Tip na článok
Cesta z Banskej Bystrice na Donovaly vedie aj cez obec Staré Hory. Syn policajného funkcionára tam išiel na Porsche (na ilustračnej fotografii) stovkou a ešte aj predbiehal cez dve plné čiary.

Syn policajného riaditeľa letel na poršátku po dedine stovkou, vodičák mu ostal

Za výrazné prekročenie rýchlosti a predbiehanie cez dvojitú čiaru dostal prominentný synáčik iba päťstoeurovú pokutu.

Galéria k článku (4 fotografie )
Cesta z Banskej Bystrice na Donovaly: Vedie aj cez obec Staré Hory, kde dopravní policajti veľmi často kontrolujú rýchlosť áut. Syn policajného funkcionára tam išiel na Porsche stovkou a ešte aj predbiehal cez dve plné čiary.
Krajský policajný riaditeľ Slobodník: Jeho syn vyviazol s päťstoeurovou pokutou za dva vážne priestupky.
Z archívu: V minulosti brával Slobodník syna, s rozrastrovanou tvárou, na futbal do VIP zóny na preukaz policajného riaditeľa okresu.

Policajtom z dopravnej hliadky padla sánka. Priamo v obci Staré Hory, kde každú chvíľu môže vybehnúť na cestu dieťa, sa rútilo stokilometrovou rýchlosťou auto. Vodič arogantne ignoroval široko-ďaleko známu skutočnosť, že práve na toto miesto pravidelne umiestňujú policajný radar. Vo svojej bohorovnosti predbiehal „bábovky“ idúce predpísanou päťdesiatkou, hoci jazdné pruhy výstražne oddeľovala nie jedna, ale až dve plné čiary.

Policajti rázne vytiahli červený zastavovací terč. A rovnako ako oni, aj náhodní svedkovia tejto bezohľadnej jazdy boli zvedaví, ktorý frajerský zbohatlík sa zase nevie vpratať do kože.

Z tmavého športového Porsche sa vysúkal syn riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Slovenskej republiky v Banskej Bystrici Mariana Slobodníka, študent práva, ktorý má čosi vyše dvadsať rokov.

Krajský policajný riaditeľ Slobodník: Jeho syn vyviazol s päťstoeurovou pokutou za dva vážne priestupky. Foto: DUŠAN HEIN

VIP otecko

Nestáva sa často, aby sme v našich článkoch mali dôvod spomínať rodinných príslušníkov policajných funkcionárov, ale syn krajského policajného riaditeľa Slobodníka rozhodne patrí medzi výnimky. Už v roku 2007 sme priniesli fotografie, na ktorých sa objavil medzi policajnými papalášmi užívajúcimi si zvláštne výhody.

Týždenník PLUS 7 DNÍ písal vtedy o prípade VIP kariet, ktoré ich nositeľom zabezpečovali nielen najlepšie miesta na banskobystrickom futbalovom štadióne, ale aj občerstvenie v podobe ľahkých jedál a alkoholu. Cena takejto karty predstavovala v tom čase dvadsaťpäťtisíc korún na jednu futbalovú sezónu, ale policajní funkcionári ich od majiteľa banskobystrickej Dukly Jána Kováčika dostali zadarmo.

Marian Slobodník redakcii týždenníka PLUS 7 DNÍ tvrdil, že využívanie VIP v jeho prípade rozhodne nemožno považovať za formu daru či úplatku, pretože ju nedostal on ako osoba Marian Slobodník.

„Na karte je vyslovene uvedené - riaditeľ krajského riaditeľstva Policajného zboru. To znamená, že ak moju funkciu bude vykonávať niekto iný, dostane kartu on. Rovnakú kartu dostal aj okresný policajný riaditeľ. Máme podpísanú hospodársku zmluvu s Duklou, v ktorej sme sa zaviazali, že počas zápasov sa postaráme o bezpečnosť ľudí a Dukla nám za túto službu platí. Na zápasoch nesedávam preto, lebo ma futbal zaujíma, ale hlavne treba riešiť problémy, ktoré spôsobujú agresívni fanúšikovia.“

Slobodníkovo zdôvodnenie využívania karty výsostne v súvislosti s plnením funkcie krajského riaditeľa malo vážne trhliny. Na tribúne pre privilegovaných hostí totiž sedával dávno pred tým, ako sa na pozíciu riaditeľa dostal.

„Predchádzajúci riaditeľ nebýval v Banskej Bystrici a voľné víkendy chcel tráviť s rodinou, tak som s jeho kartičkou chodieval na futbal ja, vtedy ako zástupca riaditeľa,“ vysvetlil nám Slobodník, že on sa vlastne obetoval za svojho nadriadeného. A nezapotil sa ani pri otázke, ako je možné, že zadarmo si pozíciu privilegovaného VIP hosťa užíval aj jeho vtedy ešte mladučký syn.

