Tip na článok
Daniela Švecová: Spojenie s osobou Štefana Harabina jej vraj poškodilo rodinný život i vážnosť u kolegov.

Švecová sa s nami stále súdi pre Harabina. Je za tým žiarlivý manžel

Šéfka Najvyššieho súdu sa stále domáha odškodnenia 20-tisíc eur a ospravedlnenia od SPOLOČNOSTI 7 PLUS za spojenie jej osoby so Štefanom Harabinom.

Daniela Švecová sa posadila do kresla predsedníčky Najvyššieho súdu s prísľubom novej kultúry, ktorá mala priniesť urovnanie konfliktov a lepšiu komunikáciu s verejnosťou.

Zrejme to však nezahŕňa novú kvalitu vzťahov aj s médiami, pretože šéfka Najvyššieho súdu stále trvá na svojej žalobe voči nášmu vydavateľstvu za komentár z roku 2011, v ktorom autor napísal, že je označovaná za osobu blízku Štefanovi Harabinovi.

Aj keď na okresnom súde svoj spor v roku 2012 prehrala, nedávno, už ako predsedníčka Najvyššieho súdu SR, uspela s odvolaním na krajskom súde a celá vec sa tak vracia na ďalšie konanie.

Za pravdu jej dal senát, ktorému predsedala Valéria Kleinová. Táto sudkyňa už v minulosti spolurozhodla o tom, že Štefan Harabin má dostať odškodné 150-tisíc eur od Generálnej prokuratúry a exprezident Michal Kováč sa má ospravedlniť bývalému šéfovi SIS Ivanovi Lexovi.

Čítajte viac:

Nová šéfka Najvyššieho súdu žaluje naše vydavateľstvo. Neuveríte prečo

Tlaky nepomohli

Podľa našich informácií viacero sudcov Najvyššieho súdu považuje Švecovej žalobu na SPOLOČNOSŤ 7 PLUS za nevhodnú a naznačili jej, že by ju mala stiahnuť. Otvorene sa jej na to spýtal člen Súdnej rady Jozef Vozár počas voľby predsedu Najvyššieho súdu, z ktorej napokon vyšla víťazne práve Švecová.

Vtedy reagovala slovami, že takéto „gesto“ je ochotná urobiť kedykoľvek a nejde jej o finančné odškodnenie. Vraj žiada len ospravedlnenie. Odvtedy prešlo už sedem mesiacov a spor stále trvá.

Švecová na súde namietala, že Štefan Harabin je osoba so záporným morálnym, hodnotovým a ľudským kreditom. Označenie, že je jeho blízkou osobou, jej vraj spôsobilo „zníženie dôstojnosti a vážnosti u kolegov.“

Boli to však práve jej kolegovia, ktorí jej neskôr prejavili toľko dôvery, že si ju zvolili za predsedníčku Najvyššieho súdu. Do funkcie ju ako svoju kandidátku nominovala Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave a v samotnej voľbe získala aj hlasy sudcov.

A len tak mimochodom, náš týždenník doslova uviedol, že Daniela Švecová je označovaná za osobu blízku Štefanovi Harabinovi, pričom pravdivosť tohto tvrdenia jednoznačne preukázal okrem iného aj viacerými citáciami z médií.

Harabin mlčí

O reakciu sme požiadali aj Štefana Harabina, ale odmietol nám poskytnúť oficiálne stanovisko. Chceli sme sa spýtať, ako sa v skutočnosti vyvíjal ich vzťah, pretože ešte v roku 2009 patrila Švecová medzi sudcov Najvyššieho súdu, ktorým Harabin ako predseda pridelil najvyššie odmeny. Jeho kritici vtedy nedostali takmer nič.

Týždenník Trend tiež v roku 2010 citoval zápis z rokovania Sudcovskej rady Najvyššieho súdu, ktorá prerokovávala sťažnosť na Harabinovo prideľovanie spisov mimo elektronickej podateľne. Daniela Švecová sa podľa zápisu Harabina zastávala.

