Tip na článok
Hudba budúcnosti: Takto vyzerá moderný projekt švédskej nemocnice Nová Karolinska Solna.

Supernemocnica: Na strednom Slovensku vzniká utajený megaprojekt

Nemocnica, aká tu ešte nebola. V kuloároch sa už dlhšie hovorí o novom projekte výstavby špičkového zdravotníckeho zariadenia v lokalite medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Podľa zistení týždenníka PLUS 7 DNÍ projekt nie je úplne platonický, pretože sa už začalo s výkupom pozemkov. Za myšlienkou supernemocnice treba hľadať spoločnosti blízke finančnej skupine Penta.

Galéria k článku (3 fotografie )
Zadlžená a schátraná: Najväčšia nemocnica v banskobystrickom regióne potrebuje investície ako soľ.
Hudba budúcnosti: Takto vyzerá moderný projekt švédskej nemocnice Nová Karolinska Solna.
Penta: Podnikanie v zdravotníctve je zaujímavé aj pre túto silnú finančnú skupinu. Vľavo jeden z jej spolumajiteľov Jaroslav Haščák.

Idea moderného komplexu, ktorý by obsahoval nielen zdravotnícku časť, ale mal by kapacity aj na vzdelávanie a výskum, vznikla zrejme inšpiráciou vo vyspelých západných krajinách. V slovenskej realite, kde verejne poskytovaná zdravotná starostlivosť sa viac ako na pacienta musí sústreďovať na riešenie existenčných problémov, ako sú nesplatené faktúry za energie či rozpadávajúce sa budovy nemocníc, by existencia špičkového moderného nemocničného komplexu mohla byť pre pacienta dobrou správou.

Zatiaľ je to však všetko iba vízia s nepresnými kontúrami. S realitou ju spájajú len informácie, ktoré hovoria o skúpených pozemkoch neďaleko cesty medzi Banskou Bystricou a Zvolenom.

Skupovanie a sceľovanie pozemkov potvrdil aj hovorca skupiny Penta Investments Martin Danko. „Penta od minulého roku investuje na Slovensku aj v segmente nemocníc, kde vidíme veľký priestor na modernizáciu a zvyšovanie kvality. V súčasnosti prevádzkujeme desať regionálnych nemocníc prevažne na východnom Slovensku. Nevylučujeme ani zámer zrealizovať projekt úplne novej modernej nemocnice, ktorá by zodpovedala štandardom 21. storočia, postavenej na ‚zelenej lúke‘. Takýto projekt je však len v štádiu úvah - zámeru, a preto nie sme pripravení poskytnúť akékoľvek podrobnejšie informácie,“ povedal nám hovorca Penty.

Penta: Podnikanie v zdravotníctve je zaujímavé aj pre túto silnú finančnú skupinu. Vľavo jeden z jej spolumajiteľov Jaroslav Haščák. Foto: Matej Kalina

Inšpirácia

Penta sa môže inšpirovať viacerými projektmi zo sveta. Jeden z nich sa realizuje vo švédskom Štokholme. Ide o univerzitnú nemocnicu Nová Karolinska Solna, ktorej výstavba sa začala v roku 2010 a svoje brány otvorí prvým pacientom už v roku 2016. Zaujímavosťou je, že stavbu nemocnice financujú cez PPP projekt, teda prostredníctvom verejno-súkromného partnerstva.

Ďalšie podobné moderné nemocničné komplexy, ktorými by sa autori projektov mohli inšpirovať, sú napríklad vo Veľkej Británii v mestách Coventry, prípadne nemocnica Barts v Londýne. V stredoslovenskom regióne je dnes niekoľko fungujúcich nemocníc, najväčšou a najvýznamnejšou z nich je Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta. Má však už vyše tridsať rokov a technický stav budov už dávno nevyhovuje súčasným nárokom.

Nová súkromná nemocnica by pre štátnu nemocnicu bola priveľkou konkurenciou. Otázku, čo hovorí na projekt supernemocnice na strednom Slovensku ministerstvo zdravotníctva a či by nová moderná nemocnica neohrozila už existujúce zariadenia, sme položili aj hovorkyni ministerstva zdravotníctva Zuzane Čižmárikovej. Jej odpoveď bola strohá. Ministerstvo vraj o podobnom projekte nemá žiadne informácie.

Pre vyvolených?

Nemocnica so špičkovými parametrami sa už toto leto začne stavať aj v centre Bratislavy. Za stavbu rezort vnútra zaplatí 26,5 milióna eur. V nemocnici sa má zabezpečovať zdravotná starostlivosť s prihliadnutím na potreby rezortov vnútra a obrany, ústredných orgánov štátnej správy, vlády a prezidenta, diplomatov, Slovenskej informačnej služby a Národného bezpečnostného úradu. To všetko na 110 lôžkach v jedno-, dvoj- a trojlôžkových plne klimatizovaných izbách vybavených televízorom a internetom.

Pacientov budú liečiť na internom oddelení, neurológii, ARO, všeobecnej chirurgii, úrazovej chirurgii, otorinolaryngológii, urológii a gynekológii. Lekári aj odborný manažment upozorňujú, že nejde o koncepčné riešenie zdravotnej starostlivosti v hlavnom meste, ale o kliniku určenú pre úzky okruh pacientov.

VIDEO Plus 7 Dní