Viac ako 57-tisíc tabliet, takmer 1 280 ampuliek zadržala polícia na východe Slovenska počas nedávnej razie. Išlo o viac ako 120 druhov liečiv a farmaceutík, rôzne druhy látok s obsahom anabolických a hormonálnych účinkov, zaradené medzi takzvané androgénne anabolické steroidy.

Legálne: Výživové doplnky berú všetci. Proteínové nápoje a tyčinky majú ako svoje druhé jedlo.
Legálne: Výživové doplnky berú všetci. Proteínové nápoje a tyčinky majú ako svoje druhé jedlo.
Zdroj: Rudolf Felšoci, Archív

Tieto látky užívajú najmä športovci a návštevníci fitnescentier a posilňovní, ktorí chcú čo najrýchlejšie zväčšiť objem svojich svalov. Realita je taká, že hoci tento obchod všetci verejne odsudzujú, darí sa mu mimoriadne dobre. Kultu tela totiž prepadávajú nielen dospelí, ale aj tínedžeri. Dokonca vraj i muži zákona, ktorí si svoj život bez dokonalých svalov nevedia ani predstaviť. Hovoriť o tejto téme však nechce vari nikto. Z 25 oslovených fitnescentier na východe nebol ochotný povedať názor ani jeden z majiteľov, ani jediný z trénerov. A to napriek tomu, že mnohí hlásajú zdravú kulturistiku bez podporných látok. „Pochopte, nech poviem hocičo, každý si bude myslieť, že spomínaný medializovaný prípad sa týka aj môjho zariadenia,“ vysvetľuje odmietavý postoj jeden z vlastníkov fitnescentra.

Tabu

V posledných rokoch sa fitnescentrá hemžia nielen dospelými chlapmi, ale aj mladými chalanmi vo vývoji, ktorí chcú dobre vyzerať. Naskočia na celotýždňové pravidelné cvičenie, upravia stravu. Jedia hlavne ryžu, kuracie mäso a množstvá mliečnych výrobkov. K tomu si kupujú proteínové kokteily a tyčinky. „Základ je mať pravidelnú stravu, každé dve hodiny, to je na naberanie masy veľmi dôležité,“ prezrádza nám nemenovaný tréner v košickom fitnesku. Potom nasledujú mesiace a mesiace cvičenia. Kým sa však ukážu prvé vyrysované svaly, je to skutočne dlhá cesta. Preto často najprv siahajú po legálne dostupných veciach, napríklad prohormónoch. Tie síce majú mať podobné účinky ako steroidy, ale nie je to celkom ono. „Je to slabé, nemá to požadovaný účinok. Ak chalan začne ,sypať streroidy, hneď po prvej kúre vie nabrať 12 kíl. A to, samozrejme, vidieť. Chalan po troch mesiacoch vyzerá nadupane a úplne inak, než keď bral len prohormóny,“ prezrádza nám zdroj z tohto prostredia, ktorý si neželá byť menovaný. Má 32 rokov, cvičí už viac ako 12 rokov a tvrdí, že po anabolikách či steroidoch siahne takmer každý. Samozrejme, neoficiálne. A každý užívanie týchto vecí tají.

Aj bez centier: Domáce posilňovne sú takmer v každej dedine. Chalani cvičia, aby dobre vyzerali pred babami. A to už roky.
Aj bez centier: Domáce posilňovne sú takmer v každej dedine. Chalani cvičia, aby dobre vyzerali pred babami. A to už roky.
Zdroj: Rudolf Felšoci, Archív

V tejto športovej komunite im hovoria „sypači“. Dôvodom je vraj obrovské množstvo prostriedkov, ktoré dokážu do seba dostať. Či už vo forme tabletiek, alebo injekcií, ktoré si sami pichajú pred cvičením priamo do svalu.

Zakázané, no dostupné

Dostať sa k týmto nepovoleným veciam nie je až taký problém. Údajne ich často odporučí už samotný tréner, ktorý urobí akýsi zoznam vecí, čo a kedy by cvičiaci chalan mal brať. „Vždy je to otázka balíka peňazí, ktorým chalan disponuje. Zvyčajne jedna kúra - dva mesiace pumpovania a jeden mesiac vyrovnávačky - vyjde minimálne na tristo eur. Aj tu platí, že za kvalitu sa platí. Lacnejšie vecičky sú v slabšej kvalite. Kto je ochotný dať za kúru okolo tisíc eur, rozhodne dostane kvalitnejší materiál. Ale strop je niekde úplne inde. Tam sa v top špičkovej kvalite bavíme o miliónoch,“ vysvetľuje ďalej náš zdroj. Rozdiel v kvalite po­dľa neho vidieť. „Ak sypete kvalitu, máte peknú pleť, zlepší sa aj rast a vzhľad vlasov. Tie pofidérnejšie a lacnejšie sa prejavia okamžite značným akné, napríklad na chrbte, či vypadávaním vlasov,“ konštatuje ďalej. Ako tvrdí, samotné steroidy a anaboliká nie sú návykové. „Problém je v hlave. Títo ľudia sú už takí ohlúpnutí svojimi svalmi, že sa pomaly o ničom inom ani nebavia,“ vysvetľuje náš zdroj. „Ale keď to prestanú brať, samozrejme, svalová hmota spľasne. A to napriek tomu, že ostatné stravovacie návyky a cvičenie dodržujú. Chalani to zistia hneď, keď si oblečú obľúbené tričko. Aby zas dobre vyzerali, nekúpia si nové, menšie tričko, ale radšej sypú ďalej.“

