O čom sa doteraz len špekulovalo, je od 8. marca 2019 potvrdené čierne na bielom. Marián Kočner je obvinený z toho, že si údajne objednal vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka, pri ktorej napokon zastrelili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Ako je známe, skutok sa stal 21. februára 2018 v obci Veľká Mača a hoci sa takmer od začiatku v tejto súvislosti skloňovalo aj meno spomínaného kontroverzného podnikateľa, vyšetrovateľom sa až po vyše roku podarilo zozbierať toľko dôkazov, aby ho mohli oficiálne spojiť s prípadom.

Likvidáciu mladého žurnalistu si podnikateľ údajne objednal pre jeho novinársku prácu. Ak sa potvrdí verzia, ku ktorej sa orgány činné v trestnom konaní nateraz dopracovali, nie je vylúčené, že Kočner vyfasuje doživotný trest.

Objektívne dôkazy

„Uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nemožno špecifikovať a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku,“ zdôraznili prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí o obvinení Mariána Kočnera oficiálne informovali. Uviedli tiež, že jeho trestné stíhanie bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci s doteraz známymi štyrmi páchateľmi, ktorými sú údajný strelec Tomáš Sz., objednávateľka vraždy Alena Zs., vrahov vodič Miroslav M. a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Všetci menovaní sú vo vyšetrovacej väzbe. Marián Kočner však pre ekonomickú trestnú činnosť, konkrétne pre kauzu údajného falšovania zmeniek televízie Markíza, v ktorej bude už takmer naisto čeliť obžalobe.

Vyšetrovanie sa podľa prokurátorov obvinením Mariána K. predĺži, keďže výpovede sa budú musieť zopakovať. Predlžovať sa tak bude musieť aj väzba skôr obvinených osôb. Či je vražda novinára a jeho snúbenice definitívne objasnená, nie je celkom jasné. Prokurátori totiž nevylúčili, že v nasledujúcej fáze predvolajú ďalšie, doteraz nevypočuté osoby.

Prípad v číslach
Prípad v číslach
Zdroj: Plus 7 dní

Toxický Kočner

Podľa všetkého medzi nimi bude aj známy podnikateľ Jaroslav Haščák z finančnej skupiny Penta, ktorá vlastní vydavateľstvo News and Media Holding. Nuž a jeho súčasťou je i časopis PLUS 7 DNÍ. Jaroslav Haščák totiž podľa informácií Denníka N dostal od Mariána Kočnera esemesku, a to krátko pred vraždou novinára. „Inak pracujem na odj...níču..ka,“ napísal údajne 17. januára 2018 Kočner Haščákovi, na čo ten vraj reagoval slovami: „Povieme si, keď budeme spolu.“

Spoluvlastník Penty k predmetnej komunikácii uviedol, že „nikdy som s Mariánom Kočnerom nekomunikoval, a to ani v náznakoch, na tému fyzickej likvidácie akejkoľvek osoby. Nemal som žiadne povedomie o tom, že by Marián Kočner pripravoval úkladnú vraždu“. Tvrdí zároveň, že autenticitu spomínaných SMS nemôže potvrdiť a že vo svojich záznamoch žiadnu takú komunikáciu nenašiel.

O čosi neskôr Haščák povedal, že je ochotný vypovedať v kauze údajného posielania textových správ podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. Podľa hovorcu finančnej skupiny Penta Martina Danka sa „pán Haščák cíti výrazne poškodený súvislosťami, v akých sa objavilo jeho meno, a tým, že je spájaný s udalosťami, s ktorými nemá nič spoločné. V prípade, že majú príslušné orgány záujem o jeho vysvetlenie, je pripravený ho čo najskôr poskytnúť“. Haščák pritom nemusí byť jediný vplyvný človek predvolaný na vypočutie. Nie je totiž tajomstvom, že Kočner bol mimoriadne činný komunikátor. Vo svojom mobile mal údajne uložených niekoľkotisíc kontaktov, s ktorými, aj keď, samozrejme, nie so všetkými, si vraj občas vymieňali celkom zaujímavé správy. 

Mohlo by vás zaujímať: