Pri bráne do oázy niekdajšej podpredsedníčky parlamentu v osade pri Čadci nás víta hravá priateľská Bora. „Je to maďarská vyžla narodená v Česku,“ hneď na úvod predstaví štvornohého člena domácnosti Anna Belousovová. „Ja proti Maďarom nič nemám. Teda, ako ktorým,“ reaguje na našu otázku, či sa pôvod jej zvieracieho miláčika nebije s jej národným cítením. „Bývam tu dvadsať rokov a niektorí si myslia, že som opravila staršiu stavbu. Nie. Dala som si postaviť dom podľa svojich predstáv. Inšpirovala som sa v Španej Doline, lebo tamojšie domčeky sa mi veľmi páčili,“ opisuje bývalá rázna poslankyňa. „Radšej mám takýto malý dom, akoby mi mala na dvere zaklopať NAKA. Jedine, že by ju na mňa poslal Matovič za tú facku,“ vracia sa žartom do roku 2010, keď priamo v rokovacej sále vylepila zaucho súčasnému ministrovi financií.

V tradičnom duchu

„Dom som začala stavať, ešte keď som bola sama. Dokončili sme ho s manželom a nasťahovali sme sa sem na Vianoce v roku 2000,“ zaspomína si šéfka strany Národ a spravodlivosť a niekdajšia dvojka v SNS na muža, o ktorého prišla v roku 2004. Manželmi boli len štyri roky, Alexander Belousov zomrel na následky mozgovej porážky.

„Po vile som nikdy netúžila. Na upratovanie mám dosť aj toto a ja si teda na čistotu potrpím,“ vyhlási naša hostiteľka. Dom, ktorý je zvonka sčasti obložený drevom a naozaj vyzerá ako stavba z iného storočia, má vchod od cesty aj zo záhrady. Prízemiu kraľuje obývačka spojená s kuchyňou a pomestia sa sem aj viacčlenné návštevy, napríklad neter či dcéra jej zosnulého manžela.

„Mám rada útulnosť a funkčnosť. Chcem sa vo svojom domove cítiť dobre. Takže toto je moje útočisko. Robila som ho srdcom.“

Z obývačky vedie pomerne strmé točité schodisko, ale naša hostiteľka si s ním hravo poradí a o chvíľu nám už na poschodí ukazuje svoju zelenú oázu. Vo výklenku s výhľadom na okolitú krajinu pestuje obľúbené rastliny. Vytvorila si tu zimnú záhradu, v ktorej na pohodlnom ležadle relaxuje a píše svoje politické statusy na Facebook. Anna Belousovová je momentálne poslankyňou mestského zastupiteľstva v Čadci, no vyjadruje sa aj k vrcholovej politike a jej predstaviteľom.

„Tento obraz som dostala,“ reaguje na portrét, na ktorom je štylizovaná do podoby Mony Lisy. „Maľoval ho v 90. rokoch jeden výtvarník, aj váš týždenník o ňom kedysi písal. Podľa legendárnych diel namaľoval viacerých politikov. Po jeho smrti ho kúpil nejaký môj fanúšik a daroval mi ho,“ vysvetľuje.

Vpravo od schodiska má spálňu, ktorej dominuje manželská posteľ z masívu a vstavané skrine. Nechýba ani malá funkčná piecka, častejšie však majiteľka vykuruje plynom.

Expolitičkina pracovňa s pracovným stolom slúži aj ako hosťovská izba. O poschodie vyššie je druhá pracovňa a relaxačná izba so starými magnetofónovými páskami a cédečkami.

Zberateľka porcelánu

Bývalá politička má osobný vzťah ku každej, aj drobnej veci a dokáže o nej nadšene rozprávať. „Toto retro rádio som dostala od súrodencov k okrúhlym narodeninám,“ pochváli sa. Radosť má aj zo starej pomaľovanej truhlice, ktorá dominuje priestoru pod schodiskom. „Má vyše sto rokov a našla som ju u kamarátov v starom dome. Bola v strašnom stave, dala som ju firme vyčistiť, napustiť voskom a potom mi ju známy výtvarník pomaľoval. Dlho som jej hľadala miesto a nakoniec som ju umiestnila tak, aby pekne vynikla zo všetkých strán,“ rozhovorí sa.

Ďalšia truhlica ukrýva ľudový kroj. „Ten som dostala tiež. Je fantastický,“ vyberie ho a rozprestrie pred nami kúsky oblečenia zdobené výšivkou. „V tom som vás mala čakať oblečená,“ usmeje sa, kým opäť starostlivo skladá blúzu aj sukňu. Namiesto nej je do bohato zdobeného kroja oblečená bábika. „Darovali mi ju v roku 1999 babičky z Novej Dediny v Levickom okrese, ktoré aj mňa do tohto kroja obliekli. Bol to úžasný zážitok, aj keď som v tom vyzerala smiešne.“

Ukazuje nám ruské suveníry, obrazy, ale predovšetkým miluje keramiku, ktorú má uloženú v romantickej vitríne a komode v jedálenskej časti domu. „Dokážem na internete celé hodiny listovať stránky s porcelánom tak, ako niektoré dámy pozerajú módu,“ priznáva. Jej srdce si získal český porcelán Bernadot­te, z ktorého má šálky, misy aj vázu. „Dokonca hral v jednom americkom filme, ktorý sa nakrúcal aj v Karlových Varoch. Hneď som ho spoznala.“

Záhrada s vodopádom

„Venujem sa najmä sama sebe,“ prizná. Varí zdravé jedlá a dopraje si dostatok pohybu, aj keď žiadny šport extra neobľubuje. „Rada chodím. Do mesta idem pešo a urobím aj dvadsaťtisíc krokov denne. Mám dosť pohybu aj pri upratovaní a práci v záhrade,“ vysvetľuje, ako sa udržiava v dobrej fyzickej forme.

Saunu v poslednom čase veľmi nevyužíva. Má dokonca dve! Jedna je vedľa rozľahlej kúpeľne, druhá je vonku v samostatnej drevenici. „Je to ruská sauna a túžil po nej môj manžel,“ poznamená. Dnes slúži skôr ako sklad, ale plánuje jej sprevádzkovanie.

Teraz jej však veľa času zaberie záhrada, ktorá je plná ovocných aj okrasných stromov, kvetín aj byliniek. „Keď som to kúpila, nemali sme ani plot a všetko bolo zarastené. Celá záhrada vznikala dvadsať rokov. Stála veľa času a trpezlivosti. Niektoré veci zasadil ešte manžel,“ pripomenie. „A teraz, keď je záhrada v takom stave, v akom je, je tu roboty ešte viac, lebo to treba udržiavať,“ povzdychne si.

FOTO ako býva Belousovová na Kysuciach v GALÉRII

Na záhradu s jazierkom a vodopádom má výhľad z obývačky aj zo zastrešenej terasy s dreveným sedením. Stále sa má čo obracať, aby sa postarala o kvetiny a bylinky, ktoré potom suší a visia v jej kuchynskom kútiku. „Mám rada pamajorán, medovku, tymian, oregano aj ligurček,“ vymenuje žena, ktorá radšej varí, ako pečie. „Zo sladkého robím len bublaninu a bábovku,“ prizná. Teší sa na domáce vajíčka od suseda. „Bude chovať sliepky. Máme šťastie na dobrých susedov. Všetci si tu pomáhame.“

Mohlo by vás zaujímať: