Tip na článok
Zranený Kubašiakov syn: Podľa lekárskej správy mal na krku stopy po škrtení. Vpravo záber z videa natočeného na mobil: Svedkovia potvrdili, že Igor Šajgal, v modrom tričku, opakovane chytal mladého Kubašiaka pod krk.

Syn zavraždeného Kubašiaka sa bojí o život: Vyhrážajú sa mi ako otcovi

Schyľuje sa na Horehroní k ďalšej tragédii? Dvadsaťpäťročný Kubašiakov syn mal potýčku s bývalým obchodným partnerom jeho otca.

Galéria k článku (4 fotografie )
Posledná rozlúčka s podnikateľom.
Zranený Kubašiakov syn: Podľa lekárskej správy mal na krku stopy po škrtení.
Spomienka na minulosť: Ján Kubašiak, zavraždený v roku 2006, s celou svojou rodinou.

So mnou to ide ako s otcom, - s očami zapichnutými do zeme hovoril syn zavraždeného Jána Kubašiaka o tom, čo sa mu v posledných dňoch melie v hlave: „Otec pre problémy so Šajgalom oslovil PLUS 7 DNÍ, potom sa mu Šajgal vyhrážal a napokon ho zastrelili."

„Aj ja som vám najprv poskytol rozhovor a teraz sa Šajgal zastrája, že ma od...e. Dokonca mi to povedal na tom istom mieste, kde sa pred desiatimi rokmi vyhrážal otcovi.“ Mladý Kubašiak sa odmlčal, zodvihol hlavu a pýta sa: „Čo bude nasledovať?“

S rukami za chrbtom

V Polomke v dome Kubašiakovcov, kde v roku 2006 najatí členovia takzvaného policajného gangu kanadami kopali do hlavy Jána Kubašiaka a napokon ho za prítomnosti manželky a malej dcéry zavraždili, vládne zase dusné napätie.

Dvadsaťpäťročný Kubašiakov syn má na krku fixačný golier, podľa lekárskej správy prišiel na ošetrenie do nemocnice v Brezne so stopami po škrtení. Očití svedkovia tvrdia, že ich spôsobil Igor Šajgal, niekdajší Kubašiakov obchodný partner, obžalovaný z objednávky jeho vraždy.

Čítajte viac:

Exkluzívna spoveď detí zavraždeného boháča Kubašiaka: Nechceme pomstu

„Nachádzal som sa v našej firme, v priestoroch, ktoré máme prenajaté. Videl som, ako sa Igor Šajgal rozprával s Jánom Kubašiakom. Obsah rozhovoru som nepočul, keďže som bol od nich vzdialený asi tridsať metrov,“ vypovedal na polícii Michal Tajboš.

„Zbadal som, ako Šajgal chytil za krk Jána Kubašiaka, ten ustupoval dozadu. Zdalo sa mi, že Šajgal do neho aj strčil. Spolu s bratmi Martinom a Petrom sme išli smerom k nim. Martin ich od seba oddelil, ja som volal policajtom na číslo 158.“

Podobne ako Michal Tajboš vypovedali ďalší muži. K potýčke medzi mladým Kubašiakom a Šajgalom došlo po tom, čo Šajgal vstúpil do súkromných priestorov, ktoré spravuje firma Kubašiakovcov. Jeden z nájomcov teda zavolal Kubašiaka.

Čo sa dialo ďalej, opisuje mladík takto: „Pozdravil som sa Šajgalovi aj jeho dvom spoločníkom, podal som im ruku a potom som ich vyzval, aby súkromný pozemok opustili. Šajgal mi povedal, že nie on, ale ja tam nemám čo robiť. A že som sprostý."

„Začal byť agresívny. Spredu ma silno chytil za krk. Ustúpil som dozadu, vyšmykol som sa mu, ale on postupoval za mnou a zase mi rukou tlačil na krk."

„Vravel som mu: Patríš do basy. Ty nie si normálny. On mi na to: ‚Ty pôjdeš do basy!‘ Lenže ja som si dával pozor na to, čo robím. Mama nám od otcovej vraždy neopakovala zbytočne dookola, aby sme sa od Šajgala za žiadnych okolností nedali vyprovokovať."

„Celý čas som držal ruky za chrbtom, videlo to zo desať svedkov. Niekto z nich privolal políciu. Šajgal vykrikoval: ‚Pokojne si volajte policajtov.‘ Ale už sa odtiaľ pratal. Nasadol do auta a zmizol. Ešteže jeden z prítomných aspoň koniec incidentu natočil na telefón.“

Čítajte viac:

Vdova po Kubašiakovi sa nevie domôcť práva. Zbabral to Ústavný súd

Služby exriaditeľa SIS

Kubašiakovci oprávnene očakávali, že po potýčke prokuratúra okamžite podá návrh na Šajgalovu väzbu. Ako vraví mladý Kubašiak, tu nejde len o jeho zranenie: „Mama je zase v šoku. Nič neje. A čo moja šestnásťročná sestra? S Ivankou sme úzko citovo prepojení, po otcovej smrti sme boli stále spolu. Ako práve ju upokojím, že sa nič vážne nedeje a že nemusí mať strach, keď sa už raz podobné veci skončili veľmi zle? V tomto kraji dávajú od Šajgala všetci ruky preč. Ten chlap úzko súvisí s dvomi vraždami a stále sa usmieva.“

Nahnevaný mladík naráža nielen na otcovu tragickú smrť, ale aj na ďalšie súvislosti, ktoré z ľahko čitateľného Šajgala robia nevyspytateľného muža Horehronia so záhadným pozadím.

Rozhodne k nim patrí nezodpovedaná otázka, prečo sa bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Mitro stal jedným zo Šajgalových obhajcov. Ako objednávateľ prepadnutia Kubašiakovcov v ich vlastnom dome bol od začiatku vyšetrovania hlavný podozrivý Igor Šajgal.

Nasvedčovali tomu všetky indície. Policajti si uvedomovali, že môže ísť o nebezpečného muža, takže zatknúť ho prišlo kukláčske komando. Pred vyšetrovateľa doviedli Šajgala v putách.

Nasledoval výsluch, ktorý celkom nepochopiteľne trval iba hodinu. Že za taký krátky čas mohol vyšetrovateľ zistiť figu borovú, vie každý, kto bol aspoň raz v živote vypovedať na polícii. Množstvo času zaberie iba spisovanie zápisnice, jej kontrola, oprava a podpisovanie.

Šajgalovi zložili želiezka zo zápästí a šiel domov. O pár mesiacov zatkla polícia Šajgala opäť. Tentoraz sa dostal aj do väzby, no po krátkom čase krajský súd konštatoval, že dôvody väzby síce stále trvajú, ale nahrádzajú sa probačným dohľadom. Šajgal bol zase voľný. Vdove po Kubašiakovi sa mohol škľabiť rovno do tváre.

Nepotrestaný

V roku 2011, keď už proti Šajgalovi prebiehal súdny proces, ho prichytili policajti opitého za volantom a zobrali mu vodičský preukaz. Obyvatelia Horehronia potom volali do našej redakcie, že Šajgal sa napriek zákazu takmer každý deň arogantne predvádza za volantom Toyoty po tamojších cestách, o čom sa naši redaktori presvedčili na vlastné oči.

Probačnú úradníčku Šajgal uistil, že to nie je pravda, a vec bola vybavená. Vyviazol s rovnakou ľahkosťou, ako keď ho v minulosti naháňali daniari. V roku 2002 bol odsúdený za krátenie dane v objeme 471-tisíc slovenských korún, vyše 16-tisíc eur.

Súd mu ako trest určil zaplatiť 25-tisíc korún, zhruba 830 eur, a prokurátor sa ani neodvolal. Okolo roku 2000 sa diali ešte zaujímavejšie veci.

Neskôr zavraždený Marian Karcel na verejnom súdnom pojednávaní vypovedal, že obávaní černákovci ho mlátili pre fiktívny dlh na objednávku Igora Šajgala. Černákovci boli za tento skutok odsúdení, Šajgala prokuratúra ani len neobvinila.

Čakanie na čo?

V poslednom čase sa zdalo, že spravodlivosť predsa len Šajgala dobehne. Okresný súd ho uznal za vinného z objednávky lúpežného prepadnutia Kubašiakovcov. O jeho vine v tomto prípade už nesvedčí len množstvo nepriamych dôkazov, ako objednávateľa ho nedávno na súde označil rovno Kubašiakov vrah.

Podľa najnovších informácií bol po deviatich rokoch od tohto ohavného skutku obvinený aj ďalší človek, Šajgalov pätolizač Miroslav Rochovský. On mal byť spojkou medzi policajným gangom a Šajgalom, on posledné dva týždne pred vraždou sledoval Kubašiaka a počas posledných dní telefonoval jeho vrahovi až päťdesiatjedenkrát.

Rok po vražde, noc pred tým, ako mal Rochovský vypovedať na polícii v súvislosti so Šajgalovou trestnou činnosťou, ktosi v Brezne podpálil Rochovského auto. Podľa rozhodnutia okresného súdu by mal Šajgal stráviť osem rokov vo väzení. Verdikt však nie je právoplatný, odvolací súd ho môže zmeniť.

Vzhľadom na to, ako sa k fyzickému ataku Igora Šajgala voči Kubašiakovmu synovi stavajú orgány činné v trestnom konaní, možno očakávať hocijaký zvrat. Celý týždeň po incidente nebola polícia schopná Šajgala ani len vypočuť. A banskobystrická prokuratúra nedokázala nájsť odpoveď na otázku našej redakcie, prečo nepovažuje za potrebné umiestniť Šajgala do väzby.

Ján Kubašiak mladší zatiaľ sedí doma, lieči si boľavý krk a zjavne nevie dostať Šajgala z hlavy von. Lenže dnes to už nie je chlapec šokovaný z otcovej smrti...

VIDEO Plus 7 Dní