Úspešný: Krajský šéf polície v Košiciach Juraj Leško potvrdil, že políciazačala preverovať aktivity podozrivých už v apríli minulého roku a vo veci začala trestné stíhanie v júli.
Úspešný: Krajský šéf polície v Košiciach Juraj Leško potvrdil, že políciazačala preverovať aktivity podozrivých už v apríli minulého roku a vo veci začala trestné stíhanie v júli.
Zdroj: Rudolf Felšoci, Archív

Dokonca vraj pri chalanoch fungujú lekári, ktorí určujú množstvá a čas užívania. „Ľudia v posilkách ich volajú chemici, pretože im presne namiešajú a nalinkujú dávky, aké majú brať. Berú do úvahy všetko - hmotnosť, výšku, vek a, samozrejme, kondíciu. No k tomu sa nik neprizná. Ani ja neprezradím meno človeka, za ktorým som pred mnohými rokmi bol a poradil mi,“ pousmeje sa aktívny návštevník posilňovne.

Kšeft: Zdroj upozorňuje na ďalšie závažné fakty. „Je málo krajín na svete, kde sú anabolické steroidy povolené,“ vysvetľuje a dodáva, že práve preto vznikol čierny trh. S ním sú však spojené viaceré riziká. „Často sa stane, že chalan si kúpi anabolické steroidy bez účinku. Díler ich napríklad vymení za lacný clenbuterol, ktorý má minimálne anabolické účinky. Alebo za úplne neúčinnú látku,“ pousmeje sa náš zdroj. Vraj na rozšírenom čiernom trhu existujú i lacné napodobeniny steroidov, no laik nemá šancu odhaliť ich nepravosť. Zistí to až po užívaní, keď si dá urobiť krvný rozbor. „Výrobca a díler sa spoliehajú na to, že nik sa sťažovať nebude.“ Ako ďalej priznáva náš zdroj, na Slovensku sa dajú legálne dostať steroidy len v lekárňach - pre vážne chorých - alebo vo veterinárnych ambulanciách. No tu si údajne nik nedovolí vzhľadom na kontrolu liekov veľmi riskovať. „Tí skúsenejší často idú do zahraničia. Poznám jedného, ktorý má zriadený P. O. box v Budapešti, kde si to dáva posielať a v pokoji vyzdvihne,“ vysvetľuje. Vraj aj v Rumunsku sa k týmto látkam dá pohodlne a bez problémov dostať.


Dokážu rýchlo zabiť

Napriek všetkým rizikám mnohí návštevníci posilňovní steroidy a anaboliká vo veľkom berú. „Svaly rastú krásne. Ale sval je aj srdce, takže sa im zväčšuje aj ono. Navyše, mnohým po týchto kúrach úplne odíde chuť na sex a majú problémy v tejto oblasti. Okrem iného sa im nástroj božstva scvrkne. Nie je nič výnimočné, že v sprchách si chlapi pokukujú po svojej pýche, či ho majú taký malý ako ostatní svalnáči,“ smeje sa zdroj. Vraj častým dôvodom, že títo ľudia prestanú so „sypaním“, je práve túžba po založení rodiny.

„Vtedy musí byť človek od týchto vecí čistý aspoň dva roky,“ prezrádza ďalej. Vedľajších účinkov je totiž naozaj veľa. Užívanie anabolík a steroidov má u chlapov vplyv na rozmnožovaciu sústavu, prostatu, poškodzuje pečeň, tvoria sa veľké prsné tkanivá, poškodzujú sa ľadviny a kardiovaskulárny systém. Majú vplyv aj na rast kostí, chrupavkovitého tkaniva a v neposlednom rade na choroby z hľadiska dedičnej dispozície. Ako prvé sú viditeľné rôzne formy plešivosti a časté akné. U žien zas hrubne hlas, zvýši sa rast ochlpenia, prejavia sa poruchy plodnosti a hypertrofia klitorisu. „Sú aj prípady, keď chalani, ktorí ,sypú, skolabujú, keď cvičia, ale to nikdy nikto neprizná,“ vysvetľuje ďalej náš zdroj.

Ľudia túžiaci po obrovských svaloch tieto riziká často potláčajú. „Jednoducho si ich nepripúšťajú. A to ešte nik verejne nehovorí o psychických poruchách, ktoré ,sypači majú. Sú často agresívni alebo depresívni, nevedia sa vyrovnať s realitou. Dokonca banálny problém, keď sa nedostanú v posilke k svojej skrinke tak rýchlo, ako chcú, považujú za neriešiteľný a vážny,“ vysvetľuje na záver. A údajne sú agresívni aj doma, často vraj používajú hrubú silu. „Jeden zmlátil doma ženu, tak s tým sekol. No veľa je takých, že si to nepripúšťajú a príčinu svojej agresivity hľadajú vo svojom okolí, nie v sebe,“ vysvetľuje ďalej.