Pol roka dozadu. Do slovenského pavilónu na EXPO Dubaj vstúpi aj nemecká milionárska rodinka žijúca v Monaku. Geissenovcov pri haluškách pozve minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), aby k nám niekedy zašli. A dnes ich tu máme!

Halušky priniesli ovocie

Zatiaľ čo podniky, ktoré rodina známa z reality šou Ťažký život milionárov navštívi, sa môžu radovať z reklamy a fanúšikovia zo spoločných foto, politici z návštevy manželov Carmen (57), Róóóberta (58) s dcérami Davinou (18) Shaniou (17) nadšením neprekypujú.

Podľa politológa Jozefa Lenča má SaS konečne zmysluplnú agendu a „Richard Sulík publikum, ktoré ocení jeho kulinárske zručnosti“.

„Misia EXPO 2020 a varenie bryndzových halušiek na opakovaných návštevách Dubaja, ktoré kompenzovali nečinnosť vlády, prinášajú svoje ovocie. Kolotočiari z NDR prišli na Slovensko. Útok opozície, ktorá sa svojimi obštrukciami v NR SR a (ne)úspešným hlasovaním o vydaní Roberta Fica na väzobné stíhanie snažila zmariť úspešnú návštevu Geissenovcov, je zmarený,“ napísal Lenč na svojom Facebooku. „Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá,“ komentoval jeho post generál vo výslužbe a predseda mimoparlamentnej strany ODS Pavel Macko.

Mečiar ponúkal Claudiu Schiffer

Opoziční lídri Robert Fico (Smer) a Peter Pellegrini (Hlas) si myslia, že by minister hospodárstva mal radšej riešiť zdražovanie energií a zháňať nové dodávky ropy a plynu ako behať s Geissenovcami. „On nám tu povie, že cez súkromný čas cez víkend sa venoval niekomu. Aký súkromný čas má minister a člen vlády? Ako predseda vlády som nepoznal piatok alebo sviatok. Ja som nepoznal sobotu a nedeľu. A nechodil som sa opíjať s Geissenovcami po nočných baroch v Bratislave,“ rozčuľoval sa Fico.

„Koalícia sa zabáva a ľudia sa boja, čím budú kúriť,“ zhrnul Pellegrini. Vyčítal tiež, že „nejaký pokútny milionár“ Robert bol v rokovacej sále Národnej rady v tričku s lebkou, čo je podľa šéfa Hlasu zneuctenie. „Toto má byť úloha ministra? Behať tri dni s Geissenovcami?“

Na bývalom straníckom šéfovi nenechala nitku suchá ani odídenkyňa z SaS, europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Načo nám je štátna pomoc v energetickej kríze a v rekordnej inflácii, keď máme Geissenovcov? Mečiar nám kedysi ponúkal Claudiu Schiffer, minister hospodárstva o niečo menej estetických Geissenovcov,“ komentuje na svojom Facebooku.

Podľa Ďuriš Nicholsonovej boli Slováci vždy skromní a bez prehnaných nárokov na svojich politických lídrov. Aj preto je podľa nej ponuka na politickom trhu čoraz zúfalejšia. „Od otca organizovanej mafie cez veksláka, až po lunetického poloblázna, či milovníka kolotočiarskych nevkusov – Plačkovej a Geissenovcov.“ Europoslankyňa si myslí, že chyba je v nás.

„Aký je dopyt, taká je ponuka. Nechali sme si tu premnožiť politické figúrky bez charizmy a bez vízie ako švábov. Chvíľu pred predčasnými voľbami a trošku dlhšiu, ak ešte potiahnu, by sme sa už aj mohli zobudiť.“

Inde ich prosia, aby prišli

Sulík sa bráni, že Slovensko sa môže pochváliť krásnymi kútmi a šikovnými ľuďmi, avšak bez dostatočnej propagácie sa o nich svet dozvie len ťažko, no a návštevy celebrít pomáhajú miestnemu turizmu. Geissenovci natočia o tripe po Slovensku až tri diely v rámci celosvetovo populárnej šou.

„Rozumiem kritike, že Slovensko má dnes iné problémy, avšak kvôli nim nemôžeme odsunúť všetky oblasti podnikania, tým by sme docielili presný opak toho, čo potrebujeme. Slovenský turizmus zažil tvrdú dvojročnú ranu v podobe koronakrízy a každé euro od zahraničných turistov podnikatelia uvítajú. Skúsenosti ukazujú, že návštevy Geissovcov v iných krajinách veľmi pomohli a dnes ich ľudia podnikajúci v turizme prosia, aby k nim prišli a zviditeľnili ich,“ uviedol Sulík a dodal, že návšteva bola naplánovaná dávno pred vypuknutím napadnutím Ukrajiny Ruskom s čím ho konfrontoval aj Fico. „Pýtam sa, čo takého urobil pre cestovný ruch za dvanásť rokov vlády, z toho štyri neobmedzenej, keď kritizuje ešte skôr, než návšteva prinesie výsledok. Okrem zlodejín absolútne nič, a tak to teraz aj vyzerá.“

Kto platí?

 V programe známej rodiny sa okrem návštevy Bratislavského hradu, niekoľkých zámkov či prírody nachádzajú aj najznámejšie turistické atrakcie Slovenska, vrátane špecialít ako jedinečná výstava motoriek, historická Banská Štiavnica či naše Tatry.

Podľa Fica si sem prišli Geissenovci, ktorých on mimochodom ani nepozná, „užívať, čo im vláda ponúka“, vraj to Slovensko uráža.

FOTO z tripu Geissenovcov po Slovensku v GALÉRII

Podľa Sulíka ale na tejto návšteve je najlepšie to, že je zadarmo. „Toto je jeden zo spôsobov, ako dostať Slovensko ´do sveta´ prirodzene a bez nákladov. Výdavky spojené s návštevou hradia zariadenia, ktoré rodina navštívi, pretože je to pre nich tá najlepšia reklama.“