Tip na článok
Žena Martina Biháriho čakala policajnú raziu každý deň. Do exotickej cudziny neušli kvôli rodine.

Sýkorovec Bihári v rukách polície: Väz mu zlomili rodinné putá!

Mafiána Martina Biháriho po rokoch na úteku chytila polícia. Bosova manželka pre týždenník PLUS 7 DNÍ prehovorila - osudnými sa mu stali rodinné väzby.

Galéria k článku (7 fotografií )
Biháriho usadlosť: Na útulne vyzerajúcom dvore si mohol hľadaný bos užívať chvíle s rodinou.
Bosova žena: Policajnú raziu čakala každý deň. Do exotickej cudziny neušli kvôli rodine.
Biháriho syn: Narodil sa koncom roka 2013, keď bol otec na úteku. Po zločincovom zadržaní zostali s mamou sami.

Šéf seneckej vetvy sýkorovcov Martin Bihári, odsúdený na dvadsaťjeden rokov, sa po rokoch na úteku konečne dostal, kam patrí - za mreže.

Hoci sedí vo väzbe a jeho vydanie na Slovensko musia odobriť české súdy, Biháriho zadržanie je ďalší tvrdý úder voči sýkorovcom, svojho času najväčšej a najsilnejšej mafiánskej skupine na Slovensku. Ak Česko rozhodne o jeho vydaní, sýkorovec prezývaný Rus poputuje rovno do väzenia, kde si začne odpykávať dvadsaťjedenročný trest.

Muž, ktorému pripisujú účasť na viacerých vraždách a hrozí mu doživotie, bol na úteku päť rokov. Jeho zadržanie tak policajti považujú za jeden z najväčších tohtoročných úlovkov.

Biháriho však nechytili v niektorom z exotických štátov, čo sú obľúbené destinácie našincov na úteku, ale v malej moravskej dedine pri Znojme. Týždenník PLUS 7 DNÍ zistil, že na úteku nebol sám. Spoločnosť mu robila manželka Ľubica a dvojročný syn Jakub.

Za mreže ho zrejme dostala neschopnosť popretŕhať väzby s príbuznými na Slovensku. Otázne je, prečo muži zákona potrebovali rok na to, aby chytili zločinca žijúceho v susednom štáte, hoci prinajmenšom jeho rodina bola v kontakte s príbuznými na Slovensku.

Čítajte viac:

Koľko stojí vražda? PLUS 7 DNÍ prináša šokujúci cenník z podsvetia

Roky na úteku

Vo februári 2010 urobili policajti raziu na senecké sýkorky. Zadržali jedenásť členov tejto zločineckej skupiny, ich šéfovi Bihárimu sa však podarilo ubziknúť. Podľa viacerých zdrojov dostal echo z polície, ktorá po ňom musela vyhlásiť pátranie.

V najbližších rokoch sa objavovali viac či menej hodnoverné informácie o Biháriho pobyte. Podľa jednej z nich šéf seneckých sýkoriek ušiel načas do Thajska a keď sa situácia upokojila, znovu sa vrátil do vlasti. Pred viac ako rokom ho vraj dokonca zazreli, ako sa bicykluje na petržalskej hrádzi. Niektoré zdroje tvrdili, že hľadaného zločinca videli v kaviarni v centre Bratislavy.

Zásahová jednotka vraj bola v pohotovosti niekoľkokrát, Biháriho sa však dolapiť nepodarilo. Muž, ktorého meno spájajú s tými najvážnejšími zločinmi, bol stále krok pred políciou.

Začiatkom októbra však nastal v pátraní po Bihárim zásadný zvrat a jeden z najhľadanejších našincov, prezývaný Rus, skončil s putami na rukách. Založili mu ich českí policajti, vraj na základe ukážkovej spolupráce našich policajných zložiek s českými kolegami.

Čítajte viac:

V procese so sýkorovcami lietajú mená známych Sloveniek!

Čakali to každý deň

Krátko po Biháriho zadržaní sa nám podarilo zistiť, že mafián žil v malej moravskej dedine Suchohrdly u Miroslavi. Obec je od Bratislavy vzdialená dve hodiny autom, žije v nej zhruba päť stovák ľudí a hlavnou témou rozhovorov posledných dní je zadržanie mafiánskeho bosa zo Slovenska.

