A je tu ďalší politik s pochybnosťami o titule. Poslanec Mostu-Híd a starosta Veľkých Raškoviec Elemér Jakab nielenže tají svoju diplomovku, ale podržala ho v tom aj univerzita v ukrajinskom Užhorode. Keď si reportéri maďarsko-jazyčného magazínu MA7 pýtali Jakabovu diplomovku k nahliadnutiu, dozvedeli sa, že jej zverejnením by univerzita porušila Jakabove ľudské práva. Samotný poslanec sa k podozreniam odmieta vyjadriť. Tvrdí len, že „je to inak“.

Elemér Jakab – starosta obce Veľké Raškovce.
Zdroj: Vlado Benko jr.

Ukrajinsky a anglicky

Elemér Jakab získal podľa zistení MA7 magisterský titul na Fakulte histórie a medzinárodných vzťahov. Študovať mal vraj v angličtine a ukrajinčine, keďže v jeho materinskom maďarskom jazyku sa začala výučba až rok po ukončení jeho štúdia. Podľa magazínu komunikoval pritom Jakab v tom čase napríklad so zahraničnými médiami cez tlmočníka. Ten mu prekladal z maďarčiny do angličtiny rozhovor pre Le Monde diplomatique o schengenskej hranici. Bolo to v roku, kedy mal Jakab končiť svoje štúdium.

Užhorod: Poslanec Jakab si vybral na štúdium toto ukrajinské mesto.
Zdroj: Jana Čavojská

Porušené ľudské práva?

Problémom sa stalo aj nahliadnutie do diplomovej práce poslanca Jakaba. Reportéri magazínu píšu, že oslovili rektorát, kanceláriu zástupcu rektora, univerzitnú knižnicu aj tlačové oddelenie univerzity, no nahliadnuť do diplomovky nemohli. Hoci na Slovensku sú záverečné práce verejné a dokonca nájditeľné na internete, na Ukrajine je to asi inak. Reportéri sa dozvedeli, že nahliadnutím do diplomovky by vraj došlo k porušeniu Jakabových ľudských práv. Ukázať ju odmietol aj Jakab, ktorý im nechcel prezradiť ani to, v akom jazyku študoval. Denník Újszó potom poukázal na to, že univerzita, na ktorej Elemér Jakab študoval, v minulosti lietala v korupčných podozreniach. Polícia v roku 2011 a 2012 zatkla dvoch dekanov rôznych fakúlt a v roku 2013 sa začal proces s docentom katedry ekonómie, ktorý mal žiadať úplatky za zápočty. V tom istom roku zadržali prorektora univerzity pri prevzatí úplatku 43-tisíc hrivien. 

Všetko je vraj inak

Jakaba sme oslovili aj my. Telefonicky, keďže momentálne je na dovolenke. Chceli sme sa opýtať na jeho diplomovku, údajné ohrozenie jeho práv a tiež na to, v akých jazykoch študoval a ako ich ovláda. „Ďakujem, ale nebudem sa vyjadrovať,“ povedal nám.

Elemér Jakab: V parlamente je už štvrté volebné obdobie.
Zdroj: VLADO BENKO JR.

Jediné, čo dodal, keď sme ho prehovárali, aby sa predsa vyjadril, bolo: „Je to inak“. Čo je inak, však už nekonkretizoval, rozlúčil sa a zložil. Jakab je poslancom parlamentu už štvrté volebné obdobie. Začínal v Strane maďarskej koalície a potom sa presunul do Mostu-Híd. Zároveň pôsobí ako starosta obce Veľké Raškovce v okrese Michalovce. V roku 2015 ho Denník N označil za tretieho najmlčanlivejšieho poslanca. Od zvolenia v roku 2012 do júna 2015 prehovoril sedemkrát. V tomto volebnom období to bolo zatiaľ lepšie, v pléne prehovoril zatiaľ dvadsaťkrát. Tento rok predložil s kolegami jednu novelu a jeden návrh nového zákona.