Tip na článok
Malá a hlučná: Nová univerzitná nemocnica má sídliť presne tam, kde bola Vojenská nemocnica na Patrónke. Všetky terajšie budovy asi zbúrajú.

Na supermodernú nemocnicu v Bratislave budú ľudia nadávať

Bude malá, v hlučnom prostredí a pacienti sa poriadne nacestujú. Projekt novej bratislavskej nemocnice podľa viacerých odborníkov nie je šťastne vyriešený.

Galéria k článku (4 fotografie )
Travertínová podlaha: V nemocnici Staré Mesto prešli niektoré oddelenia luxusnou rekonštrukciou. Teraz pôjdu do koša.
V dezolátnom stave: Nemocnicu Staré Mesto sa neoplatilo ďalej rekonštruovať, preto má vzniknúť nová.
Analytik Tomáš Szalay: Je prekvapený, že o život má prísť aj nemocnica v Ružinove.

Je to veľmi zlé rozhodnutie, - hovorí o plánovanej pýche Bratislavy architektka Eva Ondrušková, ktorá v minulosti projektovala desiatky nemocníc. Deväťhektárový objekt Vojenskej nemocnice na Patrónke je podľa nej strašne malý na to, aby na ňom vyrástla moderná nemocnica tisícročia, ktorú má postaviť a prevádzkovať súkromný investor za dvestopäťdesiat miliónov eur.

Pacientov môže otravovať aj hluk zo železnice a z patrónskej križovatky. Ak ministerstvo navyše zruší nemocnicu v Ružinove v prospech nového špitála, ľudia z celého okolia Ružinova, Trnávky i Podunajských Biskupíc sa za zdravotnou starostlivosťou nacestujú. Aký osoh budú mať z magaprojektu pacienti?

Rázsochy už zomreli

Plánovanej nemocnici na Rázsochách už navždy odzvonilo. Rozostavané budovy štát nedokončí napriek tomu, že rakúsky audit odporučil ísť do toho. Architektka Ondrušková tvrdí, že je to obrovská škoda. Objekt Rázsoch mohol mať perspektívne k dispozícii viac ako päťdesiat hektárov pozemku, plno zelene a priestorové rezervy.

Miesto na Patrónke, kde bude stáť nová nemocnica, má len niečo vyše deväť hektárov, do ktorých sa musia zmestiť pacienti z troch bratislavských nemocníc, študenti medicíny aj vedci. Ak bude budova novej nemocnice vysoká, pacientov potrápi aj hluk. Z jednej strany výpadovka, z druhej železničný prejazd Červený most.

„Progresivita v diagnostike narastá, pribúdajú nové prístroje a zariadenia a tie potrebujú miesto. V minulosti sme projektovali nemocnice tak, aby mali aspoň štyridsaťpäťpercentnú rezervu na prípadné dostavby parkovísk a budov. Už šesť rokov po dostavaní môže táto nemocnica potrebovať rekonštrukcie a nové priestory, na ktoré tam nie je miesto,“ upozorňuje architektka.

„Ak máme zbúrať dvadsaťštyri kvalitných a staticky ešte dobrých pavilónov vo Vojenskej nemocnici, aby tam mohla vzniknúť nová budova, pýtam sa, prečo radšej nezbúrať Rázsochy?“ hovorí Eva Ondrušková.

Jej argumenty však nikoho na ministerstve zdravotníctva nepresvedčili. Chcú priestory Vojenskej nemocnice a bodka. „Areál je menší ako Rázsochy,“ priznáva hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Šoltésová, „ale na základe technických analýz poradcov, ktorí sa dlhodobo venujú výstavbám nemocníc v Európe, je to dostačujúci priestor na vystavanie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave“.

Cestovatelia

Doposiaľ verejnosť žila v tom, že ministerstvo zruší Kramáre a Nemocnicu Staré Mesto a pacientov presťahuje do novej nemocnice na Patrónke. Až teraz vyšlo najavo, že na odstrel je pravdepodobne tiež nemocnica v Ružinove. Táto informácia prekvapila aj Tomáša Szalaya z HPI.

„Rozumiem, že ekonomicky je to výhodnejšie, ale obávam sa toho, že z teritoriálneho hľadiska bude táto nemocnica pacientom chýbať.“ Ak si dnes pacient z Podunajských Biskupíc sadol do auta, v Ružinove bol za desať minút a prešiel asi sedem kilometrov.

Na Patrónku mu bude cesta trvať viac ako dvadsaťpäť minút a obojsmerne urobí štyridsať kilometrov. Ďaleko to budú mať aj ľudia z Mostu pri Bratislave, Ivanky pri Dunaji alebo Rovinky.

