Budú sa dnes lámať koaličné ľady? Pnutie vo vláde vyhrotil tajný nákup ruskej vakcíny Sputnik V Igorom Matovičom. Zatiaľ, čo premiér sa tešil na košickom letisku, jeho koaliční partneri krútili hlavami a zvolali vnútrostranícke rokovania o tom ako ďaľej. Na čo prišli dnes predstavitelia SaS a Za ľudí odprezentujú Zuzane Čaputovej.

Stretnutie s prezidentkou potvrdil jej hovorca Martin Strižinec. Hoci sa má začať až o 15.00 hod., predseda SaS Richard Sulík zjavne čakať nevydržal. Do prezidentkého paláca dorazil už krátko pred 13. hodinou aj so sprievodom svojich dvoch ministrov, Branislavom Gröhlingom za školstvo a Ivanom Korčokom z rezortu zahraničných vecí. V prezidentskom paláci sa zdržali necelú hodinu a odišli.

Podľa nášho zdroja boli včerajšie vnútrostranícke dišputy v strane Za ľudí vyhrotené. Jedni velili na odchod z koalície a žiadali hlavu ministra zdravotníctva Marka Krajčího, iní upokojovali, aby neurobili zbrklé rozhodnutie. Strana pokračovala v rokovaní aj dnes, jej ministerky neprišli na vládu.

Klub Za ľudí sa pritom počtom poslancov dostáva na hranu. Potom, čo odišiel Miroslav Kollár a Tomáš Valášek, im z pôvodných 12 poslancov na začiatku volebného obdobia zostalo desať. Pokiaľ by ich počet klesol pod osem, klub podľa rokovacieho poriadku automaticky zanikne. Ľudí z klubu Za ľudí podľa našich informácii lanária k sebe strany Sme rodina, SaS, Progresívne Slovensko, KDH či Spolu a na programe má byť vraj aj nové SDKÚ. Mali by teda z čoho vyberať.

FOTO z predčasného príchodu Sulíka so sprievodom k prezidentke Čaputovej v GALÉRII

Anketa
Padne podľa vás kvôli Sputniku V vláda?

Matovič chce byť iný

Premiér reagoval na stretnutie koaličných partnerov s prezidentkou statusom na Facebooku. „Stovka ľudí denne zomiera a miesto toho, aby sme sa všetci sústredili na zháňanie vakcín, kde kto vie - niektorí ľudia považujú za najväčší problém Slovenska to, že sme si z Marekom dovolili vybaviť pre ľudí na Slovensku 2 000 000 milióny účinných vakcín ... lebo majú vraj zásadnú chybu - sú z Ruska.“ Podľa premiéra majú však ešte jednu chybu, a to tú, že si dovolil pri nich urobiť na košickom letisku tlačovku.

„To vážne? To sme naozaj tak hlboko klesli, že nám naozaj na zdraví a životoch ľudí vôbec nezáleží? To vážne chceme ľuďom brániť, aby sa zaočkovali vakcínou, ktorej dôverujú,“ kladie si otázky Matovič a hneď aj ponúka odpoveď: „Áno, mnohým vysokopostaveným ľuďom v politike vyhovuje, aby tu zomieralo čo najviac ľudí a ľudia i ekonomika, čo najviac trpeli. Riadia sa heslom - čím horšie na Slovensku, tým lepšie pre ich neúspešné strany, ktoré veľmi chceli vládnuť. My buďme iní. Ukážme, že nám na ľuďoch záleží. Lebo zdravie a životy sú len na prvom mieste.“

Odkaz pre koaličných partnerov má aj štvrtý do partie, predseda strany Sme rodina a tiež parlamentu Boris Kollár. „Vážení koaliční partneri, prosím, prestaňte sa správať ako malé deti na pieskovisku, ale vráťme sa k tomu, prečo táto koalícia vznikla. Vráťme sa k stolu a začnime obrusovať hrany. Pozývam vás o 17.00 do národnej rady, aby sme si sadli a všetky veci vydiskutovali,“ chce hľadať spoločné riešenie Kollár.