Tím špecialistov z University of Nottingham v Spojenom kráľovstve nedávno prišiel s prevratnou štúdiou, vďaka ktorej by všetky známe mutácie SARS-CoV-2 mohli v dohľadnom čase zložiť zbrane. Riešením má byť rastlinná antivírusová látka tapsigargín, ktorú vedci extrahovali z jedovatej rastliny Thapsia villosa. Ako píše odborný server ScienceAlert, v laboratórnych podmienkach bola vysoko účinná aj proti rýchlo sa šíriacom variante delta.
Poznali ju už pred Kristom
Rastlina Thapsia villosa, známa aj ako „smrteľná mrkva“ sa obvykle vyskytuje v juhozápadnej Európe a v severozápadnej Afrike. Dorastá do výšky takmer dvoch metrov a je prudko jedovatá. Kontakt pokožky s korienkami môže spôsobiť vážne svrbenie a opuch. Bylina s chlpatými listami a so žltými kvetmi sa hojne používala v tradičnej medicíne už tri storočia pred naším letopočtom. V posledných rokoch jej zložky skúmajú v laboratóriách pre ich potenciál pri liečbe neurodegeneratívnych porúch a dnes sa stáva nádejným prostriedkom v boji proti epidémii, s ktorou si svet stále nevie rady. Výskum britského vedeckého tímu nie je úplnou novinkou. S poznatkami o účinnosti tapsigargínu proti množstvu vírusov prišli už začiatkom roka. Tentoraz sa zamerali predovšetkým na rôzne varianty covidu a opäť sú výsledky veľmi povzbudivé.
Účinná až na 95 percent
V testoch na bunkových kultúrach sa ukázalo, že dávky tejto látky podávané pred aktívnou infekciou alebo počas nej blokujú vírus a spúšťajú silnú ochrannú reakciu organizmu. „Jedna predinfekčná primárna dávka blokovala všetky jednovariantné infekcie a ich kombinácie na viac ako 95 percent,“ uvádzajú vedci v správe, publikovanej v medicínskom časopise Virulence.
Tapsigargín ako antivirotikum narúša mechanizmy, ktoré vírusy vrátane SARS-CoV-2 vyvolávajú v hostiteľských bunkách, aby sa šírili po celom tele. „Všetky dostupné údaje naznačujú, že hoci nezabráni vstupu vírusu do organizmu, spúšťa vnútrobunkové procesy brzdiace jeho množenie,“ píše tím.
Sprievodným výsledkom práce britských výskumníkov je potvrdenie vyššej rýchlosti replikácie a prenosu medzi bunkami pri delte. Šíri sa štyrikrát rýchlejšie ako alfa a deväťkrát rýchlejšie ako beta. Ba môže podporiť množenie ďalších variantov, keď sa vyskytnú nové infekcie. Ak niekto podľahne dvom typom SARS-CoV-2 súčasne, delta pôsobí ako posila pre akúkoľvek inú mutáciu, s ktorou spolupracuje.
Zdroj: University of Nottingham
Vakcinácia nestačí
„Štúdia nám poskytla lepší prehľad o dominancii delty,“ hovorí Kin-Chow Chang, profesor veterinárnej molekulárnej medicíny Univerzity v Nottinghame. „Napriek tomu, že je jednoznačne najinfekčnejšia a podporuje produkciu iných variantov pri koinfekciách, tapsigargín je rovnako účinný proti všetkým.“
Dodáva, že očkovanie síce výrazne znižuje riziko nakazenia SARS-CoV-2, no neeliminuje ho úplne. Navyše existuje značný počet ľudí, ktorí nemôžu alebo nechcú vakcínu prijať.
FOTO V GALÉRII>>
Práve preto zostáva hľadanie nových spôsobov liečby COVID-19 vysokou prioritou a využitie výťažku rastliny Thapsia villosa by mohlo byť jedným z nich. Než sa však tapsigargín dostane k pacientom (ak vôbec), nejaký čas to potrvá. Po preukázaní účinnosti v laboratóriu bude ďalším krokom vývoj liečebných postupov a ďalší výskum, aby sa jedovatá látka stala pre ľudí bezpečnou. Vedci zároveň zdôrazňujú, že testovanie proti bunkovým kultúram a získanie sľubných výsledkov nie je v žiadnom prípade zárukou, že finálny produkt nakoniec prejde klinickou skúškou.