Na revanš zasa nie je zriedkavé, že ľudia z pozadia donorov získavajú zaujímavé politické „trafiky“ v podobe lukratívnych miest vo vedení štátnych podnikov či štátnych úradov. Odtiaľ potom rozhodujú o hospodárení so štátnymi peniazmi a o prideľovaní štátnych zákaziek.

Čítajte viac:

Kritika z vlastných radov, klesajúce preferencie, vyhýbanie sa médiám: Skončí Smer ako HZDS?

Palacka a ostatní

Priam pokladníckou legendou sa stal verný priateľ Mikuláša Dzurindu Gabriel Palacka. S pokladníkom strany SDKÚ v jej zlatých časoch a neskôr aj ministrom dopravy sa spájajú aj kauzy ako Slovenské aerolínie, škandalózny tender na tretieho operátora GSM, privatizácia Slovenských telekomunikácií či kauza nákupu ľahkých motorových súprav zľudovelo pomenovanie Gaba, ktorý berie veci alternatívne.

Pokladníkmi s prepojením na firmy boli aj Peter Gabura, ktorý mal údajne na výplatnej listine svojej firmy krajských a okresných tajomníkov KDH, či neskôr Igor Kucej z SDKÚ, ktorý prepojil stranícke financie so schránkovými firmami v Londýne.

Pavol Gabura: Na svojej výplatnej páske mal údajne aj krajských a okresných tajomníkov KDH. Foto: Archív

Matovičov rodinný biznis

Šéf OĽaNO Igor Matovič síce žiadal zrušenie financovania politických strán a hnutí zo štátneho rozpočtu, sám však hospodáril so štátnymi príspevkami tak, že z nich financoval stranícku propagáciu prostredníctvom ich rodinnej firmy regionPress. Pôžičky manželovmu hnutiu dávala aj Matovičova manželka Pavlína.

Tie sa potom uhrádzali zo zdrojov politickej strany - čiže aj z financií zo štátneho rozpočtu. Igor Matovič tak vyrobil fungujúci stranícky biznis model. Ešte kurióznejšie bola financovaná strana Nova Daniela Lipšica. Pri jej zakladaní prostredníctvom združenia Sen pre Slovensko boli peniaze igelitkových darcov. Spolu 80-tisíc eur vložil tréner Tomáš Medveď, futbalista Andrej Kalina a málo známa herečka Katarína Ivanková. Prispel aj manažér Oliver Galata. Peniaze vložili priamo na účet v banke.

Čítajte viac:

Vykopli ich! Kotlebovským hliadkam vo vlakoch je koniec

Neskôr strane Nova venoval 50-tisíc eur aj športovec v pretláčaní rukou Ján Germánus z Revúcej. Táto suma pritom dvojnásobne prevyšuje hodnotu bytu, v ktorom Germánus býva. Formálne funkcie?: Strany, aktuálne pôsobiace v parlamente, väčšinou funkcie pokladníkov nemajú. Kancelárom Siete je Marek Čepko, ktorý vraj stál za vybavením sporného úveru z českej Fio Banky. Financie v Moste-Híd má na starosti jej niekdajší hovorca a zároveň exhovorca KDH Matej Kováč.

U Kotlebu ich zase spravuje niekdajší člen zrušenej Slovenskej pospolitosti Rastislav Schlosár, ktorý stál za kurióznym vznikom strany. Keď sa Marianovi Kotlebovi nepodarilo zaregistrovať stranu Naše Slovensko, Schlosár sa stal štatutárom bývalej Strany priateľov vína a tá sa transformovala na Ľudovú stranu Naše Slovensko. Pokladníka nemá v štruktúre ani strana Smer. Tam svojho času zháňal peniaze vlastnou hlavou samotný predseda Robert Fico.

O tom, kto skutočne vládne slovenskej politike sa viac dočítate v článku Sivé eminencie v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ!