Výbor podľa jeho predsedu Róberta Madeja doteraz prijal 16 návrhov, v nich sa však duplicitne objavili dve mená, reálne je teda 14 kandidátov na post ústavných sudcov. Spomedzi nich prezradil mená predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej, sudcu Najvyššieho súdu Jána Šikutu či poslanca Petra Kresáka. Kandidátov navrhli dekani právnických fakúlt, členovia Súdnej rady SR, či predsedníčka Najvyššieho súdu SR. Konkrétne Kresáka navrhol podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd).

Najneskôr do pondelka

Madej tiež avizoval, že v pondelok očakáva ďalších 11 návrhov od jednej inštitúcie.

Róbert Madej: Predseda ústavnoprávneho výboru.
Róbert Madej: Predseda ústavnoprávneho výboru.
Zdroj: SITA

To je posledný deň, kedy sa môžu navrhnúť mená kandidátov. Schôdza Ústavnoprávneho výboru sa má začať 22. januára, Madej potvrdil, že vypočutie kandidátov výborom sa začne 23. januára a vyhradené majú naň tri dni. Na vypočutí kandidátov bude prítomný aj prezident SR alebo ho zastúpi vedúci pracovník Kancelárie prezidenta SR. Tomu sa má kedykoľvek, keď o to požiada, udeliť slovo. Kandidát na schôdzi predstaví svoje pracovné skúsenosti a výsledky či publikačnú činnosť. Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

Zmena neprešla

Už na jar sa skončí volebné obdobie až deviatim ústavným sudcom. Parlament preto vlani riešil zmenu spôsobu ich voľby. Návrhy, ako by to mohlo vyzerať ponúkali združenia právnikov ako Via Iuris, ale aj samotné ministerstvo spravodlivosti.

Zmena mu neprešla: Minister Gábor Gál chcel inak voliť ústavných sudcov.
Zmena mu neprešla: Minister Gábor Gál chcel inak voliť ústavných sudcov.

Hoci predstava ministra Gábora Gála nebola podľa niektorých právnikov dokonalá, zmenila by vraj aspoň niečo. Ministerský návrh však v parlamente neprešiel. Problémom bol nielen pozmeňovací návrh, ktorý by ubral právomoc vyberať sudcov  prezidentovi, ale aj zmätky okolo hlasovania. Kým pozmeňovací návrh, na prvý pokus prešiel s pomocou kotlebovcov a kollárovcov, druhý pokus, po otvorení rozpravy, už neprežil.