Tip na článok
Pravidelná kontrola: Na Slovensku žijú aj pacienti s tlakom 230 na 120. Stále musia brať lieky.

Z tabletiek na tlak by Slováci vydláždili cestu z Bratislavy do Teheránu!

Slováci s vysokým tlakom zaplatili vlani za lieky 45 miliónov eur. Za to si každý z nich mohol užiť dovolenku v Grécku!

Galéria k článku (6 fotografií )
Bez liekov: Ivan Vulev používa tento katéter pri operácii.
Zahodia cigaretu: Ale až po infarkte, hovorí Slavomíra Filipová.
Pravidelná kontrola: Na Slovensku žijú aj pacienti s tlakom 230 na 120. Stále musia brať lieky.

Väčšina ľudí sa nevie zmieriť s myšlienkou, že vyliečiteľné choroby sú obyčajne tie neškodné, ako nádcha, chrípka, zápal mandlí a pokazený žalúdok. „Skutočne závažné ochorenia, ako vysoký krvný tlak, cukrovka, chronická ischemická choroba srdca, srdcové zlyhávanie i priedušková astma, sa síce dajú liečiť, ale nie vyliečiť,“ tvrdí lekár intenzivista Viliam Dobiáš.

Srdcovo-cievne choroby zabíjajú najviac Slovákov. V kardiologických ambulanciách každý rok pribudne stotisíc nových pacientov. Oproti rakovine alebo autoimunitným chorobám však majú srdce a cievy jednu obrovskú výhodu. Väčšinou vieme ovplyvniť priebeh ich ochorení a výsledok liečby vlastným životným štýlom.

Kardioseriál PLUS 7 DNÍ bude najbližšie odpovedať na otázky, či naše srdce lepšie ochráni víno, prechádzka, alebo lieky. Dozviete sa o nových operáciách aj technológiách v srdcovo- cievnej medicíne a bližšie spoznáte odborníkov v tejto oblasti.

Vysoký tlak

Keď vám zdvihne tlak šéf alebo partnerka, na to s najväčšou pravdepodobnosťou neumriete. Ak to robia cigarety, cukrovka alebo pečená klobása, je to horšie. Viac ako 150-tisíc Slovákov užilo minulý rok toľko tabletiek na tlak, že keby balenia z nich poukladali na cestu, dostali by sa po nej z Bratislavy až do Teheránu.

Niektorí tlakári zjedia denne aj šesť druhov tabletiek. Jedny rozširujú tepny, druhé vylučujú sodík, ďalšie ovplyvňujú zväčšenie preťaženej komory. Mnohí by bez nich neprežili. V ambulanciách kardiológov je rušno, čoraz viac dospelých s hypertenziou potrebuje terapiu. Ak máte aj niekoľkokrát za sebou vyšší tlak, ako je 140 na 90, je to signál, že vaše srdce nezvláda nápor stresu, fajčenia, olejov, slanín a rezňov.

To, že cholesterol zanáša cievy, znižuje ich schopnosť rozťahovať sa a zapaľuje ich, vie už každý. Zvýšený krvný tlak však tento proces neskutočne urýchľuje. Hypertonikom teda na veľké katastrofy stačí menej cholesterolu ako zdravému človeku.

„Väčšinu infarktov už vieme úspešne vyriešiť, ale z hľadiska následkov a ďalšieho života sú horšie cievne mozgové príhody,“ hovorí docentka Slavomíra Filipová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, ktorá je odborníčka na hypertenziu.

„Ja viem, že som každú chvíľu mohol zomrieť,“ priznáva prvý slovenský pacient, ktorý vyskúšal liečbu tlaku operáciou, Ľubomír Strážay. „Nie je to príjemný pocit, keď vám lekári stále hovoria, ako môžete náhle umrieť,“ opisuje. Jeho tlak sa často pohyboval nad astronomických dvesto milimetrov ortuti.

