Tip na článok
Trenčianska univerzita odoláva nepríjemným otázkam nielen od médií, ale aj od štátu.

Tajnostkárska Trenčianska univerzita: Zatĺka informácie i pred štátom

Až po roku a na tretíkrát dokázala Trenčianska univerzita dať štátu informácie, ako obstaráva právne služby za desiatky tisíc eur.

Galéria k článku (3 fotografie )
Daniel Bánoci: Bývalý dekan chce od univerzity stotisíc eur za to, že médiá písali o expresných tituloch jeho detí.
Už musí odpovedať: Kontrolórov z ministerstva a ÚVO už rektor Jozef Habánik nemôže odbiť, tak ako novinárske otázky.
Po roku do finále: Úrad pre verejné obstarávanie už dokončuje kontrolu obstarania právnych služieb na univerzite.

Získať relevantné informácie z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka je problém nielen pre médiá, ale aj pre štát.

Konkrétne pre Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý celý rok ťahal z vedenia univerzity údaje o tom, ako obstarala právne služby v rokoch 2010 až 2014 takmer za 50-tisíc eur. Prípad sa pohol, keď sme sa o tému začali zaujímať, a v týchto dňoch by kontrolóri ÚVO mali dokončovať svoju prácu.

Nekonečné spory

„Všetko je v súlade s platnou legislatívou,“ odbíjal nás rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik, keď sme sa zaujímali, ako sa k svojmu exkluzívnemu postaveniu na škole dostala právna kancelária JUDr. Martin Bartko - JUDr. Silvia Bartková.

Podľa zverejnených údajov má s univerzitou štrnásť rôznych zmlúv na právne zastupovanie. Rektor priznal, že momentálne majú jedenásť súdnych sporov a za posledné štyri roky zaplatili za advokátov 48-tisíc eur. Väčšina prípadov súvisí s prepustenými zamestnancami, pričom viacerí z nich už dosiahli na súde uznanie neplatnosti výpovede.

Vo vestníkoch verejného obstarávania sme však nenašli žiadnu informáciu, že by univerzita obstarávala právne služby, a rektor nám na osobnom stretnutí, ktoré sme nesmeli nahrávať, iba povedal, že univerzita robila vlastný prieskum trhu.

Ťažká práca

Problémy dozvedieť sa v tejto veci viac mal aj Úrad pre verejné obstarávanie. Už pred rokom, 11. februára 2014, požiadal univerzitu o informácie, či na právne služby vyhlásila verejné obstarávanie, aká bola predpokladaná hodnota zákazky a s kým napokon uzavreli zmluvy.

O dva týždne dostali úradníci ÚVO z Trenčína prvý list, z ktorého sa však nič podstatné nedozvedeli, a tak opätovne žiadali o tie isté údaje. O pár týždňov prišiel z univerzity druhý pokus o odpoveď, ktorý bol stále nedostatočný.

Hovorca ÚVO Ján Mažgút potvrdil, že sa síce konečne dozvedeli, že univerzita uzatvorila viacero zmlúv na právne služby, ale informácie neboli podložené žiadnym relevantným dokladom, ako vlastne v Trenčíne určili predpokladanú hodnotu zákaziek a aká bola napokon ich výška. To je pritom kľúčové pri rozhodovaní, ako sa vlastne zákazky obstarávali.

A tak nasledoval tretí pokus štátnych úradníkov vydolovať z verejnej vysokej školy potrebné údaje. Konkrétne, koľko sa vlastne uzavrelo takýchto zmlúv a koľko peňazí sa za každú vyplatilo.

V tej chvíli si Trenčianska univerzita vyžiadala predĺženie lehoty na odpoveď a viac sa neozvala celých osem mesiacov až do decembra minulého roku, keď ju ÚVO začal urgovať a už po štvrtýkrát od nej žiadať potrebné doklady. A tak sa stalo, že 15. januára, bezmála po ročnom naťahovaní, Trenčianska univerzita konečne poskytla úradu potrebné informácie.

To už sme sa však o prípad zaujímali aj my a v tom istom čase sme kládli rektorovi Habánikovi rovnaké otázky. Hovorca ÚVO Ján Mažgút potvrdil, že až na základe kompletných podkladov začali v Trenčíne kontrolu a jej výsledok zatiaľ nie je známy.

Čítajte viac:

Na Trenčianskej univerzite sa dejú veci! Zlaté padáky a šikana

Staré problémy

Trenčianska univerzita dodnes rieši právne spory z čias predchádzajúcich vedení. Jeden z nich má hodnotu až stotisíc eur. Takúto sumu žiada od univerzity na súde bývalý dekan Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov Daniel Bánoci, ktorého deti získali na Trenčianskej univerzite expresne rýchle tituly.

Pôvodne dokonca žiadal desať miliónov eur, ale rektor Habánik nám potvrdil, že žalovaná suma je napokon nižšia. „Ing. Bánoci žiada náhradu nemajektovej ujmy vo výške stotisíc eur za článok, ktorý uverejnil istý denník v roku 2009 alebo 2010. Text nevznikol na náš podnet, nikdy sme sa k nemu nevyjadrovali, a preto mu odporúčam, aby žiadal náhradu od tohto média,“ reagoval rektor Habánik.

Bývalý dekan Bánoci sa k téme odmietol vyjadriť. Ministerská kontrola z roku 2009 odhalila, že jeho dcéra získala titul už po roku štúdia. Za ten čas jej pripísali 74 skúšok a stihla dokonca absolvovať študijný pobyt v Taliansku.

Podobne expresne rýchlych absolventov bolo v Trenčíne viac. Ministerstvo školstva v roku 2009 skonštatovalo, že škola „vážne pochybila, keď priznávala tituly za neprimerane krátke štúdium“.

Podľa Daniela Bánociho bol expresný titul jeho dcéry v poriadku, pretože jej vraj uznali predchádzajúce kredity zo štúdia na košickej Technickej univerzite. Vraj kompetentní na Trenčianskej univerzite ho spolu s dcérou ubezpečovali, že takýto postup je úplne v poriadku.

V rozhovore pre denník Pravda to vysvetľoval slovami, že celú vec na neho pripravili ľudia, ktorí sa ho predtým neúspešne snažili podplatiť. Trenčianska univerzita neprestáva na seba priťahovať pozornosť ministerských kontrolórov. V týchto dňoch preverujú podozrenia, že škola v roku 2013 vyplatila bývalej kvestorke zlatý padák v podobe šestnástich platov ako odstupné.

VIDEO Plus 7 Dní