Duo Matovič-Sulík opäť raz rozvírilo mediálne vody. S tým, že by si spolu sadli do prípadnej ďalšej vlády, ani jeden nepočíta. Hoci nejeden volič by si povedal, že to bude pre ich nekončiace spory, minister financií Igor Matovič (OĽANO) podal prozaickejšie vysvetlenie.

Z banky

„Keď sme spolu rokovali o koalícii, tak ma opakovane uisťoval, že toto je jeho posledné ministrovanie a po budúcich voľbách odchádza do Austrálie a ukazoval mi, kde má ranč pri Perthe,“ uviedol Matovič v rozhovore pre Nový Čas.

Nová informácia o ranči Richarda Sulíka (SaS) zaujala istého Petra, ktorý ministrovi hospodárstva v nedeľnej diskusii Na telo adresoval otázku: Akú rozlohu má jeho ranč v Austrálii a kde naňho zobral peniaze. „Z banky,“ reagoval Sulík.

„Normálne som si požičal, založil som moje byty a zobral som si úver.“ Sulík priznal, že je jedným z 3 vlastníkov „menšej usadlosti“.

Podľa majetkové priznania z roku 2019 Sulík vlastnil byty v Starom Meste, v Novom Meste a spoluvlastnil dom v Zlatých Moravciach. Majetkové pomery verejných funkcionárov za rok 2020 stále nie sú známe. Tak, ako vlani, aj teraz sa omeškali o celé dlhé mesiace. V lete 2020 sme písali, že Sulíkov byt v centre bratislavského Starého Mesta svieti v ponuke realitnej kancelárie za 435-tisíc eur.


Potrebuje peniaze? Minister Sulík predáva byt, v ktorom bývala jeho exmanželka

 

AKTUALIZOVANÉ:

Dnes, 26. októbra zasvietili na stránke národnej rady majetkové priznania verejných funkcionárov za predošlý rok. Sulík v ňom priznáva byty v bratislavských častiach Staré Mesto a Vinohrady a podiel na dome v Zlatých Moraviach. V sekcii záväzky mu žiadny úver nesvieti, zatiaľ čo v roku 2019 tam bol. 

Ranč v Austrálii by ste v majetkových pomeroch Sulíka však hľadali márne. Ako ozrejmil v utorok (26.10.) v rozprave k návrhu na jeho odvolanie v pláne parlamentu, ranč kúpil v roku 2019 spolu s ďalšími dvoma fyzickými osobami. Nepriamo cez spoločnosť. Čo je dôvod, prečo objekt nemožno nájsť v jeho majetkovom priznaní. Sulík má podľa svojich slov podiel v obchodnej spoločnosti, ktorá túto nehnuteľnosť vlastní. Kto sú ďalší dvaja spoluvlastníci ranču, minister konkretizovať nechcel, povedal len toľko, že sú to pre verejnosť neznáme osoby.

Sulík pred poslancami dokladoval, že si na ranč zobral 500-tisícový úver, ktorý bude splácať do 70-tky a založil svoje dva byty v Bratislave. Vie tak vraj zdokladovať nielen ranč, ale aj celý život.

Suma, ktorú dal za ranč je vraj na úrovní lepšieho bratislavského bytu, nakoniec taký Sulík aj vlastní.  S rodinou žije v byte na Kolibe. Byt v Starom Meste neďaleko ministerstva financií je podľa Sulíka taká „žúrkovňa“. Využíva ho na prácu, stretnutia, ale aj natáčanie svojho kulinárskeho umenia. Práve v tomto pánskom byte ukuchtil Sulík PLUS 7 DNÍ pizzu, na ktorú pozýval v minulosti i Matoviča. Veľkorysý byt o rozlohe 120 metrov štvorcových zariadil architekt.

FOTO pánskeho bytu Sulíka v GALÉRII

„Závistlivé a sprosté“

Sulík uistil, že ešte jedno volebné obdobie v slovenskej politike bude a ranč v Austrálii je jeho plánom až na dôchodkový vek. „Toto, ako pokiaľ viem, ešte nie je zločin.“

„Mám 53 rokov, takže o nejakých 10-12 rokov bude zo mňa dôchodca, tak som sa zamýšľal, kde tak budem tráviť zimné mesiace, lebo zimu nemám rád. Bez problémov znesiem 40-stupňové horúčavy, ale 20-stupňová alebo 10-stupňová zima, to ide pod nechty a nerobí mi to dobre,“ vysvetľoval Sulík, na čo mu jeho oponent v relácii, poslanec Ladislav Kamenický (Smer) povedal, že má robiť všetko preto, aby mohol dôchodok stráviť na Slovensku, lebo on považuje útek do Austrálie za zbabelstvo.

Sulík jeho slová označil za „hnusné, podlé, závistlivé a sprosté“. „Ja Slovensko milujem,“ ohradil sa Sulík, prečo sa vrátil z Nemecka. „V Západnom Nemecku, kam sme emigrovali 1980-tom ma čakal dobrý život. Ihneď po revolúcii som sa sem vrátil a aj tu chcem ostať. Túto krajinu milujem, ale áno, je pravda, že zimné mesiace tu možno nebudem. Zabite ma.“