„Pred zápasom vždy zavolám okresnému riaditeľovi, či ide na futbal. Ak nejde, tak jeho kartu využije môj syn,“ odpovedal suverénne, akoby ani celkom nechápal, k čomu sa práve priznal.

Mladistvý policajný riaditeľ

Predstavte si pubertiaka, ktorý pri vchode na futbalový štadión vytiahne VIP kartičku. Zriadenec pri bráne na kartičke číta - RIADITEĽ OKRESNÉHO RIADITEĽSTVA POLICAJNÉHO ZBORU.

Chlapík pozerá ako puk raz na kartičku, raz na decko, ale faganovi položí familiárne ruku na plece známy krajský policajný šéf Slobodník. Muž si teda len pomyslí svoje, letmo kývne hlavou, ako že je všetko v poriadku, a chlapec v tej chvíli akoby povyrástol o pár centimetrov. Hej, takto to vo svete chodí. Sú ľudia obyčajní a ešte my, privilegovaní...

Jasné, že teraz fabulujeme, domýšľame, ale pedagógovia asi dosvedčia, že deti vychovávame hlavne príkladom. Policajný funkcionár, ktorý svoje dieťa kamsi prepašuje na základe dokladu svojho podriadeného, sa zrejme nemôže čudovať, ak to isté dieťa o pár rokov ignoruje bežné pravidlá, ak sa správa bezohľadne. Lenže, ako si s týmto problémom majú poradiť policajní pešiaci?

Z archívu: V minulosti brával Slobodník syna, s rozrastrovanou tvárou, na futbal do VIP zóny na preukaz policajného riaditeľa okresu. Foto: MICHAL SVÍTOK

Dôkazy nepustia

Hliadka na frekventovanej ceste medzi Banskou Bystricou a Donovalmi, ktorá zastavila Slobodníkovho syna pre dvojnásobné porušenie dopravných predpisov, sa dostala do nepríjemnej situácie. Všetkým je síce jasné, že pred zákonom by sme si mali byť všetci rovní, ale skúste pokutovať syna svojho nadriadeného. Obzvlášť v prípade, keď tento nadriadený svojho syna istým spôsobom protežuje. Čomu dá obyčajný policajt prednosť?

V tomto prípade nebola dilema až taká zložitá, pretože priestupok bol zaznamenaný a fotografia o prekročení rýchlosti je súčasťou služobného cédečka, s ktorým nehodno manipulovať. Tváriť sa, že sa nič nestalo, teda nepripadalo do úvahy. Rozpätie pokuty je tiež dané policajným nariadením. Pri jazde sto kilometrov za hodinu v obci, kde je povolená päťdesiatka, tak určila hliadka pokutu na rovných päťsto eur.

Mohli byť síce aj prísnejší a okrem finančného trestu pristúpiť aj k oveľa výchovnejšiemu odobratiu vodičského preukazu aspoň na pár mesiacov, ale nestalo sa. A to napriek tomu, že mladý Slobodník okrem výrazného prekročenia rýchlosti ešte aj predbiehal cez dve plné čiary na ceste. Prečo boli policajti benevolentní, či v prospech mladíka hrali nejaké závažné faktory, to už vedia len oni sami.

Odvolá sa?

Zadržanie syna krajského policajného riaditeľa je medzi radovými policajtmi veľká vec. Pikantná správa sa šírila ako blesk z jedného okresu do druhého. Roznieslo sa, že mladý pokutu nezaplatil na mieste, a s napätím sa čakalo, čo bude ďalej.

Čoskoro policajné tamtamy bili, že „starý“, rozumej krajský riaditeľ Slobodník, si osobne vyžiadal spis „mladého“. „Stále má spis u seba na stole. Stopia to,“ tipovali jedni. „Nemôžu,“ tvrdili druhí. „O priestupku existuje dôkaz. Mladý musí zaplatiť.“ „Už zaplatil. Päťstovka išla do štátnej kasy,“ smiali sa pri pive a zdalo sa, že klebetiť už nebude o čom. Lenže priestupky Slobodníkovho syna sa nečakane opäť do rozhovorov vrátili ako top téma.

„Mladému asi vrátia peniaze,“ kuvikajú dopravní policajti. „Pri dokumentovaní priestupku spravila hliadka chybu. Starý neštudoval spis zbytočne. Mladý sa zrejme odvolá a peniaze mu budú musieť vrátiť.“

„Čo ste sa zbláznili?! Mladý spravil dva vážne priestupky. Existuje o nich dôkaz. Pre nejaké papierové chyby sa predsa nemôžu teraz tváriť, že synáčikovi ktosi ukrivdil. Že pokutu dostal neprávom,“ ozývajú sa oponenti. „Na Slovensku?! Uvidíte, že nakoniec budú policajtov z hliadky, ktorá mladého zastavila, ešte aj disciplinárne riešiť. Veď počkajte.“ A tak teraz všetci čakajú. Bude v tomto prípade podstatný spáchaný priestupok, respektíve priestupky, alebo právne kľučky?

VIDEO Plus 7 Dní