voličom predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík na Facebooku. Sulík priznal, že ich váha vo vláde nie je taká silná, aby sa plošné testovanie zrušilo.

„Dali sme teda hlavy dokopy a navrhli sme všetko rozumné, čo sa len navrhnúť dalo. Aby bolo testovanie pohodlnejšie, bezpečnejšie a logickejšie. Vďaka tomu sme dostali prísľub, že toto celoplošné testovanie je posledné (!), že testovacích miest bude viac, aby sme sa tam netlačili a nečakali dlhšie ako je nevyhnutné,“ uviedol minister hospodárstva.

SaS presadila podľa Sulíka pár dní extra na testovanie, aby sa nevytvárali rady, dobrovoľné testovanie vo firmách, COVID automat od 7. februára, či ďalšie kolá plošného testovania len v najzasiahnutejších ohniskách.

Po celoslovenskom skríningu sa krajina rozdelí na 36 lepších a 37 horších okresov, pričom tá horšia polka Slovenska si testovanie zopakuje.

„Mysleli sme na dôchodcov, aby nezostali uväznení doma a na ďalšie výnimky, pre ktorých by testovanie bolo katastrofou, napríklad ZŤP,“ vyratúva ďalej Sulík, za akých podmienok skrínig podporili. „Chápeme, že z tohto celého nie ste šťastní. Ani my. Ale verte, že keby sme si založili ruky a povedali suché NIE, bolo by to oveľa horšie. O tom je spolupráca, o tom je demokracia. Môžeme vyskakovať potiaľ, pokiaľ nám volebný výsledok dovoľuje,“ uzavrel predseda SaS.

Nie je to politický spor

Predsedníčka strany Za ľudí a ministerka informatizácie Veronika Remišová ako jediná členka kabinetu uznesenie vlády nepodporila. „Máme iný názor na celoplošné testovanie, nie je to politický spor, ale rozdielne názory na najlepšie riešenie,“ vysvetlila na Facebooku. Ako Remišová hovorí, strana po diskusii s odborníkmi a lekármi zastáva názor, že testovanie je potrebné a účinné, no v najpostihnutejších regiónoch.

„Epidemiológovia pravidelne hodnotia úroveň šírenia vírusu v jednotlivých regiónoch, v najnovšej správe bolo 23 kritických okresov z pohľadu počtu prípadov na PCR testoch. Keď k tomu pripočítame problémové okresy z pohľadu počtu prípadov na antigénových testoch, ide o približne 30 – 40 okresov, v ktorých má antigénové testovanie najväčší význam Testovanie je jeden z nástrojov, ako znížiť šírenie vírusu, nie je to liek,“ uviedla Remišová.

Premiér Igora Matoviča (OĽaNO) povedal, že nevie, prečo Remišová uznesenie nepodporila, možno podľa neho zmenila názor po tom, čo si „prečítala komentáre v diskusiách“.