Tip na článok
Robert Kaliňák: Majiteľ momentálne najhorúcejšieho kresla vo vláde. Na otázky médií už odmieta odpovedať.

Tají Kaliňák vilu? Mramorový megadom je údajne postavený v rozpore s predpismi!

Podľa obyvateľov štvrte pod bratislavským Slavínom bude majiteľom obskúrnej luxusnej nehnuteľnosti Robert Kaliňák.

O rozsahu majetku ministra vnútra Roberta Kaliňáka začína mať verejnosť posledné týždne asi len približnú predstavu. Jeho prepojenie na podnikateľa Ladislava Bašternáka, podozrivého z daňových podvodov, je alarmujúce. Bašternák však nie je jediný s familiárnou smeráckou visačkou „Náš človek“.

Kaliňákovým človekom je rozhodne aj právnik Marek Turčan. Ak by ste vo vilovej štvrti neďaleko bratislavskej kalvárie hľadali prepychovú vilu, asi ťažko by ste našli luxusnejšiu a nákladnejšiu, ako je tá na konci Ostravskej ulice. Vo výstavbe je už niekoľko rokov a za ten čas sa okolo nej šíri množstvo rečí. Jedna z nich sa týka jej budúceho majiteľa. Oficiálne je neznámy. Väčšina obyvateľov ulice však hovorí iba o jednom mene: Kaliňák!

Čítajte viac:

Bašternákov tieň stále visí nad ministrom vnútra Kaliňákom: Otrasie sa?

Mimo regúl

„Celá štvrť vie, že to stavia Kaliňák, len nikto na to nemá dôkazy. Od začiatku majú pri stavaní také vymoženosti, že to musí byť on. My sme kedysi mohli zastavať tridsať percent plochy pozemku, a keď sa pozriete tam, uvidíte, že má zastavaných asi osemdesiat percent,“ rozhorčene poukazuje jedna zo susediek.

Na stavebnú aroganciu a hluchonemý prístup kompetentných úradov poukazuje aj ďalší obyvateľ. „Tá stavba aj s pozemkom je uskočená do ulice o meter. Ukrojili z cesty. Písali sme sťažnosť na mestskú časť, na magistrát, všade - a žiadna odpoveď. Keby to developoval ktokoľvek iný, minimálne nejaká odpoveď alebo konanie by išlo,“ čuduje sa. V rozhorčení pokračuje ďalší domáci z hornej časti ulice.

„Tá vila je postavená v rozpore s predpismi. Môžete mať zastavaných tridsať percent plochy, tak sa tam choďte pozrieť, vidíte to na prvý pohľad, nemusíte ani nič merať. Štyridsať rokov sme mali pekný výhľad na mesto a už nemáme. Keby stavali podľa regúl, tak by sme ho stále mali. Od začiatku sa šušká, že to je Kaliňákovo.“

Čítajte viac:

Pomôže premiérovi Kočner? Fico sa nechce vysťahovať z bytu, ktorý vlastní Bašternák

Mramor od hlavy po päty

Prepychová vila, ktorá susedí s pozemkom zosnulého socialistického prezidenta Gustáva Husáka, nestála maličkosť. Už len samotný pozemok mohol vyjsť približne na 700-tisíc eur. A samotná výstavba na milióny. „Technológie tam nosia také, že sa vám ani nesníva. Od chladených stropov, vzduchotechniky, rozvodov, je to absolútna high-tech budova. Najluxusnejšie administratívy a hotely také nemajú. A tie tony mramoru? Ešte robotníci sa rehotali, že aj stropy sú vykladané mramorom. Ka m e n á r i hovorili, že sú šťastní, že majú robotu, ale že takú zákazku v živote nemali. Garáž je urobená na štyri tanky a desať áut,“ smeje sa jeden z najbližších susedov.

Ak by boli šuškandy o majiteľovi vily pravdivé, nemala by dvojka Smeru chodiť aspoň na občasnú obhliadku nehnuteľnosti? „Na začiatku ho videli viacerí, ale teraz sa tu vôbec neukazuje. Pred štvrť rokom tu videli Počiatka. Schovával sa s tým golierikom pri garážach,“ opisuje staršia pani a jej syn ju dopĺňa: „Sused tu raz Kaliňáka odchytil v noci, ako sa na to pozeral. Hovoril mu - Čo sa bojíte, priznajte farbu, že to je vaše. A on sadol do auta a trielil preč.“

Samý luxus: Vnútri obrovskej vily bol vraj všade použitý mramor a iné drahé materiály. Foto: Emil Vaško

Kto vykukne z klobúka?

Oficiálnym vlastníkom pozoruhodnej nehnuteľnosti je akciovka A-T Development, ktorej štatutárom je práve Marek Turčan. Podľa posledného záznamu v zbierke listín z Valného zhromaždenia spoločnosti v roku 2012 patrí deväťdesiatdeväť percent akcií českej akciovke Avvenire CZ. U našich západných susedov sa však vlastnícka niť, ktorá má pravdepodobne zabezpečiť anonymitu a dôkladnú nevypátrateľnosť skutočného majiteľa, nekončí.

Pokračuje do európskeho daňového raja - Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Deväťdesiatpäť percent akcií Avvenire CZ ovláda tamojšia SADG EUROPE PROPERTIES so sídlom v Londýne a zvyšných päť percent Turčanov kolega z advokátskej kancelárie Jaroslav Šusta. Celý majetok ostrovnej offshore firmy SADG EUROPE PROPERTIES pozostáva zo sto akcií na doručiteľa. Kto s nimi príde, tomu patria. Firmu oficiálne reprezentuje len nastrčená riaditeľka v Anglicku.

Kto teda stojí za kontroverznou vilou v hodnote niekoľkých miliónov eur, sme sa opýtali priamo Marka Turčana: „Nemôžem vám to povedať, som advokát,“ znela jeho odpoveď.

Marek Turčan je považovaný za šedú eminenciu Smeru. Foto: Emil Vaško

Ako dvojčatá

V každom prípade je pozoruhodné, že A-T Development a mediálne pretriasanú spoločnosť B. A. Haus, z ktorej prišlo Kaliňákovi na účet 260-tisíc eur, navonok reprezentujú tie isté osoby. Predsedom predstavenstva je Marek Turčan a v dozornej rade oboch firiem sedí Jaroslav Šusta a Martina Vašicová. Donedávna utajenými spoluvlastníkmi B. A. Hausu sú Ján Počiatek a Robert Kaliňák. Turčana a Kaliňáka spája veľa. Obom pod menom svieti rovnaké trvalé bydlisko v bratislavskej Petržalke na Haanovej ulici 17. Istý čas pracovali spolu v jednej advokátskej kancelárii.

Ich imaginárna pupočná šnúra je zrejme poriadne silná. Aj dnes, keď sa odsťahovali z najväčšieho sídliska na Slovensku, majú spoločnú strechu nad hlavou. Tentoraz v novostavbe neďaleko Horského parku, kde má B. A. Haus dva byty. Turčan jazdí na čiernom BMW X5. Mimochodom, na rovnakom sa dáva rozvážať štátnou ochrankou Robert Kaliňák.

VIDEO Plus 7 Dní