Údajný veterán z vojny Čečensku či bývalý inštruktor Specnaz, čo je zvláštna jednotka niekdajších sovietskych, ale aj súčasných ruských ozbrojených síl.

Také informácie o predchádzajúcich pracovných skúsenostiach sa šíria o inštruktorovi, ktorý počas výcviku postrelil mladú študentku Akadémie Policajného zboru tak nešťastne, že skončila hospitalizovaná v nemocnici s ťažkými zraneniami pľúc a chrbtice. Je pritom viac než isté, že bude mať trvalé následky v podobe ochrnutia. 

Nateraz existuje iba málo informácií o tom, ako sa vôbec tento inštruktor na policajnú akadémiu dostal.

Nešťastná náhoda?

Laickú aj odbornú verejnosť udalosť mimoriadne zasiahla. Vo vzduchu lieta množstvo otázok a odpovede na ne kompetentní zatiaľ neponúkajú. Tou základnou je, ako sa čosi také vôbec mohlo stať?

Rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská síce hovorí o nešťastnej náhode, ľudia z fachu však krútia hlavami a tvrdia, že takéto náhody sa profesionálnom jednoducho nestávajú. Nie pri výcviku, pri ktorom sa policajní kadeti učia presne to, ako čo najopatrnejšie zaobchádzať so zbraňou pri patričnej efektivite.

Civilný zamestnanec

V tejto súvislosti tiež prekvapila informácie, že inštruktor, ktorý mal „nešťastnou náhodou“ 20-ročnú študentku postreliť je civilný zamestnanec akadémie. Ide o 51-ročného Vladimira Šeparneva, ktorý pochádza z Moskvy.

Práve o ňom sa začali šíriť zaručené informácie súvisiace s jeho zaujímavou minulosťou v ruských ozbrojených zložkách. Koľko je ich založených na realite,. zatiaľ nevedno. Zodpovední totiž doteraz nevysvetlili ani to, ako sa dostal do pozície inštruktora na policajnej akadémii a aké mal predpoklady túto činnosť vykonávať. 

Záhadná minulosť

O minulosti Vladimira Šeparneva sa vie len toľko, že v roku 2002 ukončil štúdium na Kolomenskom  štátnom pedagogickom inštitúte v Rusku v odbore telesná výchova. Kedy presne sa začal písať jeho životopis na Slovensku však nie je známe. Vyhľadať sa dá iba informácia, že v 2010 už pôsobil vo vysokoškolskom športovom klube PANEUROPA v Bratislave. O tri roky neskôr nastúpil ako externý pedagóg na policajnú akadémiu, kde je od roku 2018 zamestnaný ako asistent na Katedra telesnej výchovy a športu. 

Medzi tým vyštudoval na bratislavskej Paneurópskej vysokej škole psychológiu. Bolo to v čase, kedy jej vlastnícke štruktúry siahali do Ruska. Túto vzdelávaciu inštitúciu zakladal a v minulosti spoluvlastnil aj bývalý predseda vlády, minister spravodlivosti a disident Ján Čarnogurský. Práve k nemu mala blízko Šeparnevova manželka Ekaterina Borisova, ktorá so slovenským expolitikom od roku 2003 podnikala. Aktuálne je činná v Asociácii rusistov Slovenska a učí na bratislavskom gymnáziu zameranom na ruský jazyk.

Vráťme sa však k jej manželovi Vladimirovi Šeparnevovi, ktorý si v roku 2021 v Slovenskom streleckom zväze doplnil praktické skúsenosti ako tréner streľby. Či prešiel aj výcvikom pod patronátom inštruktorov zo špeciálneho odboru na policajnom prezídium, zatiaľ nevedno. 

Ublíženie na zdraví

Hoci na slovo je skúpa aj polícia, ktorá prešetruje udalosť s doživotnými následkami pre mladú študentku, verejnosťou sa už začali šíriť informácie, že Vladimir Šeparnev sa po nešťastnej streľbe správal zvláštne a podozrivo. Mal napríklad odhodiť zásobník. Práve preto boli na miesto privolaní aj psovodi, ktorí vyhľadávali možné dôkazy.

Polícia nateraz ústami svojej hovorkyne Jany Šimunkovej prezradila iba toľko, že „v súvislosti s udalosťou, ku ktorej došlo dňa 1. marca 2023 krátko po 16.00 hodine v priestoroch streleckého polygónu Akadémie PZ v Bratislave bolo vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva PZ Bratislava III začaté trestné stíhanie za prečin ublíženia na zdraví“.

Mladá študenta policajnej akadémie, ktorá bola aktívnou futbalistkou, sa nachádza v nemocnici. V nešťastnom momente ju podľa informácií PLUS 7 DNÍ počas výcviku zasiahla jedna rana zo zbrane Glock 17. Spôsobila jej priestrel chrbta sprava doľava cez pľúca, roztrhala ich ľavú časť, roztrieštila dvanásty hrudný stavec a prerušila miechu.