Vyzerá to tak, že bývalý zástupca starostu bratislavskej Petržalky Martin Miškov sa snaží vyhnúť plateniu svojich dlžôb za každú cenu. A ochotne mu v tom sekunduje jeho brat, exminister hospodárstva Juraj Miškov. Ten od mladšieho brata kúpil apartmán v čase, keď na neho začínali zaostrovať exekútori.

Martin Miškov sa na internete prezentuje ako úspešný podnikateľ v gastronómii a v obchodnom registri figuruje v desiatich spoločnostiach. Podľa centrálneho registra exekúcií však platobnú morálku príliš nepestuje. Je na neho uvalených sedem exekúcií - dlhuje súk­romným firmám, fyzickej osobe, banke, poisťovni, hlavnému mestu i mestskej polícii. Dovedna vyše 81-tisíc eur.

Bratská výpomoc

Podľa našich zistení si napríklad začiatkom roka 2017 požičal desaťtisíc eur od známeho s tým, že o mesiac ich vráti. „Áno, môžem vám potvrdiť, že s dotyčnou osobou nemám dobré skúsenosti. Požičal som mu peniaze s tvrdením, že mi ich v krátkom čase vráti. Dospelo to až k exekúcii a napriek tomu som sa k svojim peniazom nedostal. O to viac mi bol podozrivý predaj bytu jeho bratovi, ktorý ho po pár mesiacoch predal ďalej,“ priznáva Tomáš, ktorého priezvisko má naša redakcia k dispozícii.

Prvé exekúcie na Miškova boli rozbehnuté už v roku 2018. V apríli toho istého roku bývalý komunálny politik predal svoj apartmán v známom petržalskom komplexe Vienna Gate.

Svojmu bratovi Jurajovi Miškovovi. Zo speňaženej nehnuteľnosti však dlžoby nevyplatil. Vzniká teda otázka, či nebolo cieľom vyhnúť sa uspokojeniu nárokov budúcich veriteľov.

Polícia problém nevidí

Keď sme sa Martina Miškova začali pýtať na jeho dlžoby, položil telefón. Bývalý šéf rezortu hospodárstva nebol omnoho zhovorčivejší. Na naše otázky poslané e-mailom neodpovedal. Zaujímalo nás, či svojmu bratovi kúpou jeho nehnuteľnosti nevyšiel v ústrety, aby mu zachránil majetok. Rovnako dôležitá je informácia, za koľko apartmán kúpil, teda, či ho nenadobudol pod cenu, a či skutočne previedol bratovi kúpnu cenu na účet.

Jeden z veriteľov podal na Martina Miškova ešte v roku 2017 trestné oznámenie. Vyšetrovateľka ho vtedy odmietla. Vraj sa nepreukázalo, že by išlo o podvod, a nebol preukázaný úmysel „uviesť poškodeného do omylu“. Miškov na polícii tvrdil, že dlh chce vrátiť, a to ihneď, ako predá autoumyváreň v Petržalke patriacu jeho firme.

Spomínanú autoumyváreň však údajne predal už minulý rok v júni a dlžoby napriek tomu nevyrovnal. Mal teda pri pôžičke skutočný úmysel peniaze vrátiť?

Mudrovať neprestal

Martin Miškov sedel na vicestarostovskej stoličke v Petržalke od roku 2010 do roku 2014. Starostom bol vtedy Vladimír Bajan a poslanecký klub strany SaS, ktorá v tom čase nominovala staršieho z bratov na ministerský post, sa od neho verejne dištancoval.

FOTO bratov Miškovcov v GALÉRII

Juraj Miškov sa po odchode z SaS snažil preraziť vo vysokej politike so stranou SKOK. V parlamentných voľbách v roku 2016 v jej radoch kandidoval z osemnásteho miesta aj jeho súrodenec. Brány národnej rady ostali pred Miškovcami zavreté, no bývalý minister sa na sociálnych sieťach naďalej vyjadruje k spoločenskému a politickému dianiu.