Ako chcete znižovať zaostávanie domácich firiem slovenských podnikateľov za veľkými nadnárodnými firmami, keď práve teraz malé slovenské firmy, hlavne v potravinárstve strácajú voči reťazcom….lebo toto sa píše v programom vyhlásení vlády.

No samozrejme, že to znie zvláštne, keď dnes robíme to, že nedovolíme nejakému malému obchodíku na ulici s domácimi potrebami, aby mal otvorené. Donútili sme ho zatvoriť aj za cenu, že skrachuje.  Zároveň si človek kúpi tie isté hrnce v Tescu či v Lidli, kde je ešte navyše omnoho vyššia koncentrácia zákazníkov. Ostáva mi tu rozum stáť. Fakt neviem, aký to má prínos. Takže nakoniec bolo celé zatvorenie len o tom, že naháňame zahraničným reťazcom zisky za cenu likvidácie našich maloobchodov.

Kto to teda vlastne vymyslel?

My sme tento zákaz zdedili. Navrhol to ešte 13. marca dnes už bývalý premiér Pellegrini. Ako prvotné okamžité opatrenie to dávalo zmysel. V poriadku, ale samozrejme, opatrenia treba prehodnocovať. Keď stratia ekonomický alebo aj medicínsky zmysel, keď sa ukáže, že nemáme žiadnu nakazenú predavačku, dávno sa mala vláda prispôsobiť a predajne otvoriť.

Vláda ste aj vy, tak prečo sa to neopravilo hneď?

To je dobrá otázka. Musíme sa ju spýtať premiéra, lebo ja som opakovane toto navrhol. Aj na vláde aj na krízovom štábe. Hovoril som o tom s hlavným hygienikom. Hovorím vám, mal som chvíľu dojem, že sa premiér zaťal, povedal si nebude to a bodka.

Na fotkách je minister hospodárstva a predseda strany SaS Richard Sulík.
Na fotkách je minister hospodárstva a predseda strany SaS Richard Sulík.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

CELÝ ROZHOVOR s Richardom Sulíkom o otváraní ekonomiky a vzťahoch v koalícii si prečítajte v novom PLUS 7 DNÍ.