Ministerstvo zatiaľ neprezradilo, čo plánuje urobiť s tromi nemocnicami, ktoré chce zatvoriť. Vieme len to, že prvú pomoc v nich nikto poskytovať nebude. „Tých možností je viacero, pričom do úvahy pripadá využiť dané kapacity na poskytovanie chronických služieb, ambulantnú zdravotnú starostlivosť a podobne,“ hovorí Martina Šoltésová.

Čo bude s Petržalkou

Podunajské Biskupice a Nemocnica Antolská v Petržalke sú jediné, ktoré zrejme prežijú zemetrasenie. Z Petržalky vznikne nemocnica, ktorá bude právne nezávislá od tej na Patrónke. „Podľa mňa je výborné, že si budú navzájom konkurovať,“ povedal Tomáš Szalay. „Ak sa pacientom nebude nová nemocnica páčiť, môžu sa liečiť v Petržalke,“ hovorí.

Ľudia sa skôr obávajú, že pacienti nebudú rozdelení podľa toho, či sa im v nemocnici páči, ale koľko ju stoja. Najväčšia nemocnica, ktorá bude mať pod sebou tri štvrtiny populácie hlavného mesta, musí zarobiť súkromnému investorovi peniaze. Veď do nej naleje milióny. Cieľom každého podnikania je zisk. Otázka je len to, ako s ním naloží.

Ľudia sa preto obávajú, že nová nemocnica nebude chcieť liečiť drahých pacientov a vyberie si len tých, ktorí jej zarobia peniaze. Ostatní skončia v Petržalke. „Presun drahých pacientov do iných nemocníc, to je realita súčasnosti, pretože máme systém, že poisťovne platia nemocnici za ukončenú hospitalizáciu a nie za diagnózu,“ vysvetľuje analytik Szalay.

Keď o päť rokov vznikne nová nemocnica, bude už na Slovensku podľa Szalaya fungovať DRG systém, pri ktorom poisťovne pri svojich platbách zohľadnia náklady na pacienta podľa diagnózy. Rozdelenie na drahých a lacných pacientov nebude existovať.

Čo sa zmení

Moderná nemocnica má pracovať lepšie a efektívnejšie ako univerzitná dnes. Pacienti si v nej poležia priemerne o deň kratšie. Nemocničných postelí bude presne o polovicu menej, ako dnes majú Ružinov, Staré Mesto a Kramáre dokopy, zato budú viac využité. Moderná nemocnica bude robiť veľa jednodňových zákrokov.

Ich počet sa má zvýšiť až o deväťdesiat percent, poslúži na to viac ako šesťdesiat postelí. Pre jednoduchý zákrok pacienti nebudú musieť ležať v nemocnici tri dni, ako je to v súčasnosti. Nemocnica veľa ušetrí aj na najcitlivejších miestach. Ministerstvo zdravotníctva nám potvrdilo, že o prácu príde postupne viac ako sedemsto ľudí.

Teraz sú v troch nemocniciach traja primári chirurgie, len čo budú oddelenia pod jednou strechou, nebude ich toľko treba. O miesta prídu aj administratívni pracovníci. Táto téma môže byť ešte veľkým kameňom úrazu. „Som zvedavý, ako sa ministerstvo s týmto problémom vyrovná, budú to veľké štrajky,“ odhaduje Tomáš Szalay.

Zaplatíme

Novú nemocnicu zrejme postaví a sprevádzkuje súkromný partner. Štát ako vlastník má garantovať dlhodobú zmluvu s najväčšou zdravotnou poisťovňou. Exministerka Zuzana Zvolenská hovorila, že nás moderný špitál nebude stáť nič, len to, čo zaplatí poisťovňa.

Utajovaná analýza k novej nemocnici však viacerým vyrazila dych. Autori v nej píšu, že ak nebude štát dotovať špitál v čase, keď bude v strate, tromi až tridsiatimi miliónmi eur ročne, celý projekt padne, lebo nebude pre finančných žralokov atraktívny. Ministerstvo zdravotníctva teraz vyplašenej verejnosti odkázalo, že nič dotovať nechce.

„Poradca bol podľa nášho názoru mimoriadne konzervatívny vo svojich odhadoch. Sme presvedčení, že v rámci súťažného dialógu môžeme dosiahnuť lepšie podmienky, aby bola platba za dostupnosť nulová. Príjmy z verejného zdravotného poistenia v takom prípade plne postačia na pokrytie nákladov aj splatenie investície,“ napísala Martina Šoltésová.

Asi bude musieť byť štedrá Všeobecná zdravotná poisťovňa a dať nemocnici peniaze, o ktorých ostatné zdravotnícke zariadenia na Slovensku ani nesnívajú.

VIDEO Plus 7 Dní