Tip na článok
Nedajú si pokoj: Milan Ičo, na snímke vpravo, je obžalovaný z podvodu so Slanskými lesmi, jeho syn Slavomír sa ešte stále snaží časť z nich ovládnuť.

Syn obžalovaného v jednej z najväčších slovenských káuz vytiahol z vrecka 9 miliónov eur

Po verdikte Harabinovho senátu je Milan Ičo malý krôčik od oslobodenia spod obžaloby za podvod v kauze Slanské lesy.

Väčšina ľudí na jeho mieste by si niekde v kúte so sklopenými ušami obhrýzala nechty v napätom očakávaní, či sa môže pahltnosť po majetku v hodnote bombastických sto miliónov eur naozaj prepiecť.

Ičovcov však takéto taľafatky netrápia. Sústreďujú sa na to, aby Slanské lesy dostali späť pod svoju kontrolu.

Telenovela s chybičkou

Kauza Slanských lesov je svojím spôsobom fascinujúca. Milan Ičo, bývalý kúrenár, sa z ničoho stal pánom lukratívneho a poriadne veľkého územia východného Slovenska. Stačil mu na to príbeh ako z telenovely. Vraj v roku 1913 gróf Károlyi potajme obdaroval svoju nemanželskú dcéru, grófov vnuk takmer po sto rokoch tento dar potvrdil a dedička údajnej nemanželskej dcéry na smrteľnej posteli posunula grófov dar Ičovi. Pri výstavbe príbehu sa jeho strojca celkom vtipne pomýlil, takže grófov dar „prespanke“ sa datuje do obdobia sedem mesiacov pred jej narodením.

Chybička-nechybička, Ičova firma bola v katastri zapísaná ako oficiálny vlastník Slanských lesov s rozlohou šesťtisícpäťsto hektárov od roku 1998 až do roku 2014. Neuveriteľných šestnásť rokov štát nedokázal na vlastnom území a s vlastným majetkom spraviť poriadok. A to nehovoríme o tom, že Ičovo obvinenie z podvodu doposiaľ nie je uzavreté. Aspoňže Slanské lesy sú opäť vedené ako vlastníctvo Slovenskej republiky. Teda väčšina ich územia. Menšie roztrúsené fliačiky lesa patriace súkromným osobám, urbárnikom, jednotlivcom má podľa katastra, teda celkom oficiálne ešte aj dnes, pod palcom Ičo.

Malých odsunuli nabok

Od roku 1998 sa urbárnici domáhali svojich práv ruka v ruke so zástupcami štátu, ale súd rozhodol v prípade Slanských lesov iba o nároku Slovenskej republiky. Úbožiakov bez kohosi vplyvného za chrbtom odsunul na samostatné, čiže nové konanie. „My sme len malí ľudkovia, s nami si robia, čo chcú,“ sťažuje sa predseda urbariátu Byšta Ján Zubala. „Odvtedy, čo nás súd vylúčil na samostatné konanie, prešli dva a pol roka, ale pojednávania iba odročujú. V lese nám leží kalamitné drevo a my s tým bez listu vlastníctva nemôžeme nič robiť. Všetko ide dole vodou, vzniká nám čoraz väčšia škoda. Počúval som pána Harabina, ako hovoril o kauze Slanské lesy. Vravel, že veci môžu byť tak aj tak. Je to celé na zaplakanie. Niekto môže porozprávať rozprávky a na ich základe si prisvojiť lesy, na ktoré my máme papiere. A my musíme chodiť po súdoch, platiť kadejaké poplatky, kolky a dokazovať, že naše je naozaj naše.“

Podpisoval sám so sebou

Kým urbárnici dobromyseľne čakajú, kedy súd konečne nariadi vrátenie ich časti lesov, Ičovci si pokoj nedajú a bez hanby na Slanské lesy útočia znovu. Najnovšie využili vylúčenie sporu s urbárnikmi na samostatné súdne konanie a požiadali kataster v Trebišove o vymazanie ťarchy na liste vlastníctva. Súd totiž zakázal Ičovcom nakladať so Slanskými lesmi až do skončenia súdneho sporu.

Lenže pôvodné súdne konanie o určenie vlastníctva - to, ktoré vyhral štát - je ukončené a zákaz nakladať s lesmi bol spojený len s týmto prípadom. Časti patriace urbárnikom teda prestali byť chránené a Ičov syn Slavomír, ktorý po obvinenom otcovi oficiálne prevzal firmu, rýchlo spísal zmluvu o zriadení záložného práva. Z textu zmluvy vyplýva, že mladý Ičo požičal firme deväť miliónov stopäťdesiatdvatisíc eur. Ak firma nebude schopná peniaze mu vrátiť, dôjde k vyrovnaniu dlžoby voči nemu Slanskými lesmi „vo vlastníctve záložcu“. V zmluve sú vymenované presne tie parcely, ktoré súd vylúčil na samostatné konanie. Pod zmluvou uzavretou dvadsiateho šiesteho júna tohto roku svietia dva rovnaké podpisy. Mladý Ičo ju uzavrel sám so sebou - na jednej strane ako konateľ a zároveň jediný majiteľ stratovej firmy, na druhej ako nesmierne bohatá súkromná osoba.

Našťastie, Irena Sopková, právna zástupkyňa poškodených, Ičovcov prekukla. Vedela, čoho sú schopní, a okamžite po pridelení novej spisovej značky podala návrh na neodkladné opatrenie. Súd jej vyhovel a od šiesteho júla platí pre Ičovcov opäť zákaz nakladať s dotknutými parcelami.

Naozaj bohatý?

„Predpokladám, že keby som dopredu nepredvídala úskoky, mladý Ičo by vyzval svoju firmu na vrátenie peňazí. Firma by nemala z čoho platiť, lesy by išli do dobrovoľnej dražby a urbárnici by sa už svojich práv nedomohli,“ vysvetľuje Sopková, čomu sa aspoň nateraz podarilo zabrániť, a dodáva, že na mladého Iča už podala trestné oznámenie.

Zmluva o zriadení záložného práva na nehnuteľnosti, ktoré sú predmetom dlhoročného súdneho sporu, zaváňa podvodom. Nielen pre samotné Slanské lesy a snahu zabrániť vykonaniu spravodlivosti. Otázne tiež je, či mladý Ičo z malej dediny Kalša skutočne mohol mať k dispozícii sumu, ktorú údajne požičal vlastnej firme.

Odkiaľ by zobral viac ako deväť miliónov eur? Jeho meno figuruje okrem spoločnosti Slanské lesy vo firme Icoma TV a tá nielenže vykazuje stratu, ale našli sme ju aj v zozname dlžníkov na dani i v zozname dlžníkov na poistnom. Ako sa veci skutočne majú, môžu zistiť len policajti v súčinnosti s daniarmi, ale Sopková je už teraz skeptická. „Generálna prokuratúra odstúpila moje podanie na Okresnú prokuratúru v Trebišove, čo je podľa mňa smiešne. Ičovci sú známi svojimi dobrými kontaktmi v regióne. Veľké očakávania preto nemám.“

Viac na Pluska.sk:

VIDEO Plus 7 Dní