Modré jazero plné rýb návštevníkov uchváti.
Modré jazero plné rýb návštevníkov uchváti.
Zdroj: Július Dubravay

Spoliehať sa, že vás k lomu privedie navigácia, je odvaha. „Pôjdete na koniec dediny, a druhá odbočka vpravo. Nie tá prvá, pri kríži, ale druhá,“ poradí nám mladá žena, ktorú stretneme pri ceste. O pár minút už míňame kríž pri prvej odbočke, druhú, neoznačenú odbočku, by sme takmer minuli. K jazeru nás privedie len inštinkt, po informačnej či smerovej tabuli by ste pátrali márne.

Žiadne legendy

Keď po kamennej prašnej ceste vyjdeme hore, pred nami sa zrazu zjaví výjav ako z iného sveta. Tyrkysové jazero, smaragdové stromy a oranžové ryby.

Tajomný lom na východe Slovenska. V panensky tyrkysovej vode vyhasol život miestneho mladíka
Zdroj: Július Dubravay

„Toto je náš poklad na Striebornom jazere,“ hrdo vraví miestna obyvateľka, ktorá sa prišla pokochať rozprávkovým pohľadom. Pýtame sa, či je oblasť opradená nejakými zaujímavými legendami. „Žiadna legenda, veď samotná pravda je zaujímavá!“ hovorí. Beňatina je vraj starý lom, v ktorom zastavili ťažbu pamiatkari, keď počas odstrelových prác robotníci našli päťmetrovú skamenelinu ryby.

Poklad na striebornom jazere. Tak hrdo nazývajú miestni azúrovú Beňatinu.
Poklad na striebornom jazere. Tak hrdo nazývajú miestni azúrovú Beňatinu.
Zdroj: Július Dubravay

Po zastavení ťažných prác zaplavili lom spodné vody, ktoré presakovali na povrch. Pani však dodáva, že nie vždy je to pokojné miesto. „Nedávno sa tu utopil mladý chlapec, skáču z tých vysokých skál, vraví sa, že v tej hlbokej vode sú spodné víry. Občas mladí aj popíjajú a tak tragicky to v ten deň dopadlo.“