Šéfovia tajných služieb všeobecne na verejnosti toho veľa nenahovoria. Výnimkou je súčasný riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS), inak východniar od Vranova nad Topľou, Vladimír Pčolinský. V reakcii na policajné akcie Búrka a Víchrica otvorene priznal, že „v tejto chvíli máme v merku nejakých dvadsať sudcov a je dosť možné, že ich bude ešte oveľa viac“. Neskôr bol o čosi konkrétnejší. „Na východnom Slovensku existuje jedna takáto skupina - otec bol funkcionár súdu, sudca bol syn i dcéra. V justícii pôsobil aj zať, ďalší príbuzný bol prokurátor a iný advokát,“ rozrečnil sa Pčolinský a nezabudol pripomenúť, že nemenovaná rodina brala za vybavovanie rozhodnutí na súdoch peniaze. „Treba pozrieť majetkové pomery daných osôb a zistíte, čo majú napísané na príbuzných a čo na biele kone.“ 

Volkaiovci?

Spomínaný opis údajných členov skupinky vybavovačov na súdoch z východu krajiny nápadne pripomína rodinný klan dnes už bývalého dlhoročného šéfa Krajského súdu v Košiciach Imricha Volkaia.

Volkaiovci sa na Slovensku stali symbolom rodinkárstva v justícii. Roky na nich vo svojich blogoch upozorňuje mimovládna organizácia Transparency International. Napriek tomu, že priemerne každý štvrtý sudca má na súde zamestnanú svoju rodinu, Volkaiovci sú v tom absolútna špička.

„Miroslav Baňacký z Okresného súdu Košice-okolie pochádza zo sudcovskej rodiny Volkaiovcov, najpočetnejšej na Slovensku. Predsedom Krajského súdu Košice je Imrich Volkai, jeho manželka Janka je administratívna pracovníčka na tom istom súde. Ich dcéra Lucia Baňacká je sudkyňou Okresného súdu Košice II, jej manžel, spomínaný Miroslav Baňacký, v Košiciach-okolí. Sudkyňou je aj ich švagriná Dominika Volkaiová, ktorá pôsobí na tom istom súde ako Lucia. Pôsobia síce na troch súdoch, no v skutočnosti všetci pracujú v jednej budove. Od sudcovského povolania sa vzdialil Dominikin manžel a Luciin brat Peter Volkai. Syn Imricha Volkaia sa však od súdu vzdialil len 650 metrov, pretože je prokurátorom Okresnej prokuratúry Košice-okolie,“ napísala Transparency International v roku 2018.

Urážajúce a diskreditačné

Výroky riaditeľa SIS sme konfrontovali so samotnými Volkaiovcami. Dnes už krajský prokurátor Peter Volkai, syn niekdajšieho vplyvného sudcu Imricha Volkaia z Trebišova a manžel sudkyne Dominiky Volkaiovej, sa od Pčolinského tvrdení dištancuje: „Kategoricky odmietam akékoľvek spájanie mojej osoby a osoby mojej manželky s opísanou skupinou.“

Podobne reaguje prokurátorova sestra, dnes už sudkyňa krajského súdu Lucia Baňacká. „Spájanie mojej osoby s akýmikoľvek vybavovačskými praktikami kategoricky odmietam a považujem za hrubo urážajúce a diskreditačné,“ vraví Baňacká a zároveň hrozí žalobami. „V prípade, že budete naďalej spájať mňa alebo môjho manžela s vykonštruovanými, nepravdivými a neoverenými informáciami, zvážime podniknutie príslušných právnych krokov,“ dodáva košická sudkyňa z rodiny Volkaiovcov. Rodená Trebišovčanka si menovací dekrét za sudkyňu prevzala v roku 2013 z rúk vtedajšieho prezidenta Ivana Gašparoviča. Zhodou okolností stála v rade spoločne s bratislavskými sudkyňami z akcie Búrka - Katarínou Bartalskou, Denisou Cvikovou či Zuzanou Maruniakovou, dnes už políciou zadržanými či obvinenými.

Len tak na okraj, sudkyňa Katarína Bartalská má dve deti s bývalým šéfom SIS Jánom Valkom.

Na praxi u funkcionára SIS

Baňacká po skončení štúdia práva na vysokej škole nastúpila ako koncipientka na prax ku košickému advokátovi Štefanovi Strakovi. „Bola to veľmi šikovná koncipientka a je to výnimočná právnička,“ spomína Straka na dcéru všemocného sudcu Imricha Volkaia.

Štefan Straka nie je len tak hocijaký právnik. Košičan v minulosti dvakrát pôsobil vo vysokých funkciách v SIS. V oboch prípadoch to bolo pod vedením Vladimíra Mitra, pochádzajúceho od Vranova nad Topľou.

Najprv sa Straka stal v roku 1993 prvým šéfom kontrarozviedky novovznikajúcej SIS. Vo funkcii skončil spoločne s Mitrom a so šéfom rozviedky Igorom Cibulom o dva roky neskôr pre politický tlak zo strany Vladimíra Mečiara, ktorý od tajnej služby požadoval sledovanie nepohodlných novinárov.

Advokát z Košíc sa do tajnej služby vrátil v roku 1998, keď jej opäť šéfoval generál Vladimír Mitro. Prvá vláda Mikuláša Dzurindu Štefana Straku dosadila na stoličku námestníka SIS pre vnútorné spravodajstvo.

Sídlo rodiny Volkaiovcov GALÉRII

Šplhajú sa vyššie

Košický krajský súd, ktorému 23 rokov, až do marca tohto roka šéfoval Imrich Volkai a doposiaľ na ňom pôsobí Volkaiova dcéra Lucia, jej manžel Miroslav Baňacký i expredsedova manželka Janka, sa k Pčolinského slovnému výpadu stavia alibisticky.

„Krajský súd v Košiciach nevidí dôvod komentovať uvedenú pasáž rozhovoru ani zaujímať akékoľvek stanovisko k vyjadreniam, ktoré sú založené na konšpiráciách a nie na faktoch,“ vyjadrila sa hovorkyňa súdu Anna Pančurová.