Bomba

Dôkazy o praní špinavých peňazí sú na stovkách dokumentov, výberoch v hotovosti - uviedol pre PLUS 7 DNÍ poslanec Matúš Šutaj Eštók. V stredu (9.11.) išiel podať trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR, čo sa mu však nepodarilo, lebo niekto tam nahlásil bombu. Po hlasovaní v parlamente sa však na prokuratúru vrátil a trestné oznámenie podal.

Potrebujú ich ako soľ

Na snímke špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic
Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

„Pýtam sa verejne Daniela Lipšica, prečo špeciálna prokuratúra v tejto kauze nestíha podozrenie z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Je to v mnohých krajinách jeden z najvážnejších zločinov, pretože vracia nakradnuté a prepraté peniaze späť do legálnej ekonomiky a zo zlodejov robí bohatých a vážených občanov. Pýtam sa, či toto nie je forma odmeny pre prominentných kajúcnikov, aby si mohli užívať svoje peniaze v čínskych bankách alebo hotovosti až do konca života,“ vyhlásil Matúš Šutaj Eštok.

Opozičný politik považuje za verejný záujem odhaliť manipulačné praktiky nominantov Igora Matoviča a ich zneužívanie práce na politické účely. OĽaNO podľa neho sľubovalo pred voľbami spravodlivosť, právnu čistotu, transparentnosť a otvorené vládnutie. “Namiesto toho za dva a trištvrte roka ponúklo nevídané zneužívanie orgánov činných v trestnom konaní na politické ciele, zatváranie politických oponentov vo vymyslených a najmä nepreukázaných kauzách, totálnu netransparentnosť a množstvo káuz, ktoré na hony smrdia klientelizmom a korupciou,“ je presvedčený Šutaj Eštok.

Poslanec kritizuje špeciálnu prokuratúru a časť polície, že “týchto kajúcnikov potrebujú ako soľ” a odvoláva sa na to, že ich výpovede sú často jediným „dôkazom“, ktorý na iných obvinených majú. 

“Ako sa už ukázalo, aj na súde stačí, že takýmto kajúcnikom sudca uverí a obžalovaným neuverí. Preto majú ľudia ako Makó, Imrecze či Suchoba pre Daniela Lipšica, Romana Mikulca a Igora Matoviča cenu zlata. Je nevyhnutné vyšetriť, či z tejto ´ceny´ nemajú svoj podiel aj samotní kajúcnici - práve možnosťou beztrestne užívať nakradnuté peniaze,“ myslí si Matúš Šutaj Eštok. 

Policajný prezident Štefan Hamran vyhlásil, že konanie Matúša Šutaj Eštoka nebude komentovať. “V mnohých prípadoch sa jeho vyjadrenia nepotvrdili,” reagoval Hamran pre denník Pravda. 

Kauza Daniari

Michal Suchoba na Špecializovanom trestnom súde, on mal vymyslieť ako peniaze preprať
Zdroj: Karol Farkaš

Čo sa uvádza v trestnom oznámení o kajúcnikoch a Daniaroch? V kauze Daniari počas rokov 2012 až 2018 sa kvôli nekalému zárobku spolčili osoby Smolen, Hložek, Ujváry a Farský. Títo ľudia mali vplyv na ovládanie a riadenie obchodných spoločností, ktoré boli platcami DPH. Podľa výpovedí svedkov sa táto partia spojila s ďalšími osobami, bez ktorých by sa daňový podvod nedal uskutočniť. Týmito osobami boli práve dnešní kajúcnici Suchoba, Imrecze, Makó, Uharka a Čech. Vzhľadom na svoje funkcie vo vedení Finančnej správy alebo na svoje kontakty vedeli túto trestnú činnosť prikryť.

“Suchoba, Smolen, Hložek, Ujváry a Farský zariadili vytvorenie alebo prevzatie vybraných firiem obsadením ich orgánov vlastnými osobami alebo nimi riadenými a ovládanými ďalšími ľuďmi. Vzniklo takzvané portfólio daňových subjektov, ktoré zaradili do príslušnosti Daňového úradu v Nitre. Nato podali daňové priznania z DPH, ktoré vykazovali fiktívne nadmerné odpočty za vymyslené tovary či služby. Podľa svedkov potom Suchoba, Imrecze a Smolen vplývaním na Makóa, Čecha a Uharku zabezpečili, aby sa tieto firmy nestali predmetom vyšetrovania Kriminálneho úradu finančnej správy,  ktorý viedol samotný Makó.
Podľa výpovede Smolena prišiel potom kajúcnik Suchoba so svojím plánom, ako preprať nakradnuté peniaze cez čínske banky,”
uvádza Šutaj Eštok.