Ich zlé vzájomné vzťahy sa podľa viacerých zdrojov začali až v okamihu, keď ju Súdna rada opätovne nezvolila za podpredsedníčku Najvyššieho súdu.

Vzájomnú averziu potvrdil Harabin v apríli minulého roku, keď namietol, aby Švecová sedela v senáte, ktorý mal rozhodnúť o jeho spore s Generálnou prokuratúrou o 150-tisíc eur. Ako dôvod uviedol, že Švecová mala komentovať aféru s nahrávkou jeho údajného rozhovoru s drogovým dílerom Bakim Sadikim slovami, že je hrozné, aby po tom všetkom Harabin sedel v kresle ministra spravodlivosti.

Žiarlivý manžel

Predsedníčka Najvyššieho súdu počas pojednávania sporu so SPOLOČNOSŤOU 7 PLUS s plnou vážnosťou tvrdila, že označenie „osoba blízka Harabinovi“ jej spôsobilo „závažnú ujmu v súkromí a rodinnom prostredí“, pri ktorej morálna satisfakcia nestačí. Žiada teda odškodné 20-tisíc eur.

Dosvedčiť jej to prišiel aj manžel, ktorý sa priznal, že je žiarlivý a po takomto texte nadobudol pocit, že jeho manželka má s Harabinom citový vzťah. Nič také však nebolo v žalovanom článku ani len naznačené, keďže išlo čisto o profesionálne väzby na Najvyššom súde. Málokto by asi uveril, že niekto môže začať žiarliť na základe výkladu zákona.

Manžel Daniely Švecovej však na súde vypovedal, že presne to sa mu stalo, keď ho manželka poučila o význame slovného spojenia „blízka osoba“ podľa Občianskeho zákonníka. Dokonca prezradil, že Harabin navštívil jeho manželku doma, keď ochorela.

To však nevnímal ako dôvod na obavy. Všetko sa začalo až po zverejnení žalovaného komentára. Len pripomíname, že v tom čase mala jeho manželka šesťdesiat rokov.

Čítajte viac:

Sudkyňa priklepla Harabinovi 150-tisíc a jej dcéra dostala superflek

Odznova

Okresný súd v roku 2012 Švecovej žalobu zamietol v plnom rozsahu. Dospel k záveru, že spojenie s Harabinom jej nemohlo spôsobiť žiadnu ujmu a používali ho predtým aj iné médiá, ktoré však nezažalovala. Krajský súd už bol iného názoru a v rámci Švecovej odvolania bez vytýčenia pojednávania skonštatoval, že vec bola posúdená nesprávne a musí sa prerokovať znova.

Pod súdnym uznesením je podpísaná predsedníčka senátu Valéria Kleinová. Táto sudkyňa už v minulosti stála pri rozsudku, ktorým krajský súd uznal Štefanovi Harabinovi odškodnenie 150-tisíc eur z verejných zdrojov za to, že niekdajší šéf Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka v minulosti nepriamo potvrdil existenciu prepisu jeho údajného rozhovoru s narkobarónom Bakim Sadikim z roku 1994.

Kleinovej dcéra zakrátko vyhrala výberové konanie a nastúpila na miesto štátneho radcu v kancelárii Súdnej rady, ktorej v tom čase predsedal práve Štefan Harabin. Dnes už Kleinová mladšia zmenila pôsobisko a pracuje ako asistentka v Občianskoprávnom kolégiu na Najvyššom súde, ktorému predsedá Daniela Švecová.

Rozporuplné reakcie verejnosti vzbudil aj ďalší rozsudok, pod ktorým je ako členka senátu podpísaná tiež sudkyňa Valéria Kleinová. V roku 2012 uložil povinnosť exprezidentovi Michalovi Kováčovi ospravedlniť sa bývalému šéfovi SIS Ivanovi Lexovi za to, že ho verejne spojil s únosom jeho syna do zahraničia v roku 1995.

Súd skonštatoval, že exprezident nemal právo takto sa vyjadriť, ani keby to bola pravda. Prípad sa totiž nikdy nevyšetril, pretože sa naň vzťahujú Mečiarove amnestie.

VIDEO Plus 7 Dní