Ľubomír nesie v ruke igelitku s liekmi. „Tieto sú na ráno, toto musím jesť cez obed a tu mám lieky na večer aj nejaké staré lieky. Mám vám ukázať všetkých štyridsať balení?“ pýta sa. „Ja viem, že by som tým liekom mal pomôcť a trochu na sebe popracovať,“ zasmeje sa a chytí sa za zaguľatené brucho.

„Aj sa snažím, jem veľa zeleniny a solím morskou soľou,“ pokrčí plecami. Občas si vypije ľahké víno od výrobcu zo Zelenča a postará sa o záhradu. To je jeho zmena životného štýlu.

Smrtiace kvarteto

„Zo skúseností viem, že ten, kto hovorí, že sa snaží, nerobí so svojím životným štýlom vlastne nič a ten, kto skutočne niečo robí, nerozpráva, že sa snaží,“ hovorí Viliam Dobiáš, ktorý mal ako záchranár každý piaty výjazd práve k hypertonikovi. Typický predstaviteľ hypertonika je podľa Dobiáša muž, ktorý žije sám, rady o športovaní si nedokáže pretaviť do praxe a myslí si, že keď používa morskú soľ, môže soliť toľko, ako predtým. „Viete, aký je rozdiel medzi morskou a kamennou soľou? Jedna má sto percent sodíka a druhá len deväťdesiatsedem. Rozdiel je len v cene, morská stojí päťkrát viac,“ vysvetľuje pacientom na výjazdoch. „Schudnutie o desať kíl zníži tlak krvi o päť až dvadsať, diéta s množstvom ovocia a bez tukov o ďalších desať, nesolenie potravín pri varení tiež o desať, fyzická aktivita o päť a obmedzenie alkoholu o ďalších päť milimetrov ortuti. Stačí teda dodržať päť zásad a z tlaku 170 sa dostanete na 140,“ šíri osvetu Dobiáš. Väčšina hypertonikov totiž pestuje takzvané smrtiace kvarteto - sú obézni, fajčia, majú v krvi veľa tuku a cukrovku. „Ja mojim pacientom aj ľudsky rozumiem. Prídu ku mne s nádejou, že ich z tlaku vyliečim jednou tabletkou denne, a často si neuvedomujú, že je to choroba na celý život,“ hovorí docentka Filipová. Tak ako každý kardiológ aj ona pacientov nabalí viacerými liekmi, ktoré treba neprestajne užívať, a pripojí odporučenia o zmene životného štýlu. „Nemajú dosť silný motív, prečo by mali zmeniť svoj doterajší zlý spôsob života. Na prvý pohľad sa mnohým zdá, že chceme od nich veľa, že príliš zasahujeme do ich osobného života,“ hovorí doktorka Filipová. Pacientov podľa nej najčastejšie motivuje na zmenu prvý infarkt. Väčšinou zahodia aspoň cigaretu. Na infarkt ako rýchlu odvykaciu kúru sa však nedá spoliehať. Nie je zaručené, že ho pacient prežije.

Tabletkári

Minulý rok zjedli kardiologickí pacienti viac ako 50 miliónov balení rôznych liekov. Aj lekári priznávajú, že nie sú všemocné. „Pre pacientov s vysokým tlakom máme množstvo dobrých liekov, ale ani jeden nefunguje ako zázračný prútik,“ hovorí kardiologička Filipová.

Veľká štúdia v Kanade ukázala, že pacienti potrebujú užívať nejaké lieky, aj keď zásadne zmenia svoj životný štýl. Je ich síce menej, ale tabletky už musia užívať stále. Skupine pacientov už nepomôžu ani lieky. Ich obličky splašene vysielajú do mozgu signály na zvyšovanie tlaku.

Lekári prišli na to, ako prerušiť takúto komunikáciu. Obličke zničia niektoré komunikačné kanály s mozgom. Metóda sa vo svete robí len päť rokov a už ju vyskúšalo približne tridsať Slovákov. Ľubomír Strážay je prvý z nich.

