Tip na článok
Andrej Danko nebol jediný, kto sa rozhodol preveriť súdržnosť vládnej koalície.

Svojho „Danka“ mali aj ďalšie slovenské vlády. Kto ešte vypovedal koaličnú zmluvu?

Predseda SNS sa zatiaľ veľmi neobťažoval vysvetľovať verejnosti škandál s pochybne rozdeleným balíkom eurofondov na vedu v objeme 300 miliónov eur. Nemožno sa tomu ani čudovať, pretože ide o také krikľavé podozrenia z nekalostí, že to vyvolalo tvrdý zásah aj z Bruselu.

Galéria k článku (21 fotografií )
Mikuláš Dzurinda
Pavol Hrušovský
Andrej Danko

Andrej Danko možno tuší, že kontrola európskych úradníkov by mohla vyniesť na povrch zlodejinu na úrovni nástenkového tendra, ktorý bol tiež v réžii SNS a tak sa radšej dopredu poistil naozaj silným kalibrom – vypovedal celú koaličnú zmluvu. Výsledkom môže byť aj úplné vládne zemetrasenie vrátane predčasných volieb. To už je naozaj natoľko silná téma, že má potenciál prehlušiť aj škandál s eurofondami. V novodobej histórii Slovenska týmto spôsobom koaličnú zmluvu ešte nikto nevypovedal.

Dzurinda si to vyskúšal

Vypovedanie koaličnej zmluvy doteraz riešila iba druhá vláda Mikuláša Dzurindu v rokoch 2005 a 2006. Lenže za úplne iných okolností a na konci volebného obdobia. Najprv prepukla kauza so zmenkami za 100 miliónov korún, ktoré podpísal predseda ANO Pavol Rusko už ako minister hospodárstva. Netrvalo dlho a v septembri 2005 sa strany SDKÚ, KDH a SMK rozhodli vypovedať koaličnú zmluvu s ANO.

Z vlády sa tak stala menšinová trojkoalícia, ktorá následne podpísala novú dohodu s hŕstkou poslancov okolo Ľubomíra Lintnera. Takéto usporiadanie jej malo pomôcť prežiť ešte rok do riadnych volieb. Lenže nasledovalo mimoriadne turbulentné obdobie plné pochybností o kupovaní poslancov, v ktorom sa nikto z vládnych politikov necítil komfortne.

Zásadové KDH

Vládne trápenie vyvrcholilo vo februári 2006, keď premiér Mikuláš Dzurinda odmietol zaradiť na rokovanie vlády zmluvu o výhrade vo svedomí. Pre KDH to bola natoľko principiálna vec, že sa rozhodlo nielen vypovedať koaličnú zmluvu, ale aj odísť z vlády. Predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský sa tiež vzdal kresla predsedu Národnej rady SR.

To sa však už písal volebný rok a koaličné strany si nijako zásadne neskrátili svoj čas pri moci. Predčasné voľby sa konali v júni, čo bolo len o tri mesiace skôr, ako boli naplánované tie riadne.

V čase našej uzávierky ešte nebolo jasné, akú hru vlastne Andrej Danko rozohral, ale z jeho slov sa dá tušiť, že len rok po voľbách ešte nemá chuť rozbiť vládu a pohnať voličov opäť k urnám. Rozhodne sa nespráva tak zásadne, ako svojho času Hrušovský, aby pre svoje výhrady stiahol z vlády aj svojich ministrov a on sám odišiel z vedenia parlamentu.

VIDEO Plus 7 Dní