Bihári, ktorého miestni poznali ako „obyčajného Martina zo Slovenska“, je v obci ešte stále horúca téma. Domáci nám hneď ukázali dom, kde zločinec na úteku približne rok žil.

Usadlosť s bielymi stenami a červenou strechou pôsobí útulne. Uprostred prízemnej stavby je dvor, do ktorého zvonku nevidno. Rodinnú atmosféru dotvára trampolína na udržiavanom trávniku, detská bránka, kvety i halloweenska výzdoba.

Krátko po tom, čo sme podľa odporúčaní miestnych dorazili k domu, objavila sa v jednom z okien mladá žena s chlapcom v náručí. Keď sme k nej podišli, pozdravili sa a predstavili, sympatická tmavovláska iba neveriacky pokrútila hlavou: „Neverím, že ste z novín.“ Až keď sme jej ukázali novinársky preukaz, rozhovorila sa.

„Chytili ho tu, vonku pred domom,“ kývla hlavou smerom k ceste. „Stalo sa to dopoludnia. Českí policajti sú iní ako naši, boli veľmi slušní,“ dodala. Na otázku, či je Biháriho manželka a či je chlapec v jej náručí bosov syn, sa len pousmiala a mlčky prikývla.

Muž obvinený z viacerých vrážd teda žil na úteku s manželkou Ľubicou a dvojročným synom Jakubom. Biháriho manželka zostala po jeho zadržaní sama a zatiaľ netuší, čo bude robiť. „Neviem, či sa vrátim na Slovensko, alebo zostanem. Ešte stále je to veľmi čerstvé,“ priznala.

Neobišla ani otázku, prečo s mužom neodišli niekam ďalej, do exotickej cudziny, ale sa ukrývali u našich západných susedov za riekou Morava. „Kvôli rodine, malému aj mojej mame. Tá to brala veľmi ťažko,“ dôvodila.

Zároveň priznala, že napätie a stres z možnej policajnej razie boli u nich doma na dennom poriadku. „Čakali sme to každý deň, nebolo to ľahké.“

Ľubica Biháriová pochádza z dediny pri Pezinku. Za bosa vetvy sýkorovcov sa vydala v roku 2008. Koncom roka 2013, keď bol manžel už tri roky na úteku, mu porodila syna Jakuba. Do moravskej obce Suchohrdly u Miroslavi prišli aj s mužom pred rokom.

Čítajte viac:

Smrteľný úder sýkorovcom? Policajti chytili Františka Borbélyho

Navštevoval bosa brat?

O zločineckej skupine sýkorovcov je známe, že má v Českej republike, najmä na Morave, vybudované dobré zázemie. Dlhé roky tam pôsobil a odtiaľ vydával pokyny aj najvyšší bos sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel. Toho sa podarilo dolapiť 23. októbra.

Fakt, že Biháriho chytili na Morave, nebol pre zasvätených vzhľadom na uvedené skutočnosti prekvapením. Zaskočil však obyvateľov obce Suchohrdly u Miroslavi, pred ktorými vystupoval ako slušný a bezúhonný občan.

Biháriho vídali na bielej škodovke s bratislavským evidenčným číslom. Väčšinou sa však zdržiaval doma. A vyzeral inak ako na fotografii z policajného pátrania. Podľa opisu miestnych bol chudší a nosil strnisko.

Pri spoločenských podujatiach si zrejme dával pozor, aby ho nezachytili objektívy fotoaparátov a kamier. Na žiadnej z nich totiž nevidno obávaného muža slovenského podsvetia.

„Nasťahoval sa asi pred rokom. Naposledy som s ním hovorila zhruba pred troma týždňami. Chcel dať vyrúbať brezy pred domom pre statiku. Sám si opravoval dom, správal sa ako obyčajný, slušný človek,“ opísala Biháriho starostka obce Barbora Arndt.

Manželia Biháriovci vraj nevystupovali pod falošnou identitou, domácim sa predstavovali pravými krstnými menami. „Predstavovali sa ako Martin a Ľuba. Nikdy som sa ich nepýtala na priezvisko, nebol dôvod. Chodili s malým na prechádzky, zúčastňovali sa na kultúrnych podujatiach, žili ako normálna rodina. Nikdy by mi nenapadlo, že by to mohol byť nejaký zločinec,“ netají starostka prekvapenie.