Bez liekov

Adeptmi na jednu z najnovších metód liečby tlaku sú pacienti, ktorým už tlak neklesá ani po kvantách užitých liekov. „Žijú s tlakom 220 na 110, čo znamená, že keď sa rozčúlia, môžu zakrvácať do mozgu a umrieť. Každý deň sa budia so strachom, že môže byť ich posledný,“ opisuje skupinu intervenčný rádiológ Ivan Vulev z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.

On a jeho kolegovia z ústavu robia výkon už dva roky. Zákrok sa oficiálne volá renálna denervácia. „Na tlaku sa najviac podieľajú obličky s nadobličkami, srdce a mozog. Obličky majú v sebe nervy, ktoré nevieme ovplyvniť našou vôľou. Do mozgu vysielajú signály a tie sa prejavia ako zvýšenie tlaku. Cieľom zákroku je dostať sa pomocou katétra do obličky a dráhy týchto nervov zničiť,“ vysvetľuje intervenčný rádiológ.

Lekári na to nepotrebujú veľkú operáciu, zákrok je na prvý pohľad podobný balónkovaniu po infarkte. „Keď máte tlak nad dvesto a lekári vám stále rozprávajú, čo všetko sa vám môže stať, tak nad rizikom nerozmýšľate. Povedal som si buď, alebo - a išiel som do toho,“ rozpráva Ľubomír o svojom rozhodnutí podstúpiť zákrok.

„Všetko si pamätám a poviem vám, keď vám pália tie nervy v obličke, cítiť to, ale nie je to nič, čo by sa nedalo vydržať,“ spomína si na zákrok spred dvoch rokov Ľubomír.

Ideálny tlak po roku

Prvé mesiace po zákroku sa v pacientovom živote nič zásadne nemení. Na cieľové hodnoty sa dostáva postupne a trvá to rok. Potom už tlak samovoľne neklesá, takže sa nemôže stať, že sa bude znižovať donekonečna. Ľubomír je rád, že to vyskúšal, ale denervácia mu nijako zásadne nezmenila život. Počet liekov zostal ten istý a tlak klesol menej, ako všetci očakávali.

Tretine pacientov zákrok vôbec nepomôže, ďalšej tretine iba čiastočne a posledná časť pacientov má z neho obrovský profit. „Naším cieľom je znížiť tlak aspoň o tridsať torov, čo pacienta dostane zo zóny ohrozenia života do bezpečnej,“ vysvetľuje doktor. Ako najdôležitejšie sa ukazuje vybrať správneho pacienta na túto liečbu.

Novinky o vysokom krvnom tlaku

● Vysoký krvný tlak v strednom veku ovplyvňuje myslenie a pamäť v starobe. Tí, ktorí mali v minulosti vysoký tlak, majú v starobe zmenšený mozog a ich schopnosť pamätať si veci je znížená o desať percent. ● Ak máte vysoký tlak a tiež fibriláciu srdcových predsiení, máte o polovicu väčšie riziko infarktu. ● Podľa najnovšej štúdie umelé dopĺňanie vitamínu D neznižuje tlak u starších pacientov. ● Obezita v detstve až štvornásobne zvyšuje riziko vysokého tlaku v strednom veku. ● Ak vám odmerajú tlak na obidvoch ramenách a rozdiel medzi hodnotou z jedného a druhého ramena bude väčší ako 10 mmHg, máte väčšie riziko kardiovaskulárnych príhod. Američania už začínajú merať tlak na oboch ramenách.

(Po víkende prišiel do roboty a dostal infarkt. Prečo nám srdcové infarkty hrozia práve na dovolenke alebo po nej, ako im predchádzať a či to lekári s balónikovaním pri infarktoch nepreháňajú. Dozviete sa v najbližšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.)

VIDEO Plus 7 Dní