Tip na článok
Michal Kováč: Zdá sa, že
po otcovej smrti sa rozhodol vrátiť
na Slovensko.

Syn exprezidenta Kováča: Dostal lukratívny kšeft!

Michal Kováč mladší (55) šéfuje odboru na ministerstve zahraničných vecí

Galéria k článku (6 fotografií )
Ministerstvo zahraničných vecí:
Nové pôsobisko Michala Kováča.
Od 1. augusta má funkciu riaditeľa
teritoriálneho odboru Ázie a Pacifiku.
Podľa hovorcu využije svoje
skúsenosti z vyslania v zahraničnej
službe.
Minister Lajčák: V jeho
rezorte robí Kováč mladší
riaditeľa odboru pre Áziu
a Pacifik.
Na Krajskom súde v Bratislave 26. apríla 2006  pokraèuje odvolacie konanie s exriadite¾om SIS Ivanom L.  v kauze Triptych Klaòania sa troch krá¾ov. Súd dnes vypoèuje dvoch svedkov a rozhodne o ïalšom postupe. Na sn. Ivan L. pred budovou súdu. FOTO TASR - Martin Baumann

Azda najznámejší syn na Slovensku má novú funkciu. Michal Kováč mladší, ktorého pred 22 rokmi zavliekli do Rakúska, už roky pracuje ako diplomat. Teraz postúpil vyššie. Stal sa riaditeľom odboru Ázie a Pacifiku na ministerstve zahraničných vecí. Po rokoch v zahraničí sa vrátil na Slovensko.

Postúpil

Kováčovo meno zmizlo pred časom z pozície vedúceho Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-peji, kde pôsobil celé roky. Zo služieb ministerstva však neodišiel. „Michal Kováč mladší pracuje od 1. 8. 2017 na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí na pozícii riaditeľa teritoriálneho odboru Ázie a Pacifiku, ktorý zahŕňa aj teritórium, kde doteraz pôsobil. V danej pozícii zužitkúva cenné skúsenosti, ktoré nadobudol počas svojho vyslania v zahraničnej službe, a nielen v Tchaj-peji,“ potvrdil hovorca rezortu Peter Susko.

Nižší plat?

Mladý Kováč síce dostal lepší riaditeľský post, no s platom to nie je také úžasné, ako by sa mohlo zdať. Podľa Suska má priznaný tarifný plat v 9. platovej triede, čo je 1 056,50 eura v hrubom.

„Funkčný mesačný plat následne tvorí súčet tarifného platu, osobného príplatku a riadiaceho príplatku. Osobný príplatok zamestnanca nie je konštantný, ale sa mení v závislosti od výsledkov kvality plnenia služobných úloh a chápe sa ako motivačný faktor. V podmienkach ministerstva a v súlade so zákonom o štátnej službe sa môže priznať osobný príplatok v rozpätí od 0 do 100 percent z priznanej platovej tarify. Riadiaci príplatok u vedúceho zamestnanca predstavuje obligatórnu zložku funkčného platu, ktorá sa vypláca v percentuálnom rozpätí od 5,5 do 40 percent z priznanej platovej tarify,“ hovorí Susko. Vie sa dostať maximálne na sumu 2 535,60 eura. To je o dosť menej, ako mal v Taiwane. Tam mohol mať plat okolo 7,5 tisíca eur, a to v čistom. Platy diplomatov sú totiž násobené hodnotou vyjadrujúcou náklady a platy v krajine, kde je vyslaný.

Aj kauza

Pôsobenie mladého Kováča v Taiwane sa nezaobišlo bez problémov. V roku 2015 sa objavili informácie o tom, že sa objavil v kauze údajného podvodu na burze holdingu Zodic. Ten po podpísaní memoranda s vymyslenou česko-slovenskou firmou získal prísľub kontraktu na dodávku zdravotníckeho materiálu za 500 miliónov eur do Latinskej Ameriky. Na to emitoval 13,4 milióna kusov bezcenných akcií a mal od investorov získať vyšy 10,5 milióna eur. Michal Kováč mladší sa objavil na videu pri podpisovaní zmluvy medzi neexistujúcou česko-slovenskou firmou a holdingom Zodic, čím mal ako diplomat dodať akcii punc dôveryhodnosti. V Taiwane neskôr obžalovali až 19 ľudí. Slováci medzi nimi neboli. Ani ministerstvo to nepokladalo za problém. „Náš styčný úrad v Tchaj-peji po signáloch kontroverzie kontakty so spoločnosťou prerušil,“ konštatoval vtedajší hovorca rezortu Peter Stano.

Po amnestiách

Kováč bol jedným z prvých ľudí, ktorých sa dotklo nedávne zrušenie Mečiarových amnestií. Poslanci totiž zároveň zrušili milosť v kauze Technopol, ktorú mu udelil jeho otec prezident. Kováča totiž v roku 1995 obvinili z navádzania na spáchanie trestného činu podvodu. Prípad síce vyriešil súd v Mníchove a Kováča mladšieho oslobodil, na Slovensku sa však dostal zrušením milosti opäť do pozície obvineného. Jeho advokát však očakáva, že slovenské orgány vezmú rozhodnutie nemeckého súdu do úvahy.

Unesený

Michal Kováč mladší je slovenskej verejnosti známy najmä ako ústredná osoba jednej z najčiernejších udalostí našej krajiny. Pred 22 rokmi ho podľa vypracovanej, no pre amnestie neriešenej obžaloby prokurátora Serbina dalo uniesť vedenie SIS. V tom čase bol na neho totiž vypísaný medzinárodný zatykač pre kauzu Technopol. Na našom území však neplatil. Ak by ho chcel niekto dostať do Nemecka, musel by ho dostať mimo krajiny. K tomu došlo 31. augusta 1995. Mladý Kováč bol na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy, keď jeho Mercedes zablokovali dva Seaty. Vybehli z nich muži v kuklách a násilím ho vtiahli do jedného z nich. „Potom, ako sa počas jazdy smerom na Vajnory Michal Kováč pokúsil vyskočiť z auta, udierali ho päsťami po tvári, paralyzátorom mu dávali elektrošoky na pohlavný úd a násilím ho prinútili vypiť z dvoch fliaš whisky, čím ho uviedli do stavu opitosti,“ píše sa v obžalobe. V tomto stave ho ďalší členovia tímu dopravili do Hainburgu. Na základe anonymného telefonátu ho objavili rakúski policajti. Prípad máta spoločnosť už 22 rokov.

VIDEO Plus 7 Dní