Obávaného bosa slovenského podsvetia si pamätajú i v miestnej krčme U tygra. „Chodieval na futbal. Po zápase sa tu zvykol zastaviť. Sedával na svojom mieste, popíjal pivo a sem-tam i niečo tvrdšie. Nebol príliš komunikatívny. S chlapmi prehodil slovo, ale len o futbale,“ zaspomínali si štamgasti.

A spomenuli niečo, čo nás zarazilo. „Niekedy prišiel do krčmy aj s ďalším Slovákom. Bol to asi jeho brat, veľmi sa podobali.“ V prípade, že šlo skutočne o Biháriho brata, respektíve pokrvného príbuzného, zaráža, že polícii trvalo rok, kým bosa dolapila.

Čítajte viac:

Priznania, z ktorých tuhne krv v žilách: Vrahovia popísali popravy mafiánskych bosov

Dom dôchodkyne

Usadlosť v Suchohrdloch u Miroslavi, kde sa Bihári s rodinou ukrývali, oficiálne patrí dôchodkyni z Brna. Nehnuteľnosť je napísaná na Helenu Pokladníkovú, dom kúpila pred rokom. Zaujímavé však je, že už pri predaji domu miestni vedeli, že sa doň nasťahuje rodina s dieťaťom.

V snahe zistiť viac o kúpe domu sme zašli za pani Pokladníkovou, ktorá býva v dome na pešej zóne v centre Brna. Dvere nám otvorila staršia pani a tvrdila, že Pokladníková nie je doma. „Ona sa stará o deti, domov chodí až večer.“

Keďže pani Pokladníkovej sme sa nedočkali, okolnosti kúpy domu sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť. Otázne tak zostáva, ako sa dôchodkyňa z Brna skontaktovala s mafiánskym bosom, za koľko a či vôbec mu dom prenajala, prečo ho on vlastnoručne rekonštruoval a akú úlohu zohrala v Biháriho úteku pred spravodlivosťou.

Sýkorovci a Martin Bihári

Skupina sýkorovcov nesie meno po jednom z prvých mafiánskych bosov v novodobej histórii Slovenska - Miroslavovi Sýkorovi, ktorého zavraždili vo februári 1997.

Riadenie zločineckého gangu po ňom prevzal muž, ktorého dnes považujú za ozajstného bosa bosov na Slovensku. Jeho meno je Róbert Lališ, alias Kýbel. Je o ňom známe, že má dobré vzťahy v Slovenskej informačnej službe i v policajných kruhoch.

Bosa bosov z neho robí hlavne to, že je najdlhšie žijúcim šéfom zločineckej skupiny, ktorá patrila, čo do počtu ľudí i organizačnej štruktúry, medzi najväčšie a najdlhšie fungujúce skupiny na Slovensku. Je obvinený z viacerých vrážd a policajtom sa až do minulého piatka nedarilo chytiť ho.

Gang sýkorovcov mal počas svojho fungovania viacero podskupín. V júni 2004 začal jednej z nich šéfovať Martin Bihári, prezývaný Rus. Stalo sa tak po vražde Petra Havasiho, známeho pod prezývkou Havel.

Čítajte viac:

Chytili nedotknuteľného! Najvyšší boss sýkoriek skončil v putách

Senecká vetva sýkorovcov, ktorú riadil Bihári, bola známa tým, že nútila podnikateľov platiť výpalné za ochranu. Na svedomí má vydieračský únos, hrubý nátlak na dílera drog a podpálenie jeho auta, zapálenie dverí posilňovne, ktorej majiteľ nechcel platiť za ochranu, podpálenie kaderníctva, predávanie falošných diaľničných známok, pokus o zbitie istého Rakúšana a zapálenie auta v Senci.

Jednotlivé skutky sa stali v rokoch 2007 až 2010 a figurujú v nich rôzni členovia partie. Vo februári 2010 policajti zadržali jedenástich členov skupiny, Bihári ušiel. Podľa prokurátora bol o policajnej akcii vopred informovaný. V novembri 2013 ho v neprítomnosti odsúdili na dvadsaťjeden rokov väzenia.

V súčasnosti čelí Bihári obvineniam zo šiestich vrážd, a to z vraždy Dalera Hlavačku z mája 1999, Romana Deáka z októbra 1999, Juraja Matzenauera z apríla 2000, Róberta Pála z novembra 2003, Róberta Holuba z októbra 1997 a Maxima Malkartiho zo septembra 1998. Ak ho súd uzná za vinného, môže skončiť za mrežami na doživotie.

VIDEO Plus 7 Dní